Strona Główna Czwartek, Kwietnia 25, 2024
Żegnamy prof. Zofię Sobolewską

Najbarwniejsza nauczycielka Liceum

Zdjęcie ze strony www.zyciezyrardowa.pl

W dniu 7 kwietnia 2019 roku w wieku 93 lat odeszła od Nas Pani Profesor Maria Zofia Sobolewska, nazywana przez nas Zosią, bowiem tym imieniem zwykła była się przedstawiać.

Swoją przygodę z edukacją rozpoczęła jako plastyk w roku 1966 w świetlicy dziecięcej Żyrardowskich Zakładów Przemysłu Lniarskiego, aby następnie uczyć wychowania plastycznego i historii sztuki w Szkole Podstawowej nr 4 im. Mikołaja Reja i od 1969 aż do 1997 roku w Liceum im. Stefana Żeromskiego w naszym mieście.

Była pani Profesor nietuzinkową nauczycielką i niewątpliwie najbarwniejszą. Jej kolorowe i czasem ekstrawaganckie stroje budziły zdziwienie, plotki, a nawet zazdrość. Ale szczególnie niezwykły był jej talent w budzeniu zainteresowania historią sztuki i malarstwem. Lekcje wychowania plastycznego były dla uczniów jednymi z najciekawszych zajęć. Barok, secesja, nowoczesne malarstwo - przeplatane praktyczną nauką rysunku rozwijały wyobraźnię i skłaniały do własnych poszukiwań w tych dziedzinach.

Dzięki Pani, droga Pani profesor wiemy kim byli i czego dokonali Renoir, Chagall, Kandinsky i wielu, wielu innych. Na zawsze też pozostanie w pamięci Pani pobłażliwy stosunek do zbyt rozhukanych uczniów. Bo wszystkie Pani "Wojtki paskudne" po prostu Panią kochały.

W imieniu społeczności

LO im. S. Żeromskiego w Żyrardowie