Strona Główna Wtorek, Kwietnia 16, 2024
Spotkanie z Michaelem Schudrichem

Spotkanie z Michaelem Schudrichem - Naczelnym Rabinem Polski.

Każdy kto brał udział w spotkaniach polsko-izraelskich oraz w projektach im towarzyszących jest zaproszony 29.12.2010 do żyrardowskiego muzeum o godz. 17.00
Przesyłam moje zaproszenie na spotkanie 29.12.10 o godz. 17. 00 z Michaelem Schudrichem - Naczelnym Rabinem Polski.

Zwracam się do Was uczniowie i przyjaciele naszych projektów, chociaż gospodarzem spotkania ma być Muzeum, dlatego, że przyjazd Rabina dotyczy także udziału młodzieży naszej szkoły pracującej ze mną nad upamiętnianiem życia społeczności żydowskiej w Żyrardowie (wynika to z załączonego poniżej listu, na który odpowiedział Michael Schudrich - zapowiadając swoja wizytę w naszym mieście). Byłoby miło gościć wszystkich Przyjaciół naszych działań.
Mam nadzieję, że spotkanie będzie miłym podsumowaniem pewnego etapu pracy nad przywracaniem pamięci także o żydowskim dziedzictwie Żyrardowa i okolic,
Bożena Gąsiorowska.
Bardzo proszę potwierdzić e-mailem lub smemsem udział – pisząc „będę” i nazwisko oraz klasę,
pozdrawiam.

P.S. List Daniela Wagnera polecający zainteresowanie naszymi dokonaniami Naczelnemu Rabinowi Polski:

Attn: Rabbi Michael Schudrich
Chief Rabbi of Poland
Dear Michael,

I hope all is well with you these days. I recently spent a few days in Zyrardow and wish to let you know that, like in Zdunska Wola, there is in Zyrardow a group of active Polish volunteers who are doing good work with respect to the Jewish heritage of the town.

A local teacher, Mrs Bozena Gasiorowska, has initiated a high school student project in the cemetery. I have helped with translation and advice (based on my previous experience in ZW) and a full census of the approx 150 tombstones is almost ready, including pictures of tombstones, locations, cemetery map. I think Bozena's efforts should be recognized, she is an amazing individual, full of energy and goodwill.

An exhibition about the Jews of Zyrardow is currently taking place at the local Museum (until December I believe). This is efficiently and beautifully organized by a young curator, Justyna Zak, who I believe deserves personal congratulations and further encouragement for her work.
See: http://www.muzeumzyrardow.pl/old/index_0800.php?id=aktualnosci