Strona Główna Sobota, Lipca 27, 2024
Muzeum Sztuki Nowoczesnej 2019

Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz Dom Spotkań z Historią

14 listopada klasa 1D pod opieką wychowawczyni prof. Kingi Sałaj i prof. Norberta Kościelniaka ponownie odwiedziła Warszawę.

Tym razem celem podróży stało się nadwiślańskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz wizyta w Domu Spotkań z Historią. W pierwszym punkcie wycieczki uczniowie mieli okazję przyjrzeć się wystawie o nazwie: "Nigdy więcej". Sztuka przeciw wojnie i faszyzmowi w XX i XXI wieku?. Gromadziła ona prace artystów, którzy poprzez swoją twórczość ukazywali m.in. niezgodę na agresję czy określaną sytuację polityczną. Pani przewodnik szczegółowo opisała każde dzieło z uwzględnieniem całej symboliki. W między czasie uczniowie mieli jeszcze chwilę na samodzielne zwiedzanie.

Kolejne miejsce na wstępie zaoferowało możliwość przyjrzenia się dwóm wystawom. Pierwsza pt. "Polskie bieguny. Himalaje - 74 i Antarktyda - 77 na fotografiach Mirka Wiśniewskiego" obrazowała wyprawy naszych rodaków w najzimniejsze zakątki świata. Druga zaś o tytule "Wiosna, lato, WOJNA... Warszawa 1939" pokazała wpierw tętniącą życiem stolicę, która od momentu napaści wrogów powoli zaczęła zmieniać się w ruinę.

Po obejrzeniu ekspozycji uczestnicy wzięli udział w warsztatach na temat propagandy i karykatury w służbie totalitaryzmu. Prowadzący w ciekawy sposób przybliżył omawiane zagadnienia, odwołując się przede wszystkim do znanych większości przykładów.

Gdy na lekcji j.polskiego przyszedł czas na podsumowanie, werdykt był praktycznie jednoznaczny - wycieczka z pewnością należała do udanych. Uczniowie w większości bardzo dobrze wyrazili się o przybliżonych im tematach oraz nie szczędzili pochwał nad prowadzącymi. Dlatego też można stwierdzić, że jeszcze nie raz powrócą do podobnych miejsc.

Natalia Jabłońska ID