Strona Główna Sobota, Lipca 27, 2024
Z bólem żegnamy prof. Jana Olczaka

ŻEGNAMY KOLEJNĄ LEGENDĘ NASZEGO LICEUM.

JAN GRZEGORZ OLCZAK (1944-2019)

Jeszcze nie tak dawno żegnaliśmy panią profesor Krystynę Rożniak, a już przychodzi nam rozstawać się z kolejnym wybitnym nauczycielem naszej szkoły, niezapomnianym profesorem Janem Olczakiem, który zmarł 30 stycznia 2019 roku.

Opuścił nas wybitny pedagog i niezwykły nauczyciel matematyki, z grona tych, którzy liceum im. Stefana Żeromskiego poświęcili całą swoją zawodową karierę.

Pan Profesor uczył w naszym liceum od 1967 roku i rozstał się ze swoją misją dopiero po 37 latach. Pozostawił po sobie wrażenie niezwykle opanowanego i jednocześnie skromnego człowieka. Nie przypominam sobie, aby w czasach mojej szkolnej nauki, kiedykolwiek podniósł głos. A jednak zawsze budził respekt wśród uczniów klas humanistycznych i zachwyt wśród „matematyków”. Uczniowie podziwiali jego maestrię, kiedy swoim drobnym pismem zapisywał całe tablice rozwiązując najtrudniejsze zadania. Do dzisiaj mam przed oczyma scenę, kiedy Pan Profesor „na zastępstwie” w klasie humanistycznej rozwiązał już pół zadania, zanim uczniowie zdołali zorientować się, czego ono dotyczy, a następnie machnąwszy ręką stwierdził: „Nie przepisujcie tego do zeszytów, wynik wyjdzie w ułamkach.”

Mistrzostwo Profesora Jana Olczaka ujawniało się w pełni wówczas, kiedy jego wychowankowie rozpoczynali studia na najtrudniejszych wydziałach polskich uczelni. Podczas wykładów z matematyki nie musieli się nadmiernie koncentrować, bo przecież te treści mieli już doskonale opanowane.

Profesor Olczak z pewnością zajmuje poczesne miejsce w naszych wspomnieniach, ale w jego przypadku nie wystarczy zwykłe: „Dziękuję, Panie Profesorze…”, tu trzeba wyraźnie powiedzieć: „Nikt nie odbierze nam tego zaszczytu, że mogliśmy być Pana uczniami”.

Drogi Profesorze, cześć Twojej pamięci!

To smutne, jak szybko, gdzieś w niepoznawalnej dla nas przestrzeni, zbiera się legendarna Rada Pedagogiczna naszego Liceum, gremium sław, które przez lata budowały prestiż „Czerwoniaka” i wychowały wiele pokoleń mieszkańców naszego miasta. Wśród nich, gdzieś pomiędzy Zbigniewem Wilkiem, Krystyną Rożniak, a Zygmuntem Wiktorzakiem i Kazimierą Choińską zajmie swoje miejsce Jan Olczak, nauczyciel i artysta w swoim zawodzie.

w imieniu społeczności

LO im. S. Żeromskiego w Żyrardowie