20 kwietnia 2012 r. uczestniczyliśmy w konferencji prezentującej program „Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów”, która odbyła się w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Od 2008 roku bierzemy udział w tym programie prowadzonym wspólnie od niemal dziesięciu lat przez Ośrodek Rozwoju Edukacji i Instytut Yad Vashem. Partnerem tych instytucji jest Instytut Polski w Tel Awiwie.
Ministerialna konferencja podsumowywała niemal dziesięcioletni wysiłek ponad 17 000 uczniów, 400 nauczycieli z 300 szkół. Corocznie w Polsce odbywa się około 100 jednodniowych spotkań. W tym, od 2008, jedno w naszej szkole! Jest ono zawsze na tyle udane, że naszą dobrą praktyką mogliśmy pochwalić się na tym konferencyjnym forum jako jedna z sześciu wyróżnionych szkół w Polsce(obok szkół z Łomży, Pszczyny, Kielc, Krakowa i Torunia). Jest to dobra okoliczność, żeby koordynatorka mogła powiedzieć wszystkim nauczycielom i uczniom angażującym się w to przedsięwzięcie „ serdecznie dziękuję za udaną współpracę”.
W konferencji wzięło udział 80 nauczycieli z całej Polski. To oni mieli przyjemność usłyszeć opowieść o udanej współpracy szkolnej koordynatorki i edukatorki z innymi nauczycielami naszego liceum oraz trenerami pozarządowych organizacji. Adresatem wielu ciepłych słów w prezentacji wygłaszanej na ogólnopolskim forum była Pani Dyrektor Genowefa Milczarek, która od 4 lat swoim zaangażowaniem wspiera ten projekt i zawsze znajduje sposób na pozyskanie środków umożliwiających realizację tego wielce wychowawczego przedsięwzięcia.
Konferencji, na której prezentowaliśmy swoje doświadczenie w organizacji spotkań polsko-izraelskich, towarzyszyły ważne wystąpienia Mirosława Sielatyckiego – Podsekretarza Stanu Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Jarosława Jankowskiego – wicedyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej MEN, którzy podkreślili dużą wartość obywatelską i edukacyjną tego przedsięwzięcia i wyrazili szacunek dla dojrzałości młodzieży, która aktywnie pracuje w tym projekcie. Nadav Eshcara – Radca ds. Politycznych w Ambasadzie Izraela w RP wyjaśnił jak wielkie znaczenie ma dla wielu środowisk w Izraelu projekt łamiący stereotypy wyobrażeń o relacjach polsko-żydowskich. Alex Dancyg – z Instytutu Yad Yashem w Izraelu, który zainicjował ten projekt w swoim kraju, wręcz szukał słów dla wyrażenia gorących podziękowań dla uczniów i nauczycieli realizujących jego zdaniem wielkiej wagi misję Głos zabrał również Maciej Kozłowski –z Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu MSZ i Jarosław Wojdyła – Dyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji – który odczytał miłe słowa skierowane do uczestników i organizatorów konferencji przez Władysława Bartoszewskiego- promotora tak ważnych inicjatyw dla rozwoju kultury społecznej w Polsce i kultury edukacji historycznej w Izraelu .
Osobom do tej pory nieuczestniczącym w bardzo energetycznych spotkaniach polsko- izraelskich w naszej szkole polecam poczytanie także naszych reportaży zamieszczonych na stronie (www.polska-izrael.edu.pl -, z 2008 -To jest przyszłość! Prawdziwy most do przyszłości oraz Dla lepszej przyszłośc z roku 2011, ), a także wysłuchanie wywiadu udzielonego dla lokalnej telewizji na temat spotkań polsko- izraelskich w naszej szkole ( mat. archiw. na stronie UM z dn.26.09.09)
Po lekturze tych tekstów nasuwa się wniosek, że cel programu "Zachować Pamięć..." jest osiągany każdorazowo- dialog pomiędzy młodymi Izraelczykami i Polakami nawiązuje się bardzo szybko i trudno wręcz go przerwać, okazuje się ,że młodzi ludzie mogą budować więzi na bazie wspólnych zainteresowań, podobnych wyobrażeń o znaczeniu ważnych dla nich wartości . Nasza relacja ze szkołą w Holonie jest już dość solidna, przetrwała czwarty rok, może wreszcie uda się w najbliższym roku przygotować wyjazd do Izraela dla najbardziej zaangażowanych.
Założenia, idee i cele projektu „Zachować Pamięć...”. podczas konferencji przypomniała Ewa Bobińska koordynatorka projektu (ORE) Przedstawiła także wyniki badań na temat przeprowadzonych w 7 szkołach spotkań młodzieży polskiej i izraelskiej. Przebadanych zostało 430 uczniów, w tym również uczniowie naszego „Żeromskiego”. We wnioskach znalazły się następujące tezy :”Wyniki wskazują, że nadrzędną motywacją młodzieży, przystępującej do programu jest chęć poznania nowych ludzi – młodzieży izraelskiej”. „Zdecydowana większość młodzieży stwierdziła, iż największym walorem takich spotkań jest poznanie "Innego", które sprzyja przełamywaniu stereotypów narodowościowych”. Około 1 badanych narzekała na zbyt krótki czas spotkania, my zawsze mamy wrażenie dużego niedosytu,(nieprawdaż? To do uczestników).
Dla osób, które mylą spotkania polsko izraelskie w tym programie z Marszami Żywych czy też innymi przedsięwzięciami z udziałem młodzieży izraelskiej w Polsce warto przypomnieć, że . szkoły z Izraela, biorące udział w Zachować Pamięć, na czas pobytu w partnerskich szkołach są wyłączone z oficjalnego tradycyjnego programu pobytu w Polsce –poza obowiązkiem odwiedzenia wybranych miejsc pamięci o Zagładzie. Spotkania w szkołach, tak jak i u nas odbywają się według opracowanego wcześniej planu obejmującego warsztaty integracyjne, wspólny spacer po mieście szlakiem polskich i żydowskich pamiątek historycznych, ceremonię w miejscach pamięci w celu upamiętnienia historii polskiej i żydowskiej. Czasem znajdzie się w nich moment na chwilę sportu , tanecznej rekreacji, spontanicznej zabawy, co obie strony uwielbiają.
Opr. Bożena Gąsiorowska