Strona Główna Sobota, Lipca 27, 2024
Spotkanie z Posłem na Sejm RP – Pawłem Sajakiem

Kształtowanie postawy obywatelskiej jest jednym z ważniejszych zadań jakie realizuje szkoła. W związku z tym podejmujemy starania aby uczniowie naszej szkoły mieli możliwość poznania zasad działania instytucji i organów władzy na szczeblu samorządowym jak również ogólnopaństwowym. Oprócz tradycyjnych zajęć lekcyjnych uczniowie mają możliwość uczestniczyć w innych formach zdobywania wiedzy i nowych umiejętności. W pierwszych dniach marca klasa 2c była z wizytą w Sejmie RP, uczniowie poznawali mechanizmy działania władzy ustawodawczej.

W dniu 20 marca 2012 r. uczniowie uczestniczący w zajęciach fakultatywnych z wiedzy o społeczeństwie oraz inni zainteresowani wzięli udział w spotkaniu z Posłem na Sejm RP – Pawłem Sajakiem, reprezentującym nowe ugrupowanie na polskiej scenie politycznej – Ruch Palikota.

Pan Poseł przedstawił obszar działań w których uczestniczy jako parlamentarzysta. Omówił na czym polegają prace w Komisjach parlamentarnych do których należy: Komisja Polityki Społecznej i Rodziny, Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich, podkomisjach - do spraw współpracy z organizacjami pozarządowymi, zespołach parlamentarnych - Zespół ds. Służb Mundurowych, ds. Warszawy i Mazowsza, Zespół Przyjaciół Zwierząt, Zespół ds. Analizy Skutków Podpisania Porozumienia ACTA.

Poseł należy również do Polskiej Sekcji Stowarzyszenia AWEPA działającej na rzecz umacniania demokracji w krajach Afryki i na ten problem w trakcie spotkanie także zwrócono uwagę ze względu na fakt łamania praw człowieka na obszarze objętym zainteresowaniem AWEPA.

Pan Poseł przybliżył zasady działania Biur Poselskich i pracy w okręgu wyborczym. Uczestnicy spotkania mieli możliwość zadać pytania dotyczące bieżących problemów społecznych, politycznych, o których dyskutuje się w mediach: problem wydłużenia wieku emerytalnego, emerytur tzw. mundurowych, finansowania Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce, ACTA i innych kwestii.

Spotkanie przebiegało w miłej i przyjaznej atmosferze, a uczestnicy zostali zaproszeni na kolejne spotkanie, tym razem nie w gmachu naszego Liceum, ale na Wiejskiej w gmachu Sejmu RP.

Agnieszka Przyjankowska