Strona Główna Sobota, Lipca 27, 2024
Wigilia 2011

Od dobrych kilku lat w naszej szkole czas przedświąteczny kojarzy się nam wszystkim z „Naszym Betlejem”. Koncerty polskich kolęd i żywiołowych pastorałek przygotowywane przez uczniów liceum pod surowym, aczkolwiek niezwykle profesjonalnym i pomocnym okiem księdza T. Zielińskiego stały się już tradycją. W tym roku jednak jasełka przedstawiane przez aktorów przebranych w stroje Świętej Rodziny, pastuszków, diabłów i aniołów ustąpiły miejsca multimedialnej prezentacji zwyczajów świątecznych na świecie, przeplatanej zarówno tradycyjnymi polskimi kolędami, jak i piosenkami o światecznej czy po prostu zimowej tematyce śpiewanymi w obcych językach.

Warto wspomnieć, że nasz szkolny zespół po raz pierwszy oficjalnie wystąpił pod nazwą „Czerwoniak Band”.

Nauczyciele mieli okazję obejrzeć koncert w poniedziałek, 19 grudnia, zaś dla uczniów został on zagrany aż trzykrotnie w czwartek - ostatniego dnia przed przerwą świąteczną, w dzień wigilijnych spotkań klasowych. Koncert rozpoczynała pastorałka „Kolęda płynie z wysokości”, później spiewane były takie kolędy jak „Wśród nocnej ciszy”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Przybieżeli do Betlejem” oraz „Cicha Noc” – wykonana po polsku, angielsku, niemiecku i rosyjsku. Po angielsku zespół zaśpiewał również dwie inne piosenki – „Jingle Bell Rock” oraz w iście rockowej wersji „Jingle Bells”. Międzynarodowego charakteru nadała również francuska piosenka „La Promenade en Traineau”.

Największe emocje publiczności jednak wzbudziły piosenki, do śpiewania których wszyscy się włączali – „Jest taki dzień” oraz kończąca koncert „W Betlejem sie wydarzyło”.

Uczniowe klasy 3d opowiadali zaś o takich zwyczajach dotyczacych Świąt Bożego Narodzenia, które są nam zupełnie nie znane. Dowiedzieliśmy się m.in., że to nie Święty Mikołaj ale wróżka Befana przynoszą prezenty we Włoszech, że we Francji częściej buduje się gigantyczne szopki w domach, niż ustawia choinkę, że w Portugalii dzieci wpychają siano i marchew do butów żeby zwabić renifery Świętego Mikołaja, zobaczyliśmy jak wygladają Święta w Australii czy Brazylii – gdzie urządza się grilla na plaży i usłyszeliśmy, że Eskimosi, którzy nie znają chleba, modlą się na Pasterce słowami ”mięsa naszego powszedniego daj nam dzisiaj”.

Święta Bożego Narodzenia 2011 już za nami. Jednak prawdę powiedziawszy już teraz nie możemy doczekać się kolejnej edycji „Naszego Betlejem” a zwłaszcza radości, której dostarcza wspólne szkolne kolędowanie.

Zdjęcia z uroczystości w obiektywie Magdy Wiśniewskiej

Zdjęcia z uroczystości w obiektywie Wioletty Balcerowskiej