Strona Główna ¶roda, Kwietnia 24, 2024
Z bólem żegnamy prof. Jana Olczaka

ŻEGNAMY KOLEJNĄ LEGENDĘ NASZEGO LICEUM.

JAN GRZEGORZ OLCZAK (1944-2019)

Jeszcze nie tak dawno żegnaliśmy panią profesor Krystynę Rożniak, a już przychodzi nam rozstawać się z kolejnym wybitnym nauczycielem naszej szkoły, niezapomnianym profesorem Janem Olczakiem, który zmarł 30 stycznia 2019 roku.

Opuścił nas wybitny pedagog i niezwykły nauczyciel matematyki, z grona tych, którzy liceum im. Stefana Żeromskiego poświęcili całą swoją zawodową karierę.

Pan Profesor uczyÅ‚ w naszym liceum od 1967 roku i rozstaÅ‚ siÄ™ ze swojÄ… misjÄ… dopiero po 37 latach. PozostawiÅ‚ po sobie wrażenie niezwykle opanowanego i jednoczeÅ›nie skromnego czÅ‚owieka. Nie przypominam sobie, aby w czasach mojej szkolnej nauki, kiedykolwiek podniósÅ‚ gÅ‚os. A jednak zawsze budziÅ‚ respekt wÅ›ród uczniów klas humanistycznych i zachwyt wÅ›ród „matematyków”. Uczniowie podziwiali jego maestriÄ™, kiedy swoim drobnym pismem zapisywaÅ‚ caÅ‚e tablice rozwiÄ…zujÄ…c najtrudniejsze zadania. Do dzisiaj mam przed oczyma scenÄ™, kiedy Pan Profesor „na zastÄ™pstwie” w klasie humanistycznej rozwiÄ…zaÅ‚ już pół zadania, zanim uczniowie zdoÅ‚ali zorientować siÄ™, czego ono dotyczy, a nastÄ™pnie machnÄ…wszy rÄ™kÄ… stwierdziÅ‚: „Nie przepisujcie tego do zeszytów, wynik wyjdzie w uÅ‚amkach.”

Mistrzostwo Profesora Jana Olczaka ujawniało się w pełni wówczas, kiedy jego wychowankowie rozpoczynali studia na najtrudniejszych wydziałach polskich uczelni. Podczas wykładów z matematyki nie musieli się nadmiernie koncentrować, bo przecież te treści mieli już doskonale opanowane.

Profesor Olczak z pewnoÅ›ciÄ… zajmuje poczesne miejsce w naszych wspomnieniach, ale w jego przypadku nie wystarczy zwykÅ‚e: „DziÄ™kujÄ™, Panie Profesorze…”, tu trzeba wyraźnie powiedzieć: „Nikt nie odbierze nam tego zaszczytu, że mogliÅ›my być Pana uczniami”.

Drogi Profesorze, cześć Twojej pamięci!

To smutne, jak szybko, gdzieÅ› w niepoznawalnej dla nas przestrzeni, zbiera siÄ™ legendarna Rada Pedagogiczna naszego Liceum, gremium sÅ‚aw, które przez lata budowaÅ‚y prestiż „Czerwoniaka” i wychowaÅ‚y wiele pokoleÅ„ mieszkaÅ„ców naszego miasta. WÅ›ród nich, gdzieÅ› pomiÄ™dzy Zbigniewem Wilkiem, KrystynÄ… Rożniak, a Zygmuntem Wiktorzakiem i KazimierÄ… ChoiÅ„skÄ… zajmie swoje miejsce Jan Olczak, nauczyciel i artysta w swoim zawodzie.

w imieniu społeczności

LO im. S. Żeromskiego w Żyrardowie