Strona Główna Wtorek, Kwietnia 16, 2024
Dlaczego powinniśmy pamiętać?

Ważna lekcja w przestrzeni miasta – Dlaczego powinniśmy pamiętać?

Swoją obecnością na żydowskim cmentarzu w Żyrardowie oraz chwilą zadumy towarzyszącej złożeniu skromnej wiązanki z polskimi narodowymi barwami na znajdującym się tam Pomniku Zagłady Żyrardowskich Żydów młodzież naszej szkoły pracująca od roku w projekcie Na rzecz dialogu kultur, wsłuchując się w smutne słowa wierszy Yehudy Polikera i Yehudy Amichaia oraz Juliana Tuwima - zapaliła nagrobne światełka i upamiętniła 27 stycznia 2011 po raz pierwszy w naszym mieście Międzynarodowy Dzień Holocaustu.

Przyprowadziłam tu młodzież zmotywowana przekonaniem towarzyszącym mi od kilku lat zaangażowania w ten obszar edukacji, że godni naszej pamięci są ci, których los w obliczu na ogół bezradnego otoczenia przesądzał się w bezkarnie organizowanym ludobójstwie na nieznaną dotychczas skalę. Pamięć tej bezradności na pewno ciągle jest bolesna i nie wolno nam z niej rozliczać, ale można na pewno przeciwstawiać się niepamiętaniu.

Ci młodzi ludzie po raz któryś z rzędu spełnili naprawdę ważny obowiązek obywatelski-odradzając niepopularnym gestem zaniedbaną pamięć o wkładzie żydowskiej wspólnoty w obywatelskie dzieło rozwoju tego miasta w jego wielokulturowej przedwojennej przeszłości.

Koordynator projektu Bożena Gąsiorowska