Strona Główna Sobota, Lipca 27, 2024
Jubileusz szkoły
 logo 100-lecia

Rok 2020 jest rokiem jubileuszowym szkoły, która osiągnęła sędziwy wiek 100 lat. Jest to rok wyjątkowy zarówno dla całej społeczności szkolnej jak i dla absolwentów liceum i jego przyjaciół.

Inauguracja jubileuszu nastąpiła 18 stycznia 2020 w pięknej, zabytkowej Resursie panelem dyskusyjnym "Żeromski. Reaktywacja 2020". Honorowymi gośćmi byli: absolwentka naszej szkoły Anna Kamińska - autorka bestsellerowych biografii, mieszkanka Żyrardowa Olga Gitkiewicz - autorka reportaży oraz przyjaciel szkoły Rafał Bakalarczyk - socjolog, miłośnik idei społecznych Stefana Żeromskiego. Panel poprowadziła nauczycielka języka polskiego Bożena Gąsiorowska.

Kolejne spotkanie odbyło się 29 lutego 2020 podczas, którego zaproszeni goście obejrzeli monodram absolwenta i byłego nauczyciela naszego liceum, reżysera, aktora i animatora Mirosława Wasiewicza "Nad Soplicowem słońce weszło" na podstawie "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Spotkanie poprowadziła nauczycielka języka polskiego Karolina Nowakiewicz.

Ze względu na wybuch w marcu pandemii COVID-19 musieliśmy przerwać wszelkie przedsięwzięcia zaplanowane na rok jubileuszowy.

Od 12 marca 2020 nasze liceum rozpoczęło zdalne nauczanie.

Pragnę poinformować, że wszystkie planowane działania, które nie odbyły się w 2020 roku ramach Jubileuszu zostają przeniesione na 2021 rok.

W marcu 2021 roku planujemy poranek z gwiazdą teatru.

W kwietniu na terenie szkoły planujemy zasadzenie dwóch srebrnych świerków symbolizujących dwie dziesiątki istnienia szkoły w budynku przy ul. J. J. Kacperskiej 6A.

Piknik Jubileuszowy to kolejny akord naszych obchodów, który planujemy na czerwiec 2021 roku. Piknik planujemy rozpocząć biegiem 100 osób z terenu Sądu Rejonowego gdzie do 1996 roku mieściła się nasza szkoła do aktualnej siedziby liceum. Na boisku szkolnym będziemy chcieli umieścić 10 namiotów i estradę, na której chcielibyśmy oficjalne otworzyć Piknik. Na estradzie będą mogli zaprezentować się zarówno nasi uczniowie jak i absolwenci oraz przyjaciele liceum a w namiotach będą mogli zaprezentować swoją działalność. W tym dniu będzie można też zapoznać się z aktualnymi działaniami szkoły, osiągnięciami uczniów, zwiedzić wystawę poświeconą Stefanowi Żeromskiemu wypożyczoną z zasobów Muzeum Literatury w Warszawie, wrócić wspomnieniami do lat szkolnych zwiedzając wystawę "Wspomnień czar", porozmawiać w kawiarenkach z przyjaciółmi z dawnych lat, którzy mamy nadzieję, że nas w tym dniu odwiedzą. Na zakończenie Pikniku zaprosimy na ucztę muzyczną - mamy nadzieję, że będzie to występ gwiazdy zaproszonej przez Prezydenta Miasta Żyrardowa.

Listopad 2021 to ostatni i podsumowujący akcent obchodów 100-lecia naszego liceum. Rozpoczniemy mszą świętą w intencji całej rodziny Liceum a następnie planowana jest gala w Centrum Kultury oraz bal absolwentów i przyjaciół LO.

Już dzisiaj zapraszamy do uczestnictwa w obchodach 100-lecia naszego liceum w 2021 roku.

Beata Stawicka

Dyrektor LO im. S. Żeromskiego w Żyrardowie