Strona Główna Czwartek, Wrzenia 24, 2020
Regulamin monitoringu szkoły

Rok szkolny 2020/2021

Oświadczenie o zakupie podręczników
Wzór wniosku o dofinansowanie do podręczników
Wykaz podręczników dla klas pierwszych LO czteroletniego
Wykaz podręczników dla klas drugich LO czteroletniego
Wykaz podręczników dla klas drugich LO po gimnazjum
Wykaz podręczników dla klas trzecich LO po gimnazjum

Rok Szkolny2020/2021

Ubezpieczenie 2020/2021
Godziny pracy pedagoga
Program Wychowawczo - Profilaktyczny
Statut LO

Rok Szkolny2019/2020

Rozliczenie za 2018/2019
Ubezpieczenie 2019/2020
Godziny pracy pedagoga w przerwie epidemiologicznej
Kalendarz na rok szkolny 2019/2020
Zagrożenia związane z e-papierosami ? MEN i GIS ostrzegają!

Harmonogram obchodów 100-lecia LO

Zaproszenie do współpracy

Rekrutacja 2020/21

Kwestionariusz kandydata w docx
Kwestionariusz kandydata w pdf
PODANIE O PRZYJĘCIE W REKRUTACJI UZUPEŁNIAJĄCEJ w docx
PODANIE O PRZYJĘCIE W REKRUTACJI UZUPEŁNIAJĄCEJ w pdf
Regulamin rekrutacji na rok szkolny 2020/2021

Procedury maturalne rok szkolny 2019/2020
Wytyczne dotyczące organizowania i przeprowadzania w 2020r. egzaminu maturalnego
REGULAMIN STUDNIÓWKI 2020

Panel dyskusyjny na temat Stefana Żeromskiego
Spotkanie z pisarką Anną Kamińską
Spotkanie z p. Zofią Wilk!
Reporterki Czerwoniaka o proteście klimatycznym!
Reporterzy z 'Czerwoniaka' w akcji!
Teatr Szafa na Rozdrożu w Radiu FAMA
Reporterzy z Czerwoniaka informują...
Narodowe czytanie oczami naszych młodych reporterów

Młode Pióra

Dla lepszej przyszłości!

Odbyło się kolejne spotkanie polsko-izraelskie w naszej szkole.

23 października, w niedzielę po raz czwarty uczniowie liceum spotkali się w ramach międzynarodowego programu Zachować pamięć-Bliżej siebie zainicjowanego przed wielu laty przez MEN we współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji oraz Yad Vashem w Izraelu.

Uczniowie z klas pierwszych, drugich i trzecich oraz grupka absolwentów przygotowała program wizyty zorganizowanej w naszej szkole przy zaangażowaniu Dyrekcji oraz kilkorga nauczycieli i pedagoga szkolnego. Merytorycznego wsparcia podczas zajęć edukacyjnych i integracyjnych udzieliła szkole trenerka TEA - Marta Siciarek.

W części oficjalnej nie zabrakło tematów okolicznościowych związanych z przedstawieniem walorów zabytkowych naszego miasta oraz patronatami roku 2011.Tym razem izraelscy uczniowie mogli poznać polskie dziedzictwo poprzez prezentację postaci Marii Curie-Skłodowskiej oraz Czesława Miłosza. Uczniowie z Holonu odczytali w swoim języku wiersz Campo di Fiori, a potem mogli usłyszeć ten wiersz w interpretacji polskojęzycznej.

Jako upominki otrzymali od nas w wersji anglojęzycznej foldery turystyczne Żyrardowa przekazane organizatorom spotkania przez Wydział Promocji przy UM. Kadra nauczycielska holońskiej szkoły również została obdarowana gadżetami promującymi nasze lokalne dziedzictwo.

Po półgodzinnej części oficjalnego powitania, któremu towarzyszyło kilka prezentacji, rozpoczęły się zajęcia warsztatowe sprzyjające wzajemnemu poznaniu. Młodzież izraelska we współpracy z uczniami polskimi budowała symboliczną trzyczęściową instalację Drzewo życzeń.

Podczas pracy w tej części spotkania toczyło się wiele ciekawych rozmów na temat postaw, które ograniczają rzeczywisty dialog i porozumienie między narodami - uczniowie budowali Wieżę Przeszkód umieszczając na niej anglojęzyczne wyrazy oraz frazy nazywające takie zachowania i poglądy, które stanowią bariery dla współpracy ludzi reprezentujących różne kultury. Druga część instalacji zachęciła do rozmów o wartościach, które sprzyjają współdziałaniu na rzecz wspólnego dobra w świecie - budowano Most Przyjaźni. Zaś na symbolicznym Drzewku pojawiło się wiele mądrych życzeń. Krótkie podsumowanie zajęć stanowiła dyskusja o przesłaniu tej instalacji. Po takiej sprzyjającej spontanicznym kontaktom rozgrzewce już dużo łatwiej było integrować się na warsztatach prowadzonych w dwóch podgrupach.

Spotkanie, jak zwykle, przebiegało w bardzo miłej atmosferze i pozostawiło duży niedosyt - bo tematów do rozmów nie brakowało. Takie spotkania uzmysławiają, jak bezzasadne są stereotypy narodowościowe i lęk przed odmiennością. Młodzież bardzo wiele łączy w zglobalizowanym świecie. Młodzi ludzie mają podobne gusta muzyczne, podobny sposób spędzania wolnego czasu, marzenia co do swojej przyszłości, a do trudnej przeszłości podchodzą bez emocji… i dobrze. Świat się zmienia, sposób upamiętniania różnych bolesnych doświadczeń też, bogaci się i komplikuje prawda dotycząca historii, ale ponad nią buduje się most przyjaźni i to najważniejsze.

Myślę, że udanym zwieńczeniem spotkania była wycieczka na trasie ofiar męczeństwa w getcie warszawskim oraz krótka wizyta na cmentarzu na Okopowej. Swoją niebywale ciekawą osobistą historią, zupełnie przypadkowo, wzbogaciła naszą nietypową lekcji tolerancji, szacunku dla odmienności, konfrontowania ze skomplikowana prawdą historyczną- pani Stanisława Frycz-Ścibor, która spontanicznie przyłączyła się do nas na Miłej. Teraz już tylko można życzyć uczestnikom tego projektu owocnych spotkań na Facebooku, a o tym, że Izraelczycy byli zadowoleni z tegorocznego przedsięwzięcia świadczą wpisy w Pamiątkowej Księdze.

Dziękuję wszystkim, którzy przyłączyli się do projektu, szczególnie miłą jest więź naszych absolwentów z ich byłą szkołą. Liczę na przyszłoroczny entuzjazm.

Koordynator, Bożena Gąsiorowska

Erasmus - Nauka wokół nas