Strona Główna Czwartek, Kwietnia 18, 2024
Dziennik z podróży

17.12.2018r uczniowie naszego Liceum po raz drugi odwiedzili Centrum Kultury Żyrardów w ramach projektu "Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej". Tym razem zaprezentowany został film pt "Dziennik z podróży". Prelekcja, poprzedzająca projekcję, dotyczyła twórczości reżysera filmu - Piotra Stasika oraz różnorodności i tajników kina dokumentalnego. Zaprezentowano nam nazwiska wybitnych polskich reżyserów filmów tego gatunku oraz ich najwartościowsze dzieła.

Główny wątek filmu dotyczył przepięknej relacji Mistrz - uczeń. W autentyczną postać mentora 15-letniego Michała wcielił się Tadeusz Rolke - prekursor polskiej fotografii reportażowej. Młody adept fotografii przemierzał Polskę wraz ze swoim nauczycielem w celu doskonalenia umiejętności szeroko pojętej sztuki robienia zdjęć. Na tych swoich fotografiach utrwalali codzienne życie prostych ludzi z wsi czy miasteczek a następnie przekazywali je modelom uchwyconym w kadrze. Podczas wspólnej podróży Rolke, wspominając swoją przeszłość, uczula również chłopaka na pewne sprawy. W swoich rozmowach z uczniem porusza ważne tematy, takie jak, miłość, choroby, starość, czy przemijanie. Z wyprawy, obaj wracają mądrzejsi i o coś bogatsi.

Film został nagrany w 2013r, ale nie wykorzystano w nim nowoczesnego sprzętu cyfrowego tylko dawny aparat kliszowy, przy którym obróbka zdjęć wymagała dużego nakładu pracy, precyzji i cierpliwości.

"Dziennik z podróży" zawiera w sobie wiele wartości. Osoby zainteresowane fotografią mogą wyciągnąć z niego wiele cennych wskazówek, a także pokazuje, że nasza bratnia dusza wcale nie musi być naszym rówieśnikiem. W dziele Piotra Stasiaka została pokazana przyjaźń międzypokoleniowa, z której można wyciągnąć wiele wniosków.

Serdecznie polecam obejrzeć ten film każdemu, nie tylko fanom fotografii.

Paulina Chaber