Strona Główna Sobota, Lipca 27, 2024
Rekord dla Niepodległej

09.11.2018.r nasza szkoła uczestniczyła w dwóch przedsięwzięciach związanymi z 100 Rocznicą Odzyskania Niepodległości.

O godzinie 11:11 wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami zaśpiewali 4 zwrotki (+refreny) hymnu narodowego. W ten sposób wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji “Rekord dla Niepodległej “.

Po odśpiewaniu pieśni część uczniów miała przyjemność obejrzeć spektakl multimedialny w żyrardowskiej Resursie. Był on związany z polskim pianistą, kompozytorem, działaczem niepodległościowym oraz politykiem - Ignacym Janem Paderewskim.

Pokaz składał się z elementów teatralnych, filmowych i muzycznych. Przedstawienie zostało wykonane przez aktorów z Poznania. Wcielili się oni w rolę samego Paderewskiego, dziennikarki Mary Louis, Marszałka Józefa Piłsudskiego, Diwy operowej oraz rapera. Ich występ przybliżył widzom biografię artysty w ciekawy i humorystyczny sposób.

W scenariusz wplecione były filmy nawiązujące poważniej do twórczości i działalności pianisty. Urozmaiceniem spektaklu była muzyka grana na żywo przez aktora przedstawiającego rolę Ignacego Paderewskiego a w kilku utworach była ona podkładem muzycznym do śpiewu Diwy i rapera.

Na zakończenie wysłuchaliśmy kilku słów Marszałka Piłsudskiego o tym, jak powinniśmy dbać o swoją Ojczyznę .

Było to dla nas istotne wydarzenie, podczas którego mogliśmy obcować z polską muzyką, kinematografią, a także twórcami powojennej Polski, dzięki którym możemy obchodzić Święto Niepodległości.

Paulina Chaber