Strona Główna Czwartek, Kwietnia 25, 2024
Na rzecz dialogu kultur

Od 29 kwietnia do 1 maja 2011 kilkanaścioro uczniów naszej szkoły kontynuowało IV etap projektu Na rzecz dialogu kultur pod opieką Bożeny Gąsiorowskiej - autora i koordynatora przedsięwzięcia we współpracy z Justyną Żak reprezentującą Muzeum Mazowsza Zachodniego oraz profesorem nauk ścisłych Uniwersytetu Rehevot w Izraelu Danielem Wagnerem, potomkiem pierwszego osadnika żydowskiego w Żyrardowie - Josela Wagnera, a wnukiem Benziona Wagnera - sławnego niegdyś członka społeczności żydowskiej, ur. w 1889 roku w naszym mieście.

Nasz partner od wielu lat skutecznie animuje i wspiera swoją społeczną pracą (translatorską, innymi formami) działania na terenie Polski, które przywracają w lokalnym wymiarze pamięć o żydowskiej społeczności.
Tym razem, na wpisanym do rejestru żyrardowskich zabytków cmentarzu kończyliśmy inwentaryzację nagrobków nazywanych w tradycji żydowskiej macewami; a po porównaniu zasobów z natury z zawartością przygotowanej wcześniej bazy danych uzupełnionych przez Justynę Żak i inną pracownicę muzeum, stworzyliśmy wreszcie udany szkic mapy tego miejsca. Kolejny raz dokonaliśmy ciekawych odkryć nowych kilku nagrobków, niestety jeden z nich - największy spośród umieszczonych w tym miejscu upamiętniający życie i śmierć jednego z żyrardowskich rabinów, zanim został przewrócony, był ograbiony z marmurowych tablic dedykacyjnych.

Już niebawem umieścimy artykuł w gazecie lokalnej o tym i innych znaleziskach, zapraszamy do jego lektury, dokładne sprawozdanie z działań umieścimy w informacjach o projektach.

Koordynator projektu: Bożena Gąsiorowska