Strona Główna ¶roda, Kwietnia 24, 2024
Wizyta Michaela Schudricha

Michaela Schudricha zaprosiÅ‚ do naszego miasta Daniel Wagner wnuk sÅ‚awnej w latach 20. XX w. żydowskiej rodziny Wagnerów z Å»yrardowa, który współpracuje od maja 2010 z mÅ‚odzieżą LO St. Å»eromskiego, a od października także z lokalnym muzeum w projekcie „Na rzecz dialogu kultur”.

Izraelski profesor z dziedziny nanotechnologii – zawodowo - a pasjonacko - animator dziaÅ‚aÅ„ na rzecz ochrony dziedzictwa żydowskiego w Polsce w miejscach zwiÄ…zanych z historiÄ… jego rodziny chÄ™tnie angażuje siÄ™ w tego typu projekty.

Podczas ostatniej wizyty w naszym mieÅ›cie – w październiku - podziwiaÅ‚ w lokalnym muzeum prezentowanÄ… tam do dziÅ› wystawÄ™ Z dziejów miasteczka w kolorze niebieskim. Profesor, doceniajÄ…c walory wystawy i zasÅ‚ugi mÅ‚odzieży upamiÄ™tniajÄ…ce historiÄ™ żydowskiej spoÅ‚ecznoÅ›ci żyjÄ…cej w Å»yrardowie przed wojnÄ…, postanowiÅ‚ wesprzeć autorytetem rabina starania osób zaangażowanych w realizacjÄ™ wielokulturowej edukacji.

Na zaproszenie młodzieży i muzeum odpowiedzieli niemal wszyscy związani z projektem partnerzy i jego przyjaciele oraz zainteresowani międzykulturowym dialogiem.

Spotkanie miaÅ‚o stanowić okazjÄ™ do podsumowania dotychczasowych rezultatów projektu i być chwilÄ… zastanowienia siÄ™, jak dziaÅ‚ać w nim w najbliższej przyszÅ‚oÅ›ci. Rabin, zapowiadajÄ…c swojÄ… wizytÄ™, wyraziÅ‚ chęć wziÄ™cia udziaÅ‚u w rundce pytaÅ„, wiÄ™c wszyscy zainteresowani zapowiadanym dialogiem oczekiwali niecierpliwie jego przybycia, które byÅ‚o planowane na godz.17. Niestety okazaÅ‚o siÄ™, że przyjazd szczególnego goÅ›cia z przyczyn niezależnych od niczyjej woli, opóźni siÄ™. OkazaÅ‚o siÄ™… , że o caÅ‚e 3 godziny, ale spotkanie i tak potoczyÅ‚o siÄ™ w serdecznej atmosferze, choć w niespodziewanie odwróconym porzÄ…dku.

OkazaÅ‚o siÄ™ ciekawÄ… konfrontacjÄ… pokoleÅ„, Å›rodowisk - uczestniczyli w nim uczniowie i absolwenci LO Å»eromskiego, uczniowie liceum z Wiskitek, nauczycielki pracujÄ…ce w projektach i osoby współpracujÄ…ce spoÅ‚ecznie z mÅ‚odzieżą na różnych etapach już trzyletniej wielokulturowej edukacji – to np., zaprzyjaźnieni nestorzy tego miasta, pracownicy instytucji turystycznych i reprezentanci stowarzyszeÅ„ pielÄ™gnujÄ…cych pamięć o lokalnej wielokulturowej historii, pasjonaci i animatorzy badaÅ„ nad kulturÄ… żydowskÄ…, Pastor i diakon Halina Radacz (dla zaproszonych księży koÅ›ciołów katolickich od kilku dni pierwszym obowiÄ…zkiem jest coroczna kolÄ™da, liczymy, że kolejna wizyta bÄ™dzie zaplanowana w bardziej dostÄ™pnym dla nich czasie i wtedy bÄ™dziemy mieli okazjÄ™ uczestniczyć w podobnym przedsiÄ™wziÄ™ciu).

