Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /index.php:1) in /maincore.php on line 190
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie
Strona Główna Niedziela, Lipca 28, 2024
Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu 2017

Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu w Czerwoniaku

W roku szkolnym 2016/2017 Liceum Ogólnokształcące im. S. Żeromskiego po raz drugi wzięło udział w projekcie: Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu, organizowanym przez Klub Jagielloński. Akademia to jedna z największych kuźni młodzieżowych projektów społecznych. W ramach tego przedsięwzięcia wolontariusze i uczniowie biorący udział w Akademii pracują dla dobra Polski: profesjonalnie i praktycznie, na poważnie i z uśmiechem. Łącząc tradycję z nowoczesnością realizują trzy ścieżki działalności: pielęgnowanie kultury pamięci, przygotowanie do samorządności i promowanie patriotyzmu gospodarczego.

Każda ze ścieżek niesie ze sobą szereg ważnych dla młodego, aktywnego i świadomego obywatela treści i wartości. Kultura pamięci to kultywowanie naszych polskich tradycji i obyczajów, promowanie polskiego języka, historii, sztuki; pamięć o tym skąd pochodzimy i kim jesteśmy, pobudzanie tożsamości naszych wspólnot lokalnych. Patriotyzm gospodarczy to rozwój postawy przedsiębiorczej, wspieranie i docenianie polskich przedsiębiorców np. przez kupowanie polskich produktów, zakładanie i rozwijanie własnej działalności gospodarczej, tworzenie nowych miejsc pracy, dbałość o rozwój gospodarczy i rozwój zaawansowanych technologii. Samorządność czyli branie sprawy w swoje ręce – powoływanie organizacji i podejmowanie konkretnych działań służących dobru lokalnej wspólnoty i całego państwa, kontrola różnych obszarów życia publicznego, propagowanie postaw obywatelskich i praktyczna służba ojczyźnie.

W ramach zajęć Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu uczniowie klasy 2e/2f realizujący zajęcia z wiedzy o społeczeństwie w zakresie rozszerzonym brali udział w cyklu trzech warsztatów w formie innowacyjnych symulacji oraz zajęć typu case study. Po każdym spotkaniu uczniowie otrzymywali zadanie do wykonania.

Pierwszy blok warsztatów poświęcony był polskiemu systemowi parlamentarnemu (gra Parlament 2.0 wzorowana na nowoczesnych symulacjach RPG).

Drugi blok dedykowany był systemowi samorządowemu (gra Moje miasto: symulacje pracy gminy, samorządowe studia przypadków, spotkanie z przedstawicielem rady gminy).

Na kolejnym, trzecim etapie w ramach bloku „Od narzekania do działania” projekt zakładał zrealizowanie z chętnymi uczniami projektu społecznego.

Finał Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu odbył się 1 – 2 czerwca w Krakowie, wzięła w nim udział ośmioosobowa reprezentacja Liceum pod opieką Agnieszki Przyjankowskiej.

Uczestnicy wielkiego finału brali udział w grze miejskiej: Komunikacja vs technologia: Misja ratunkowa Mars 2144, mogli wysłuchać koncertów zespołów: Forteca oraz Sekcji Muzycznej Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn, zwiedzić Kraków. W drugim dniu finału prezentowali przed ekspertami efekty swoich działań projektowych na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wymiana doświadczeń w pracach nad projektami, udział w spotkaniach i prelekcjach to nowe, ważne doświadczenie dla uczniów, doświadczenie, które w przyszłości może zaowocować ich zaangażowaniem w działania obywatelskie. Udział w Akademii to także ciekawy sposób na zdobycie wiedzy i umiejętności, które potrzebne są świadomemu obywatelowi.

W przyszłym roku z pewnością również zgłosimy akces do VI już edycji projektu.

Mistrzostwa Polski Szkół Ponadgimnazjalnych

 

Serdecznie zapraszamy na Mistrzostwa Polski Szkół Ponadgimnazjalnych w Koszykówce Kobiet.

Poniżej harmonogram rozgrywek.


Wyróżnienie dla Julki Ksit


Film opublikowany przez Juliusza Bożydar Puchałę.
Good Game Expo 2017

Warsaw Comic Con i Good Game Expo

W dniu 1 czerwca 2017 r. uczniowie klas z rozszerzoną informatyką, pod opieką nauczycieli Ewy Matuszewskiej, Ewy Trzaskowskiej i Marcina Śledzia, wzięli udział w odbywającym się w Nadarzynie pierwszym w Polsce Festiwalu Fantastyki Warsaw Comic Con połączonym z II edycją największych targów gamingowych Good Game Warsaw. Był to pierwszy dzień z czterech, gwarantujący fanom popkultury masę atrakcji. Każdy z uczestników znalazł coś dla siebie.

