W dniu 2 kwietnia 2012r. w Teatrze Kamienica w Warszawie odbyÅ‚ siÄ™ finaÅ‚ ogólnopolskiego konkursu „W kalejdoskopie pamiÄ™ci – Polska i Polacy w latach 1939 – 1989. W kraju czy poza krajem? Dylematy Polaków”.
Konkurs był przeprowadzany przez Ogólnopolską Komisję Konkursową powołaną przez Dyrektora Biura Edukacji Publicznej IPN.
Zadaniem uczestników byÅ‚o napisanie pracy pisemnej, ukazujÄ…cej wybranÄ… osobÄ™ lub grupÄ™ osób – najlepiej z lokalnego Å›rodowiska – stojÄ…cÄ… wobec wyboru: gdzie żyć – w Polsce czy poza jej granicami? Wojenne i powojenne losy naszej ojczyzny sprawiÅ‚y, że polscy obywatele czÄ™sto musieli rozstrzygać ten dylemat. Å»oÅ‚nierze, którzy w czasie wojny znaleźli siÄ™ na Zachodzie, rodziny, które na skutek powojennych zmian granic znalazÅ‚y siÄ™ poza granicami Polski, obywatele polscy pochodzenia żydowskiego, którzy zetknÄ™li siÄ™ z antysemityzmem, ludzie, których ogÅ‚oszenie stanu wojennego zastaÅ‚o za granicÄ… – to tylko przykÅ‚adowe sytuacje, w których obywatele polscy musieli zadawać sobie pytanie: czy wyjeżdżać? Czy zostać? Czy wracać? Losy wybranej osoby lub osób należaÅ‚o pokazać na tle wydarzeÅ„ spoÅ‚eczno-historycznych.
W konkursie brali udziaÅ‚ uczniowie naszego liceum – MichaÅ‚ Gajewski, który napisaÅ‚ pracÄ™ poÅ›wiÄ™conÄ… osobie WÅ‚odzimierza ÅšliwiÅ„skiego oraz BogumiÅ‚ Kendzior, którego praca dotyczyÅ‚a powojennych losów StanisÅ‚awa MikoÅ‚ajczyka.
W trakcie uroczystoÅ›ci, po krótkich przemówieniach przedstawicieli IPN oraz gospodarza Teatru Kamienica – Emiliana KamiÅ„skiego, wrÄ™czone zostaÅ‚y nagrody dla uczestników konkursu na poziomie gimnazjalnym a nastÄ™pnie przedstawiono laureatów konkursu na poziomie szkół ponadgimnazjalnych.
Wśród nagrodzonych laureatów znaleźli się Michał Gajewski (miejsce VI) oraz Bogumił Kendzior (miejsce X).
W kolejnej części uroczystości przedstawiciel Fundacji AK w Londynie wręczył nagrody specjalne. Wyróżnione zostały przez Fundacje dwie osoby, które zajęły pierwsze miejsca w swoich kategoriach konkursowych oraz dwie, których prace w sposób szczególny podkreślały działania AK i Polskiego Państwa Podziemnego nie tylko na płaszczyźnie jaką jest walka zbrojna ale także w obszarze oświaty, kultury i innych. Ta specjalna nagroda w kategorii szkół ponadgimnazjalnych trafiła w ręce Michała Gajewskiego za wyjątkowo interesujące przedstawienie losów swojego bohatera - Honorowego Obywatela Miasta Żyrardowa czyli Włodzimierza Śliwińskiego.
Uroczystość uÅ›wietniÅ‚y wystÄ™py artystów z Reprezentacyjnego ZespoÅ‚u Artystycznego Wojska Polskiego. W repertuarze nie zabrakÅ‚o takich utworów jak „Przybyli uÅ‚ani”, „Pierwsza brygada”, „Czerwone maki na Monte Cassino”.
Gratulujemy laureatom i życzymy dalszych sukcesów.
Agnieszka Przyjankowska