Strona Główna Pi±tek, Kwietnia 26, 2024

w XXII OLIMPIADZIE TEOLOGII KATOLICKIEJ
dla ADRIANA WIECZORKA!!!

Adrian Wieczorek, uczeń klasy 3D finalistą Olimpiady Teologii Katolickiej

W dniach 12 – 14 kwietnia 2012 r. odbyÅ‚ siÄ™ finaÅ‚ XXII Olimpiady Teologii Katolickiej pod hasÅ‚em „KoÅ›ciół naszym domem”. Wzięło w nim udziaÅ‚ 120 uczniów szkól Å›rednich z caÅ‚ej Polski. W bieżącym roku organizatorem jest Diecezja KoszaliÅ„sko – KoÅ‚obrzeska.

Olimpiada Teologii Katolickiej jest olimpiadą przedmiotową powołaną przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, zgodnie z rozporządzeniami Ministra Edukacji Narodowej i Sportu.

Temat 22. edycji Olimpiady Teologii Katolickiej sformuÅ‚owany zostaÅ‚ poprzez hasÅ‚o „KoÅ›ciół naszym domem”. HasÅ‚o to jest jednoczeÅ›nie hasÅ‚em przeżywanego w KoÅ›ciele roku duszpasterskiego. Zakres wiedzy obejmuje zagadnienia zwiÄ…zane z eklezjologiÄ…, która jest jednÄ… z dziedzin teologii katolickiej, a także zagadnienia z historii KoÅ›cioÅ‚a oraz ekumenizmu.

Cel główny Olimpiady to zapoznanie uczniów z teologią katolicką a w szczególności z nauką o Kościele (eklezjologią).

Program Olimpiady zakłada znajomość następujących zagadnień:

• socjalizacja koÅ›cielna, czyli odkrycie przez uczniów swojego miejsca i zadaÅ„ w KoÅ›ciele, a także umiejÄ™tność scharakteryzowania wyzwaÅ„ stojÄ…cych przed katolikiem po przyjÄ™ciu sakramentu bierzmowania;
  • poznanie i rozumienie liturgii jako jÄ™zyka KoÅ›cioÅ‚a;
  • umiejÄ™tność okreÅ›lenia istoty KoÅ›cioÅ‚a jako prasakramentu;
  • znajomość ruchów i wspólnot dziaÅ‚ajÄ…cych w KoÅ›ciele;
  • znajomość historii KoÅ›cioÅ‚a i umiejÄ™tność jej interpretacji;
  • podstawowa orientacja w genezie i treÅ›ciach wiary innych wyznaÅ„ chrzeÅ›cijaÅ„skich, ksztaÅ‚tujÄ…ca postawÄ™ zrozumienia i twórczego współistnienia.

W ostatnim, ogólnopolskim etapie olimpiady, uczeń naszej szkoły, Adrian Wieczorek z klasy 3D uzyskał najwyższą ilość punktów zarówno w części pisemnej jak i ustnej (127,2 punktów na 130 możliwych) i otrzymał tytuł laureata Olimpiady Teologii Katolickiej.

NagrodÄ… głównÄ… jest pielgrzymka do Ziemi ÅšwiÄ™tej. Ponadto 11 wyższych uczelni zadeklarowaÅ‚o przyjÄ™cie laureatów bÄ…dź finalistów olimpiady poza normalnÄ… procedurÄ… rekrutacyjnÄ… („bez egzaminów”), oferujÄ…c indeksy na kilkadziesiÄ…t kierunków studiów.

Warto też dodać, że Adrian Wieczorek byÅ‚ już dwukrotnie finalistÄ… ogólnopolskiego etapu OTK – w 2010 roku 4 miejsce w Katowicach i w 2011 roku 7 miejsce w Krakowie; i już wtedy miaÅ‚ „indeks w kieszeni” i „otwarte drzwi” na wiele uczelni i kierunków studiów.

Ks. Marek Wyszomierski SDB