Wielbiciele komiksów, książek, seriali, filmów i gier mieli do dyspozycji strefy: Gry o Tron, Wikingów, Gwiezdnych Wojen, Władcy Pierścieni, Mad Maxa itd. Mogli wejść do obozu Nocnej Straży, zrobić sobie zdjęcie na Żelaznym Tronie, dowiedzieć się, jak żyli ludzie w czasach Wikingów, jakimi rzemiosłami się zajmowali, posłuchać sag i historii, obejrzeć imponującą wystawę modeli, jedyny w Europie X-wing w skali 1:1, wielkie i małe roboty, a także mieli możliwość stoczenia bitwy kosmicznej w symulatorze. Zainteresowani mieli szanse poznać tajniki survivalu, obejrzeć pokazy sztuk walki. Zaplanowano również walki gladiatorów, pojedynki na bezpieczną broń i całą masę innych atrakcji.

Miłośnicy gier planszowych w strefie gier bez prądu mogli uczestniczyć w rozgrywkach zarówno gier klasycznych jak i najnowszych, poznając ich zasady pod okiem osób, które chętnie udzielały rad i wskazówek.

Niektórzy z naszych uczniów wzięli udział w Festiwalu Cosplay, który polegał na przebraniu się lub poddaniu się profesjonalnemu makijażowi aby przeistoczyć się postać serialu, komiksu czy książki.

Ponadto każdy mógł kupić lub wylosować, wygrać w konkurach lub po prostu złapać, gadżety przeróżnej maści, których było setki. Mało kto wychodził z hal z pustymi rękami.

Wielbiciele gier komputerowych i nowoczesnych technologii również mieli możliwość uczestniczenia w wielu atrakcjach.

Osoby pasjonujące się Counter-Strike’em, League of Legends, Overwatchem, szukające okazji, by pograć w FIFA17 i poobijać sobie wirtualne facjaty w Mortal Kombat, Tekkenie i Street Fighterze mogli spędzić w halach kilka godzin, biorąc udział w rozgrywkach bądź obserwując poczynania innych.

Oprócz rozgrywek zespołów na dużej scenie, gracze mogli korzystać z ogromnej liczby stanowisk komputerowych, zarówno nowej generacji jak i starych PC i konsoli.

Dużą popularnością cieszył się Just Dance.

Ponadto zainteresowani uczniowie mogli uczestniczyć w warsztatach z tworzenia robotów oraz programowania gier i aplikacji.

W strefie EDU odbywały się pokazy robotów wykorzystywanych w edukacji szkolnej oraz sprzętu i wyposażenia dydaktycznego dla szkół.

Udział w targach był ciekawym doświadczeniem dla uczestników wycieczki.

Ewa Matuszewska

Plakat 2017

MINI

W piątek 19 maja uczniowie z klas 1e, 2a i 1a wzięli udział w święcie matematyki na wydziale matematyki i informatyki Politechniki Warszawskiej, w czasie którego wysłuchali dwóch ciekawych wykładów: prof. Jarosława Grytczuka "Wieczność za milion dolarów" oraz dr Krzysztofa Brysia "Grafy, czyli matematyczne narzędzie do rozwiązywania problemów".

Sprawdzili swoje umiejętności w MiNI konkursie matematycznym, w którym Adrian Lesiak z klasy 2a zajął trzecie miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych.

Była to również okazja, żeby podsumować całoroczne zajęcia z MiNI Akademii Matematyki. Dwóch uczniów naszej szkoły: Kordian Makulski z 2a oraz Bartosz Skowronek z 1a zostali nagrodzeni za aktywny udział w zajęciach w roku akademickim 2016/2017.

PGSISewilla 2017

GENERALNY SPRAWDZIAN PRZED MISTRZOSTWAMI POLSKI WYKONANY NA 100 %


Dziewczęta wygrały Turniej na PGSISewilla 2017. W finale pokonały 36:33 z drużyną z Madrytu.

W fazie Play-off zanotowały 3 zwycięstwa i tylko jedną porażkę!

GRATULACJE

Szafa na Rozdrożu

"Szafa na Rozdrożu"

Nasz nowy szkolny teatr "Szafa na Rozdrożu" zajął pierwsze miejsce na festiwalu teatralnym "Kwiecień Plecień" w Sierpcu. Prócz tego wyróżniono Jakuba Wacławka za rolę Waleriana Złotko.

Jakub był również scenarzystą i reżyserem zwycięskiego spektaklu.

