Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie
Strona Główna Pi±tek, Listopada 22, 2024
Wycieczka do Pałacu Prezydenckiego

Relacja z wycieczki klasy II D do Pałacu Prezydenckiego w dniu 21.03.2012 roku


DziÄ™ki uprzejmoÅ›ci Prezesa Obwodu Warszawa Zrzeszenia Wolność i NiezawisÅ‚ość – Pana mjra Waldemara KruszyÅ„skiego udaÅ‚o siÄ™ uzyskać zgodÄ™ na zwiedzanie PaÅ‚acu Prezydenckiego.

W dniu 21 marca br. klasa II D wraz z wychowawcą Sławomirem Maszewskim i opiekunem prof. Marcinem Śledziem wybrała się w tym celu do stolicy. Postanowiliśmy połączyć przyjemne z pożytecznym i odbyć lekcję historii w plenerze. Pierwszym zwiedzanym obiektem był grób Nieznanego Żołnierza. W rolę historycznego cicerone wcielił się prof. Maszewski. Dzięki niemu można było się dowiedzieć wiele o idei tego niezwykłego pomnika bohaterstwa. Pierwszy na świecie Grób Nieznanego Żołnierza powstał w Paryżu dla upamiętnienia żołnierzy poległych w I wojnie światowej. W Polsce inicjatywa stworzenia miejsca upamiętniającego poległych pojawiła się w roku 1921. Ostatecznie Grób Nieznanego Żołnierza powstał pod kolumnadą Pałacu Saskiego w roku 1925. W dniu 2 listopada tego roku do grobu złożono zwłoki bezimiennego żołnierza, sprowadzone podczas specjalnej ceremonii z Cmentarza Obrońców Lwowa. W czasie powstania warszawskiego Pałac Saski został zniszczony, a jego resztki wysadzili w powietrze Niemcy. W roku 1946 odbudowano tylko trójarkadowy fragment Pałacu z przeznaczeniem na odnowiony grób. Następnie prof. Maszewski omówił kilka miejsc bitew, których nazwy znalazły się na tablicach wmurowanych w arkady. Popłynęła opowieść o polskim powstaniu nadbajkalskim z 1866 roku, o szarży pod Rokitną w 1915 roku, o powstaniu wielkopolskim z 1918 roku, o niemieckich miejscach kaźni, jak Majdanek czy Zamek Lubelski, które w 1945 roku zamieniły się w katownie sowieckie i gdzie tracono polskich patriotów. Następnie udało się obejrzeć zmianę warty przy grobie, którą pełnią żołnierze Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

Kolejnym obiektem na drodze do PaÅ‚acu byÅ‚ pomnik Józefa PiÅ‚sudskiego, patrona placu. I znów mÅ‚odzież miaÅ‚a okazjÄ™ zapoznać siÄ™ z elementami biografii architekta Polskiej NiepodlegÅ‚oÅ›ci. NastÄ™pnie ulicÄ… gen. MichaÅ‚a Karaszewicza-Tokarzewskiego ruszyliÅ›my w stronÄ™ paÅ‚acu. Ponieważ oczekiwanie na wejÅ›cie nieco siÄ™ przedÅ‚użaÅ‚o, zdoÅ‚aliÅ›my jeszcze zapoznać siÄ™ z wydarzeniami, jakie miaÅ‚y miejsce pod pomnikiem Adama Mickiewicza w marcu 1968 roku w zwiÄ…zku ze zdjÄ™ciem z afisza „Dziadów części III” w reżyserii Kazimierza Dejmka.

Po dość szczegółowej kontroli dokonanej przez ochronÄ™ PaÅ‚acu zdoÅ‚aliÅ›my wreszcie wejść do wnÄ™trz paÅ‚acowych. Urocza przewodniczka p. Matuszewska powiodÅ‚a nas przez SieÅ„ WielkÄ… do sal: Rycerskiej, Rokokowej, BiaÅ‚ej i Niebieskiej. Po drodze mieliÅ›my okazjÄ™ zwiedzić też kaplicÄ™ Zwiastowania NMP (kaplicÄ™ PrezydenckÄ…) peÅ‚nÄ… pamiÄ…tek ofiarowanych prezydentom przez kolejnych papieży. Duże wrażenie wywarÅ‚y na nas wspaniaÅ‚e obrazy, stylowe meble i dywany. W sali Niebieskiej uczniowie urzÄ…dzili sesjÄ™ zdjÄ™ciowÄ… prof. Maszewskiemu, który zasiadÅ‚ na miejscu zwykle zajmowanym przez prezydenta RP. PodobnÄ… sesjÄ™ urzÄ…dzono również w Sali Kolumnowej na pierwszym piÄ™trze w miejscu, gdzie odbywajÄ… siÄ™ oficjalne uroczystoÅ›ci z udziaÅ‚em prezydenta. W sali tej dowiedzieliÅ›my, że tuż za Å›cianÄ… w swoim gabinecie pracuje wÅ‚aÅ›nie prezydent BronisÅ‚aw Komorowski. UdaÅ‚o nam siÄ™ też obejrzeć najnowsze, oddane w roku 2000 wnÄ™trze – Ogród Zimowy ze wspaniaÅ‚Ä… kopuÅ‚Ä… i kwiatowymi witrażami, obrazujÄ…cymi 4 pory roku.

Na zakończenie każdy z nas został obdarowany pięknym folderem o Pałacu Prezydenckim, pendrivem i smyczą z napisami prezydent.pl. W dobrych nastrojach mimo niesprzyjającej aury wracaliśmy do domu.

Wycieczka ta stała się niepowtarzalną okazją do zapoznania się z miejscem pracy Prezydenta RP i fragmentami historii naszej stolicy.

SÅ‚awomir Maszewski


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_close() in /footer.php:25 Stack trace: #0 /news.php(170): require_once() #1 {main} thrown in /footer.php on line 25