Strona Główna Czwartek, Kwietnia 25, 2024
Żyrardów stawia na edukację

We wszystkich żyrardowskich szkołach, których organem prowadzącym jest Miasto Żyrardów przez dwa kolejne lata szkolne, zaczynając od 2018/2019 realizowany jest projekt unijny – Żyrardów stawia na edukację – którego głównym celem jest udoskonalanie kompetencji kluczowych, postaw i umiejętności uniwersalnych niezbędnych na rynku pracy przez udział uczniów w różnych formach zajęć dodatkowych. W tych zajęciach uwzględniane są indywidualne potrzeby rozwojowe, edukacyjne i możliwości psychofizyczne uczniów. Będą doposażone pracownie przedmiotowe, wzbogacana baza szkół i podnoszone kompetencje nauczycieli, poprzez szkolenia i studia podyplomowe. Projekt ma również na celu rozwijanie i zacieśnianie współpracy między szkołami – uczestnikami przedsięwzięcia.

Realizacja celu głównego w projekcie odbywać się będzie poprzez różnorodne zajęcia: wyrównawcze, koła zainteresowań, warsztaty, projekty edukacyjne rozwijające postawę kreatywności, innowacyjności, przedsiębiorczości i umiejętności pracy w zespole. Kompetencje kluczowe, których doskonalenie jest priorytetem projektu to kompetencje, które wspierają rozwój osobisty uczestnika, włączanie w życie społeczne, aktywne obywatelstwo i możliwość znalezienia zatrudnienia po zakończeniu edukacji szkolnej. Proces kształtowania i rozwijania w sobie kompetencji kluczowych trwa przez całe życie i nigdy się nie kończy, dlatego też uczestnicy projektu uczyć się będą jak się uczyć przez całe życie. Uczniowie podniosą także swoją wiedzę na temat zagrożeń w sieci. Pracownie przedmiotowe zostaną doposażone w sprzęt TIK. Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym uczniowie z niepełnosprawnością oprócz udziału w zajęciach wyrównawczych i rozwijających, zostaną objęci zajęciami specjalistycznymi.

Projekt Żyrardów stawia na edukację będzie realizowany w formule projektu partnerskiego. Liderem jest Miasto Żyrardów, a partnerami dwie organizacje pozarządowe z dużym doświadczeniem w realizacji dofinansowanych z EFS: Fundacja STIWEK i Fundacja ROZMAWIAMY.

W roku szkolnym 2018/2019 ponad 265 uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie uczestniczy w siedmiu zajęciach wyrównujących wiedzę, trzech – rozwijających, trzech – specjalistycznych, w dziesięciu warsztatach i jedenastu projektach edukacyjnych.