Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie
Strona Główna Sobota, Lipca 27, 2024
W kalejdoskopie pamięci

„W kalejdoskopie pamięci – Polska i Polacy w latach 1939 – 1989.
W kraju czy poza krajem? Dylematy Polaków”




W dniu 2 kwietnia 2012r. w Teatrze Kamienica w Warszawie odbył się finał ogólnopolskiego konkursu „W kalejdoskopie pamięci – Polska i Polacy w latach 1939 – 1989. W kraju czy poza krajem? Dylematy Polaków”.

Konkurs był przeprowadzany przez Ogólnopolską Komisję Konkursową powołaną przez Dyrektora Biura Edukacji Publicznej IPN.

Zadaniem uczestników było napisanie pracy pisemnej, ukazującej wybraną osobę lub grupę osób – najlepiej z lokalnego środowiska – stojącą wobec wyboru: gdzie żyć – w Polsce czy poza jej granicami? Wojenne i powojenne losy naszej ojczyzny sprawiły, że polscy obywatele często musieli rozstrzygać ten dylemat. Żołnierze, którzy w czasie wojny znaleźli się na Zachodzie, rodziny, które na skutek powojennych zmian granic znalazły się poza granicami Polski, obywatele polscy pochodzenia żydowskiego, którzy zetknęli się z antysemityzmem, ludzie, których ogłoszenie stanu wojennego zastało za granicą – to tylko przykładowe sytuacje, w których obywatele polscy musieli zadawać sobie pytanie: czy wyjeżdżać? Czy zostać? Czy wracać? Losy wybranej osoby lub osób należało pokazać na tle wydarzeń społeczno-historycznych.

W konkursie brali udział uczniowie naszego liceum – Michał Gajewski, który napisał pracę poświęconą osobie Włodzimierza Śliwińskiego oraz Bogumił Kendzior, którego praca dotyczyła powojennych losów Stanisława Mikołajczyka.

W trakcie uroczystości, po krótkich przemówieniach przedstawicieli IPN oraz gospodarza Teatru KamienicaEmiliana Kamińskiego, wręczone zostały nagrody dla uczestników konkursu na poziomie gimnazjalnym a następnie przedstawiono laureatów konkursu na poziomie szkół ponadgimnazjalnych.

Wśród nagrodzonych laureatów znaleźli się Michał Gajewski (miejsce VI) oraz Bogumił Kendzior (miejsce X).

W kolejnej części uroczystości przedstawiciel Fundacji AK w Londynie wręczył nagrody specjalne. Wyróżnione zostały przez Fundacje dwie osoby, które zajęły pierwsze miejsca w swoich kategoriach konkursowych oraz dwie, których prace w sposób szczególny podkreślały działania AK i Polskiego Państwa Podziemnego nie tylko na płaszczyźnie jaką jest walka zbrojna ale także w obszarze oświaty, kultury i innych. Ta specjalna nagroda w kategorii szkół ponadgimnazjalnych trafiła w ręce Michała Gajewskiego za wyjątkowo interesujące przedstawienie losów swojego bohatera - Honorowego Obywatela Miasta Żyrardowa czyli Włodzimierza Śliwińskiego.

Uroczystość uświetniły występy artystów z Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. W repertuarze nie zabrakło takich utworów jak „Przybyli ułani”, „Pierwsza brygada”, „Czerwone maki na Monte Cassino”.

Gratulujemy laureatom i życzymy dalszych sukcesów.

Agnieszka Przyjankowska


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_close() in /footer.php:25 Stack trace: #0 /news.php(170): require_once() #1 {main} thrown in /footer.php on line 25