Strona Główna Wtorek, Kwietnia 23, 2024
Wizyta Duńczyków

Po raz drugi uczestniczymy w międzynarodowej wymianie uczniów naszego Liceum i Efterskole w Haarby (Dania). Wizyta uczniów duńskich przebiegła szybko, choć byliśmy razem cały tydzień – od 24 do 30 października 2011r.<

W wymianie uczestniczyło 23 uczniów z naszej szkoły i 24 uczniów (plus dwoje nauczycieli) z Danii. Z jednym wyjątkiem, każdy polski uczeń był łączony, na podstawie ankiety, z uczniem z Danii, który był gościem w ich domach. Stąd ogromne podziękowania dla nich i rodziców.

Program – ułożony przez polskich uczniów był niezwykle bogaty i angażujący obie strony od rana do wieczora. Graliśmy w grę miejską na terenie Żyrardowa, aby goście poznali miasto. Uczniowie duńscy towarzyszyli także naszym uczniom na lekcjach, pytając np. o czym jest lekcja języka polskiego lub historii oraz aktywnie włączając się na lekcji języka angielskiego.

Tego samego dnia wysłuchali lekcji o państwie polskim, uwarunkowaniach geograficznych, kulturze, społeczeństwie. Mieliśmy okazję rozprawić się ze stereotypami dotyczącymi Polaków i wzajemnie poczuć dumę ze sportowców posiadających pochodzenie polskie (np. tenisistka Karolina Woźniacka, która reprezentuje Danię). Dużo zabawy było też w trakcie lekcji języka polskiego. Obydwie lekcje prowadzili w języku angielskim nasi uczniowie, a pomagała absolwentka. Trzeba uznać niezwykłe zdolności językowe uczniów duńskich!.

Kolejną propozycją była nauka poloneza i warsztaty w Fabryce Lnu zakończone pokazem mody zaprojektowanych i wykonanych na miejscu strojów z lnu.

Odbyło się także niezwykle interesujące spotkanie nauczycieli Liceum i nauczycielami z Efterskole. Odpowiadali na wszystkie pytania o system edukacji w Danii, wysłuchali informacji o naszej szkole i byli zachwyceni poczęstunkiem, który przygotowali i podali nasi nauczyciele.

Dwa kolejne dni to wycieczki do obozu koncentracyjnego w Majdanku oraz zwiedzanie Lublina, a we czwartek – Warszawa: Muzeum Powstania Warszawskiego, 30 piętro Pałacu Kultury i Nauki i oczywiście oczekiwany shopping – Złote Tarasy.

Następne dni obfitowały w zajęcia sportowe (mecz piłki nożnej: tym razem 4 do 1 dla uczniów LO !, w przeciwieństwie do poprzedniego roku szkolnego - 1 do 7 dla gości, basen), teatralne – warsztaty przygotowane i przeprowadzone przez Teatr „Przędzalnia”, zwiedzanie wystawy związanej z produkcją lnu i historią miasta w Muzeum Mazowsza Zachodniego, oraz… gwóźdź programu - koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Żyrardowie z występem Zuzanny Osuchowskiej i owacjami na stojąco – uczennicy naszej szkoły i uczestniczki wymiany.

Z warsztatu plastycznego został nam ogromny plakat z narysowanymi wrażeniami z pobytu uczniów w Polsce pt. „Art. connecting people” oraz zdjęcia par polsko – duńskich z wymiany.

Weekend wszyscy spędzili wg własnego pomysłu i po pożegnaniu, w trakcie którego były m.in. tańczone kaczuszki, musieliśmy się rozstać.

Niezapomniane wrażenia, jedyne w swoim rodzaju doświadczenie otwierające na świat, doskonalące posługiwanie się językiem angielskim, konfrontujące różne i podobne rzeczywistości.

A za rogiem… (w marcu 2012r.)… „czai się” kolejna przygoda – rewizyta, czyli wyjazd do Danii.

Dziękujemy wszystkim życzliwym ludziom, którzy nas wsparli w tym przedsięwzięciu, bo bez nich nie udałoby się zrealizować programu tak wysoko ocenianego przez naszych partnerów.

Vi ses igen i Danmark!