Strona Główna Sobota, Lipca 27, 2024
Wizyta robocza w Haapavesi

ERASMUS +, "Nauka wokół nas", wizyta robocza w Haapavesi, Finlandia

To już drugie w projekcie, po Grecji, spotkanie uczniów z krajów partnerskich.

Od 13 do 19 stycznia uczniowie z Finlandii, Francji, Islandii, Malty, Grecji i Polski przedstawiali swoje kraje i szkoły, przygotowane zagadnienia z zakresu nauk przyrodniczych, zapoznawali się z najnowszą światową technologią na Uniwersytecie Oulu (elastyczna elektronika, drukarki 3D i laserowe, VR – wirtualna rzeczywistość, kamery spektroskopowe), poznawali kulturę fińską (sauna i kąpieli w lodowatej wodzie, zjeżdżanie na sankach, jazda na biegówkach, chodzenie w „rakietach śnieżnych”, jedzenie słonych! cukierków - salmiaków), nawiązywali międzynarodowe znajomości.

Ważnym tematem spotkania była przyjazna koegzystencja człowieka i przyrody (wizyta w Rokua Geopark – mierzenie grubości i jakości śniegu i lodu, wizyta w elektrowni uzyskującej energię i biopaliwa z torfu i odpadów przemysłu drzewnego).

Nasi uczniowie poprowadzili świetny pokaz doświadczeń, zwiedzali bajkową, śnieżną, mroźną (-25 st. C), mroczną (4 godziny światła w ciągu dnia)z bardzo gościnnymi, spokojnymi ludźmi.

P.S. Widzieliśmy zorzę! ………na zdjęciach. Emotikona puszczająca oczko - U+1F609