Strona Główna Niedziela, Maja 05, 2024
aczka dla Brzuchowic

Paczka dla Brzuchowic

"Nie liczy się to ile posiadasz, ale ile dajesz, tym,

którzy znaleźli się w potrzebie i jak się z nimi dzielisz"

Podczas ostatniej dekady nasze liceum, podobnie jak 30 innych szkół Mazowsza, współdziałało z kombatancką organizacją Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość w projekcie ?Paczka dla kombatanta ze Lwowa i kresowych Polaków?. Kiedy wraz z uczniami woziliśmy paczki żywnościowe na Ukrainę, zatrzymywaliśmy się w seminarium rzymsko-katolickim w Brzuchowicach, gdzie znajduje się wzniesiony z datków zagranicznych hotel dla pielgrzymów. Zawsze byliśmy z radością i niezwykłą gościnnością witani przez ojca-rektora ks. Biszko. Toteż, kiedy wymieniony ksiądz zadzwonił w końcu lutego br. do prezesa warszawskiego obwodu WiN, płk Waldemara Kruszyńskiego z prośbą o pomoc, postanowiliśmy działać. Okazało się, że seminarium przyjęło ponad 150 uchodźców ze wschodniej Ukrainy i ma kłopoty z ich utrzymaniem.

W ciągu kilku dni grupa uczniów z klasy 2D pod kierunkiem prof. Sławomira Maszewskiego nagłośniła akcję w szkole i udało się zabrać 46 paczek z żywnością, środkami czystościowymi i higienicznymi oraz opatrunkami.

Do projektu przyłączyła się również warszawska gmina Bemowo, Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych w Warszawie i Szkoła Podstawowa nr 1 w Brwinowie. Wspólnymi siłami zgromadziliśmy ok. 300 paczek, które następnie zostały przewiezione na granicę do Korczowej, a stamtąd zabrane do Brzuchowic.

Za moim pośrednictwem ks. Biszko wyraża ogromne podziękowanie wszystkim, którzy wzięli udział w tej improwizowanej akcji pomocy. Niech Ci, których wojna wygnała z domów, choć przez chwilę czują, że nie są sami.

Chwała Ukrainie!