Miejski Konkurs Historyczny "Poznajmy Żołnierzy Wyklętych"
W tym roku obchodziliśmy po raz 10-ty Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w rocznicę stracenia 1 marca 1951 roku w więzieniu przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie 7 członków ostatniego, czwartego Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość z płk Łukaszem Cieplińskim ps. "Pług" na czele. WiN był największą organizacją II konspiracji, która prowadziła walkę cywilną i zbrojną z sowietyzacją Polski w latach 1944-1963.
Z tej okazji władze miejskie Żyrardowa przygotowały bogaty program obchodów. Jednym ważnych wydarzeń towarzyszących rocznicy był konkurs historyczny "Poznajmy Żołnierzy Wyklętych". Partnerem konkursu było Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie, a koordynatorem i twórcą pytań konkursowych - nauczyciel naszej szkoły profesor Sławomir Maszewski, członek Zrzeszenia WiN. Konkurs przewidziany był dla uczniów ostatnich klas szkół podstawowych naszego miasta i szkół średnich z terenu powiatu. Odbywał się w trzech kategoriach: konkurs wiedzy o żołnierzach wyklętych, praca literacka w postaci wiersza lub krótkiego opowiadania oraz praca plastyczna związana z tą tematyką.
W konkursie brało udział 37 osób, w tym 9-cioro z naszego Liceum. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom wiedzy i umiejętności.
Rozdanie nagród odbyło się 28 lutego w żyrardowskiej Resursie.
Z przyjemnością konstatujemy, że wśród laureatów konkursu wiedzy znaleźli się nasi uczniowie Michał Laskowski z kl. 3A (I miejsce) i Patryk Mendygrał z kl. 3D (II miejsce), zaś w części plastycznej komisja uznała za najciekawsze prace Natalii Michalskiej z kl. 1Dg (I miejsce) i Julii Stegenki z kl. 3A (III miejsce).
Wszystkim nagrodzonym, z naszej i innych szkół, serdecznie gratulujemy!
A dla wszystkich uczestników władze miasta przygotowały wycieczkę do Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Warszawie w dniu 3 marca br.
Największą nagrodą dla skazanych na zapomnienie żołnierzy wyklętych, tych poległych i zamordowanych w kazamatach UB, a także ostatnich jeszcze żyjących, niech będzie świadomość, że ich walka nie poszła na marne. Żyją w pamięci kolejnych pokoleń Polaków.
Sławomir Maszewski | |
I miejsce - Agnieszka Michalska | III miejsce - Julia Stegenka |