Zanim nasz szczególny gość przybyÅ‚, osoby, które tego dnia przyszÅ‚y do muzeum ponownie, ale w szczególnych okolicznoÅ›ciach, mogÅ‚y doÅ›wiadczyć przyjemnoÅ›ci obejrzenia prezentowanej w nim wystawy, gdyż komentowali jÄ… nestorzy naszego miasta – nawiÄ…zujÄ…c ciekawie do ważnych dla nich wybranych motywów ze starych fotografii zgromadzonych na ekspozycji. Ciekawym opowieÅ›ciom nie byÅ‚o koÅ„ca. W sympatycznej atmosferze, oczekujÄ…c rabina, uczestnicy spotkania przyglÄ…dali siÄ™ efektom dziaÅ‚aÅ„ mÅ‚odzieży LO St. Å»eromskiego prezentowanym w albumach, kronikach i różnego typu pracach badawczych. Wieczór wypeÅ‚niÅ‚o wiele dobrych wrażeÅ„ i pozytywnych emocji. W maÅ‚ej salce edukacyjnej oraz w hollu naszego muzeum w ciÄ…gu tych trzech godzin oczekiwaÅ„ rozbrzmiewaÅ‚ bezustanny gwar zaangażowanych w serdeczne pogawÄ™dki ludzi. Chociaż goÅ›ci z czasem ubywaÅ‚o… atmosfera nie traciÅ‚a na jakoÅ›ci, w rozmowach pojawiÅ‚o siÄ™ wiele fascynujÄ…cych wÄ…tków historii, której poÅ›wiÄ™cona jest wystawa oraz którÄ… zajmujÄ… siÄ™ mÅ‚odzi ludzie w nieformalnej edukacji.

Wreszcie nadeszła wyczekiwana chwila!

Rabin przepraszając za spóźnienie( wynikłe z trudnych warunków pogodowych i opóźnionej godziny wyjazdu do Żyrardowa ) wyraził szczery podziw dla wytrwałości oczekujących, w pierwszych słowach nawiązał do powodu swojej wizyty, przypominając o serdecznych słowach Daniela Wagnera, który polecił jego uwadze nasze miasto.

Spotkanie rozpoczęła rundka pytań od gości. Rabin, odpowiadając na nie cierpliwie i z rozwagą, poczuciem humoru ze sporą dawką autoironii podtrzymywał serdeczny klimat spotkania, co jeszcze bardziej zachęcało do rozmowy z nim.

Po formalnej części - podczas „wymiany wizytówek” rabin obiecaÅ‚ wspierać uczestników projektu „Na rzecz dialogu kultur”, którego celem jest inwentaryzacja macew i zebranie rzetelnych danych o osobach pochowanych na żyrardowskim cmentarzu.

Ten wieczór był naprawdę udany!

Dodatkowe do uszczegółowienia :
(np przybyli na nie zapraszani już wcześniej do współpracy świadkowie najstarszej historii naszego miasta, pani Małgorzata Myszkowska wnuczka nieżyjącej juz mieszkanki Żyrardowa, która za swój bohaterski i bezinteresowny czyn ratowania Żydów otrzymała Medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, Piotr Dudkiewicz z rodziną -syn Elzbiety Hulki Laskowskiej autorki wspomnień Żyrardowscy Żydzi w mojej pamięci , Pastor i diakon- Halina Radacz, prezes oddziału PTTk Jerzy Kwaczyński, Wioletta i Adam Pilorze , Andrzej i Małgorzata Moskal, pani Francuz, państwo Szymańscy, pan Andrzej Góralski wieloletni pracownik archiwum i animator badań nad historią cudzoziemców w Żyrardowie, autor i współautor kilku publikacji na ten temat, a także kilkoro naszych byłych uczniów wszyscy skorzystali okazji, aby jeszcze raz obejrzeć wystawę oraz przyjrzeć się prezentowanym w kuluarach prezentacjach efektów pracy młodzieży).