Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie
Strona Główna Sobota, Lipca 27, 2024
Dla lepszej przyszłości!

Dla lepszej przyszłości!

Odbyło się kolejne spotkanie polsko-izraelskie w naszej szkole.

23 października, w niedzielę po raz czwarty uczniowie liceum spotkali się w ramach międzynarodowego programu Zachować pamięć-Bliżej siebie zainicjowanego przed wielu laty przez MEN we współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji oraz Yad Vashem w Izraelu.

Uczniowie z klas pierwszych, drugich i trzecich oraz grupka absolwentów przygotowała program wizyty zorganizowanej w naszej szkole przy zaangażowaniu Dyrekcji oraz kilkorga nauczycieli i pedagoga szkolnego. Merytorycznego wsparcia podczas zajęć edukacyjnych i integracyjnych udzieliła szkole trenerka TEA - Marta Siciarek.

W części oficjalnej nie zabrakło tematów okolicznościowych związanych z przedstawieniem walorów zabytkowych naszego miasta oraz patronatami roku 2011.Tym razem izraelscy uczniowie mogli poznać polskie dziedzictwo poprzez prezentację postaci Marii Curie-Skłodowskiej oraz Czesława Miłosza. Uczniowie z Holonu odczytali w swoim języku wiersz Campo di Fiori, a potem mogli usłyszeć ten wiersz w interpretacji polskojęzycznej.

Jako upominki otrzymali od nas w wersji anglojęzycznej foldery turystyczne Żyrardowa przekazane organizatorom spotkania przez Wydział Promocji przy UM. Kadra nauczycielska holońskiej szkoły również została obdarowana gadżetami promującymi nasze lokalne dziedzictwo.

Po półgodzinnej części oficjalnego powitania, któremu towarzyszyło kilka prezentacji, rozpoczęły się zajęcia warsztatowe sprzyjające wzajemnemu poznaniu. Młodzież izraelska we współpracy z uczniami polskimi budowała symboliczną trzyczęściową instalację Drzewo życzeń.

Podczas pracy w tej części spotkania toczyło się wiele ciekawych rozmów na temat postaw, które ograniczają rzeczywisty dialog i porozumienie między narodami - uczniowie budowali Wieżę Przeszkód umieszczając na niej anglojęzyczne wyrazy oraz frazy nazywające takie zachowania i poglądy, które stanowią bariery dla współpracy ludzi reprezentujących różne kultury. Druga część instalacji zachęciła do rozmów o wartościach, które sprzyjają współdziałaniu na rzecz wspólnego dobra w świecie - budowano Most Przyjaźni. Zaś na symbolicznym Drzewku pojawiło się wiele mądrych życzeń. Krótkie podsumowanie zajęć stanowiła dyskusja o przesłaniu tej instalacji. Po takiej sprzyjającej spontanicznym kontaktom rozgrzewce już dużo łatwiej było integrować się na warsztatach prowadzonych w dwóch podgrupach.

Spotkanie, jak zwykle, przebiegaÅ‚o w bardzo miÅ‚ej atmosferze i pozostawiÅ‚o duży niedosyt - bo tematów do rozmów nie brakowaÅ‚o. Takie spotkania uzmysÅ‚awiajÄ…, jak bezzasadne sÄ… stereotypy narodowoÅ›ciowe i lÄ™k przed odmiennoÅ›ciÄ…. MÅ‚odzież bardzo wiele Å‚Ä…czy w zglobalizowanym Å›wiecie. MÅ‚odzi ludzie majÄ… podobne gusta muzyczne, podobny sposób spÄ™dzania wolnego czasu, marzenia co do swojej przyszÅ‚oÅ›ci, a do trudnej przeszÅ‚oÅ›ci podchodzÄ… bez emocji… i dobrze. Åšwiat siÄ™ zmienia, sposób upamiÄ™tniania różnych bolesnych doÅ›wiadczeÅ„ też, bogaci siÄ™ i komplikuje prawda dotyczÄ…ca historii, ale ponad niÄ… buduje siÄ™ most przyjaźni i to najważniejsze.

Myślę, że udanym zwieńczeniem spotkania była wycieczka na trasie ofiar męczeństwa w getcie warszawskim oraz krótka wizyta na cmentarzu na Okopowej. Swoją niebywale ciekawą osobistą historią, zupełnie przypadkowo, wzbogaciła naszą nietypową lekcji tolerancji, szacunku dla odmienności, konfrontowania ze skomplikowana prawdą historyczną- pani Stanisława Frycz-Ścibor, która spontanicznie przyłączyła się do nas na Miłej. Teraz już tylko można życzyć uczestnikom tego projektu owocnych spotkań na Facebooku, a o tym, że Izraelczycy byli zadowoleni z tegorocznego przedsięwzięcia świadczą wpisy w Pamiątkowej Księdze.

Dziękuję wszystkim, którzy przyłączyli się do projektu, szczególnie miłą jest więź naszych absolwentów z ich byłą szkołą. Liczę na przyszłoroczny entuzjazm.

Koordynator, Bożena Gąsiorowska


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_close() in /footer.php:25 Stack trace: #0 /news.php(170): require_once() #1 {main} thrown in /footer.php on line 25