Strona Główna ¶roda, Kwietnia 24, 2024
Konferencja o wolontariacie

KONFERENCJA O WOLONTARIACIE W WARSZAWIE

W dniu 10 października 2011 nasi uczniowie – wolontariusze uczestniczyli w konferencji 2011 Europejski Rok Wolontariatu pod patronatem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, która odbyÅ‚a siÄ™ na Uniwersytecie Warszawskim.
Tematyka konferencji dotyczyła zagadnień związanych z ideą, podstawami prawnymi i formami wolontariatu w Polsce i w Europie. Znakomici prelegenci, tacy jak prof. dr hab. Ewa Leś z Instytutu Polityki Społecznej UW, dr Piotr Broda-Wysocki adiunkt z Katedry Polityki Demograficznej i Ludnościowej UKSW, Jan Jakub Wygnański ze Stowarzyszenia Klon/Jawor, Gaspar Kereszkes z-ca dyrektora Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie oraz Dariusz Pietrowski prezes Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Warszawie, poruszali ważne zagadnienia dotyczące idei wolontariatu. Starali się udzielić odpowiedzi na pytania, takie jak: kiedy narodził się wolontariat? Dlaczego wolontariat jest ważny? Jakie są podstawy prawne wolontariatu? Przekazali również informacje dotyczące barier dla rozwoju wolontariatu oraz zasad funkcjonowania wolontariatu w Polsce i Unii Europejskiej.

Uczniowie LO wystąpili jako przedstawiciele dobrych praktyk wśród uczniów ze szkół takich jak: ZSP nr 7 w Żyrardowie oraz warszawskich szkół VIII LO im. Władysława IV, Technikum nr 7 w ZS im. S. Wysockiego.

Wolontariacką pracę uczniów naszej szkoły zaprezentowały uczennice Sylwia Kawecka z kl. 3c, Marlena Pytlak z kl. 3 d. pod kierunkiem p. psycholog Magdaleny Bylicy-Pawlak. Opowiedziały one o celach pracy i działaniach szkolnego wolontariatu, prowadzonych akcjach charytatywnych, przedstawiły organizację pracy szkolnego Klubu Ośmiu. Ponad to o swojej działalności opowiedzieli nasi uczniowie zaangażowani na co dzień w Stowarzyszeniu Oratorium, kierowanym przez salezjanów. Karolina Wojciechowska, Jan Maszewski oraz Aleksandra Leniarska z kl. 3d przedstawili prezentację multimedialną ukazującą proces formacyjny i kompetencyjny wolontariuszy salezjańskich, ich codzienną pracę w świetlicy środowiskowej, a także inne podejmowane działania na rzecz dzieci i młodzieży. Ich prezentację uzupełnił ks. Tomasz Zieliński, Kierownik Oratorium, który przybliżył ideę pracy stowarzyszenia, poruszył problematykę potrzeby kształcenia liderów środowiskowych, którzy inspirowaliby młodzież do bezinteresownej aktywności na rzecz innych. Wskazał na trudności z jakimi stykają się na co dzień wychowawcy zajmujący się promocją wolontariatu, a także sama młodzież.

Całość konferencji zakończyło wystąpienie Pana Rafała Rudnickiego, kierownika Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej Komisji Europejskiej w Polsce. Przedstawił on kilka atrakcyjnych pomysłów na pracę wolontariuszy, wskazał ciekawe działania możliwe do realizowanie również przez naszych uczniów.

Magdalena Bylica-Pawlak
Ks. Tomasz Zieliński