Strona Główna Sobota, Kwietnia 27, 2024
Polska tradycja w Europie

Weronika Majewska pojedzie z europosłem Jarosławem Kalinowskim do Brukseli

Poseł do Parlamentu Europejskiego - Jarosław Kalinowski, kolejny raz ogłosił dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych konkurs „Polska tradycja w Europie”. Regulamin konkursu dopuszczał pełną dowolność formy prac.

Szacowne Jury, w którym zasiadali:

• Jarosław Kalinowski - poseł
  • Zuzanna Lewandowska - artysta plastyk
  • Janusz Gmitruk - dyrektor Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego
  • Robert Matejuk - dziennikarz, redaktor „Zielonego Sztandaru”
  • Ryszard Miazek - publicysta, dyrektor Centralnej Biblioteki Rolniczej
  • Małgorzata Orlewicz - etnograf, pracownik Państwowego Muzeum Etnograficznego

obejrzało ponad sto prac w różnorodnej formie: od plakatów, filmów, witraży, aż do felietonów, wierszy, prezentacji multimedialnych czy kompozycji hiphopowych.
Nagrodą w konkursie jest wyjazd na wycieczkę do Brukseli- siedziby Parlamentu Europejskiego.

Uczniowie naszej szkoły- LO im. S.Żeromskiego w Żyrardowie - przygotowywali prace na konkurs w ramach zajęć na lekcjach wiedzy o kulturze pod opieką merytoryczną p. prof. A. Dudkiewicz. Do finału zakwalifikowano ostatecznie 11 prac, wśród których znalazła się prezentacja multimedialna uczennicy naszej szkoły - Weroniki Majewskiej z klasy Ic.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło w dniu 11 marca 2011r. po przesłuchaniu wszystkich finalistów przez jury na spotkaniu w biurze Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie. Praca Weroniki, dotycząca tradycji pieczenia polskich mazurków, została ostatecznie uhonorowana drugą nagrodą i uczennica, razem ze swoim Opiekunem, pojedzie w nagrodę na wycieczkę do Brukseli.

Mazurki przywiezione przez Weronikę wywarły na wszystkich ogromne wrażenie i stały się smacznym dodatkiem do Jej wystąpienia. Autorka zakończyła swoją prezentację pytaniem: skoro smakują nam francuskie crousanty i angielskie muffiny czy Europejczycy nie chcieliby spróbować naszych mazurków?

Renata Nalej (wychowawca klasy, do której uczęszcza Weronika)