Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie
Strona Główna Pi±tek, Listopada 22, 2024
Gra edukacyjna miejska

Gra edukacyjna miejska


Młodzieżowi liderzy projektu Solidarność była kobietą z LO im. S. Żeromskiego w Żyrardowie w wybranych punktach miasta pod opieką dorosłych wolontariuszy i koordynatorki - B. Gąsiorowskiej w nowym roku szkolnym zrealizowali kolejną inicjatywę w swoim programie - grę edukacyjną miejską przygotowaną dla gimnazjalistów i uczniów klas pierwszych liceum w celu upamiętnienia 30. rocznicy rozpoczęcia strajku w 1981 roku i masowy w nim udział kobiet.
Organizacja gry w plenerach naszego miasta planowana była na 12.10.11 - pierwszy dzień protestu sprzed lat.

Zgłoszeni z różnych szkół uczniowie rozpoczęli o godz.1200 pod fontanną na Placu Jana Pawła II prace nad projektowymi zadaniami, które miały im uświadomić wiele istotnych dla tego wydarzenia faktów. Uczennice i uczniowie mieli okazję poznać w wersji ksero wiele dokumentów i archiwalnych pamiątkowych notatek z okresu strajku dających im wyobrażenie o jego przebiegu a co najmniej ich zachęcających do zainteresowania się tym wątkiem lokalnej historii i udziałem w nim kobiet.

Gra zbudowana była z 10 zadan, w tym kilku typu czytanie ze zrozumieniem różnych tekstów oraz archiwalnych fotografii. Dla dusz artystycznych wyzwaniem mogły się stać zabawy kreatywne.

Realizatorów wspierały organizacje pozarządowe, w osobach Anny Czerwińskiej (Fundacja Femionoteka) oraz Marty Siciarek( TEA). W grze jako obserwatorki uczestniczyły także nauczycielki i pracowniczki merytoryczne lokalnego muzeum.

Sympatycznej gościny podczas niezbyt pogodnego popołudnia udzielili realizatorom projektu Solidarność była kobietą: pani Beata Rusinowska w przestrzeni CK, pan Piotr Błażejewski w zasobach Starej Przędzalni, państwo Makowscy w ogródku cukierni Lukrecja oraz nie odmówił nam wsparcia pan Andrzej Duda.

Dziękujemy Państwu za serdeczny gest!

Nasza nadzieja, na to, że tego typu aktywna obecność w przestrzeni miasta w tym rocznicowym dniu zwróci uwagę mieszkańców na działania upamiętniające fakt strajku się spełniła. Bardzo dla nas sympatycznym gestem stała się obecność, w chwili podsumowania gry pod pamiątkową tablicą na ul. Okrzei, reprezentacji władz miasta: wiceprezydenta Grzegorza Obłąkowskiego i Pani Naczelnik Wydziału Oświaty oraz liderów rocznicowego historycznego zdarzenia: pana Mieczysława Gabrylewicza oraz Bogdana Zielińskiego.

Dziękujemy!

Realizatorzy


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_close() in /footer.php:25 Stack trace: #0 /news.php(170): require_once() #1 {main} thrown in /footer.php on line 25