Strona Główna Sobota, Lipca 27, 2024

w XXII OLIMPIADZIE TEOLOGII KATOLICKIEJ
dla ADRIANA WIECZORKA!!!

Adrian Wieczorek, uczeń klasy 3D finalistą Olimpiady Teologii Katolickiej

W dniach 12 – 14 kwietnia 2012 r. odbył się finał XXII Olimpiady Teologii Katolickiej pod hasłem „Kościół naszym domem”. Wzięło w nim udział 120 uczniów szkól średnich z całej Polski. W bieżącym roku organizatorem jest Diecezja Koszalińsko – Kołobrzeska.

Olimpiada Teologii Katolickiej jest olimpiadą przedmiotową powołaną przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, zgodnie z rozporządzeniami Ministra Edukacji Narodowej i Sportu.

Temat 22. edycji Olimpiady Teologii Katolickiej sformułowany został poprzez hasło „Kościół naszym domem”. Hasło to jest jednocześnie hasłem przeżywanego w Kościele roku duszpasterskiego. Zakres wiedzy obejmuje zagadnienia związane z eklezjologią, która jest jedną z dziedzin teologii katolickiej, a także zagadnienia z historii Kościoła oraz ekumenizmu.

Cel główny Olimpiady to zapoznanie uczniów z teologią katolicką a w szczególności z nauką o Kościele (eklezjologią).

Program Olimpiady zakłada znajomość następujących zagadnień:

• socjalizacja kościelna, czyli odkrycie przez uczniów swojego miejsca i zadań w Kościele, a także umiejętność scharakteryzowania wyzwań stojących przed katolikiem po przyjęciu sakramentu bierzmowania;
  • poznanie i rozumienie liturgii jako języka Kościoła;
  • umiejętność określenia istoty Kościoła jako prasakramentu;
  • znajomość ruchów i wspólnot działających w Kościele;
  • znajomość historii Kościoła i umiejętność jej interpretacji;
  • podstawowa orientacja w genezie i treściach wiary innych wyznań chrześcijańskich, kształtująca postawę zrozumienia i twórczego współistnienia.

W ostatnim, ogólnopolskim etapie olimpiady, uczeń naszej szkoły, Adrian Wieczorek z klasy 3D uzyskał najwyższą ilość punktów zarówno w części pisemnej jak i ustnej (127,2 punktów na 130 możliwych) i otrzymał tytuł laureata Olimpiady Teologii Katolickiej.

Nagrodą główną jest pielgrzymka do Ziemi Świętej. Ponadto 11 wyższych uczelni zadeklarowało przyjęcie laureatów bądź finalistów olimpiady poza normalną procedurą rekrutacyjną („bez egzaminów”), oferując indeksy na kilkadziesiąt kierunków studiów.

Warto też dodać, że Adrian Wieczorek był już dwukrotnie finalistą ogólnopolskiego etapu OTK – w 2010 roku 4 miejsce w Katowicach i w 2011 roku 7 miejsce w Krakowie; i już wtedy miał „indeks w kieszeni” i „otwarte drzwi” na wiele uczelni i kierunków studiów.

Ks. Marek Wyszomierski SDB