Nie zapomnijmy również o pozostałych członkach zespołu, bez których spektakl nie zostałby tak ciepło przyjęty: Aneta Misiak, Marcin Szczepański, Weronika Golbert, Krzysztof Lubański, Paulina Karczewska, Roksana Chudon, Krzysztof Sadecki, Hubert Skibiński, Kuba Kobylski i Marek Chmielewski oraz Aleksy Radziszewski, który pomagał przy udźwiękowieniu przedstawienia.

Gratulujemy i czekamy niecierpliwie na przedstawienie w Żyrardowie.

„Czerwoniak” pożegnał klasy trzecie

„Czerwoniak” pożegnał klasy trzecie

28 kwietnia odbyło się zakończenie roku szkolnego 2016/2017 dla uczniów klas trzecich Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie. Całe wydarzenie odbyło się w miejskim Centrum Kultury. Uroczystość poprowadził profesor Sławomir Maszewski.

Na samym początku zgodnie z tradycją tego typu wydarzeń odsłuchaliśmy polskiego hymnu, po czym nastąpiło przekazanie sztandaru. Pani dyrektor Beata Stawicka w swoim przemówieniu pogratulowała absolwentom oraz ich rodzicom. Przy mównicy stanął także zastępca prezydenta miasta Żyrardowa pan Dariusz Kaczanowski. Głos w imieniu wychowawców zabrała pani profesor Marta Czarnocka, a w imieniu absolwentów - uczniowie Klaudia Bodecka oraz Mikołaj Niedźwiadek, którzy podziękowali nauczycielom za trud włożony w ich edukację. W imieniu samorządu uczniowskiego przemówił przewodniczący, Patryk Pawlak.

Następnie zostały wręczone listy gratulacyjne dla laureatów i finalistów olimpiad, a także ich rodziców. Licealiści, którzy uzyskali świadectwo z wyróżnieniem, otrzymali dyplomy. Uhonorowano również osoby osiągające sukcesy w sporcie bądź działające aktywnie na rzecz szkoły.

Imprezę uświetnił występ licealistów ze szkolnego zespołu The Reds. Po zakończeniu części artystycznej absolwentom zostały wręczone pamiątki oraz świadectwa ukończenia liceum.

Kuba Wrzodak

Rekrutacja 2017/2018 - Informacja dotyczy logowania do systemu

Rekrutacja do Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie odbywać się będzie drogą elektroniczną.

Od 29 kwietnia 2017 r. na stronie http://warszawa.edu.com.pl  została udostępniona oferta edukacyjna naszego liceum.

Od 8 maja 2017 r. uczniowie gimnazjów zakładają samodzielnie konta i generują wniosek. Wydrukowany wniosek, podpisany przez kandydata oraz rodziców/opiekunów prawnych składają w szkole pierwszego wyboru w terminie 8 -19 maja.


Zapraszamy kandydatów do naszego liceum z wnioskami również w sobotę 13 maja 2017 w godzinach 10:00 - 14:00.

UWAGA!

Niezłożenie dokumentów we wskazanym terminie spowoduje, że kandydat nie będzie brał udziału w postępowaniu rekrutacyjnym.

W przypadku  zmiany decyzji dotyczącej wyboru szkoły/oddziału kandydaci wraz z jednym z rodziców/prawnych opiekunów udają się do szkoły pierwszego wyboru, gdzie zostanie anulowany wniosek, następnie należy wprowadzić do systemu nowe informacje, wydrukować wniosek po dokonaniu zmian i złożyć nowy wniosek w szkole pierwszego wyboru. Działania te należy wykonać od 16 - 19 czerwca.

Od 23 - 28 czerwca kandydaci wprowadzają oceny, wyniki egzaminów, informacje o osiągnięciach i jednocześnie składają kopię świadectwa i zaświadczenia o wynikach w szkole pierwszego wyboru.
Komisja rekrutacyjna ogłosi listę kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia 5 lipca.

Potwierdzenie woli w postaci oryginałów świadectwa i zaświadczenia o wynikach egzaminu składamy od 6 - 14 lipca.

Ogłoszenie list kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do naszego liceum odbędzie się 14 lipca.

REKRUTACJA UZUPEŁNIAJĄCA

W przypadku wolnych miejsc prowadzona będzie rekrutacja uzupełniająca od 10 sierpnia.

Zaproszenie abiturientów

Uroczyste wręczenie świadectw ukończenia szkoły

odbędzie się

28 kwietnia 2017 r. o godz. 15:00

w Centrum Kultury

Strona 57 z 132 << < 54 55 56 57 58 59 60 > >>

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_close() in /footer.php:25 Stack trace: #0 /index.php(171): require_once() #1 {main} thrown in /footer.php on line 25