Strona Główna Sobota, Kwietnia 20, 2024
Gala Szkoły Dialogu 2019

Wielka projektowa gala w Teatrze Wielkim na scenie Opery Narodowej była naprawdę wyjątkowo miłym doświadczeniem dla wszystkich uczestników. Około 1200 młodych ludzi z całej Polski, w tym uczniowie Liceum Stefana Żeromskiego z Żyrardowa odebrało 26 lutego tytuł „ Szkoły Dialogu 2018”.

W obecności Zarządu Forum Dialogu oraz ważnych gości takich jak Prezydenta Warszawy, marszałka Senatu Bohdana Borusewicza, byłego działacza opozycji solidarnościowej- Henryka Wujca, ambasadorów Izraela, Australii oraz dyplomaty ambasady amerykańskiej, a także kilkorga Dzieci Holocaustu uczniowie zaangażowani w minionym roku w projekt Szkoła Dialogu podzielili się swoimi doświadczeniami oraz odebrali serdeczne słowa podziękowania i podziwu nie tylko od organizatorów przedsięwzięcia, ale także od zaproszonych gości.

Galę rozpoczął i zakończył entuzjastycznie przyjęty występ zespołu „Hańba”.

Otrzymany tytuł potwierdza, że młodzież liceum jest zaangażowana w odkrywanie niepamiętanej historii, mierzenia się z trudnymi dylematami moralnymi, prowadzenia dyskusji otwartej światopoglądowo, przeciwstawiania się dyskryminacji, wykluczaniu, antysemityzmowi oraz mowie nienawiści. Naszej wizycie w Teatrze Wielkim towarzyszył wiernie wspierający uczniów w odkrywaniu lokalnej historii Bogdan Jagiełło. Szkolnym opiekunem projektu była Bożena Gąsiorowska.

Warto w tych okolicznościach przypomnieć, że podczas projektu jego uczestnicy zorganizowali dla gimnazjalistów wycieczkę „Ich mała ojczyzna-prawo do pamięci” z udziałem Eleny Cuomo - 19 letniej Argentynki, która poszukiwała korzeni swojej żydowskiej rodziny żyjącej przed wojną w Żyrardowie. To rodzina Jakubowiczów. Gość z Argentyny odwiedził także na nietypowej lekcji języka angielskiego naszą szkołę. A dla wybranych klas naszego liceum prezentację przeciwko mowie nienawiści wygłosił w kontekście projektu dr Paweł Kuciński.

Od tej chwili podejmujemy status szkoły kontynuującej, to oznacza, że mamy plany na dalszą działalność.