Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie
Strona Główna Pi±tek, Listopada 22, 2024
Na rzecz dialogu kultur...

Na rzecz dialogu kultur w ogólnopolskim programie „Przywróćmy pamięć”


22 maja 2012 r. w Synagodze im. Nożyków przy ul. Twardej 6 w Warszawie odbyÅ‚a siÄ™ ogólnopolska prezentacja finaÅ‚owa VII edycji programu „Przywróćmy Pamięć” . Honorowym patronem prezentacji byÅ‚a PeÅ‚nomocnik RzÄ…du ds. Równego Traktowania, Sekretarz Stanu Agnieszka KozÅ‚owskiej- Rajewicz. Nieformalna Grupa MÅ‚odzieży z naszego liceum zostaÅ‚a uhonorowana za swojÄ… pracÄ™ w projekcie Na rzecz dialogu kultur sÅ‚owami uznania ambasadorów Szwajcarii, Konga oraz Izraela.

Odkryliśmy w swoim projekcie skromną część wielokulturowej historii swojej miejscowości i na pewno przyczyniliśmy się do przywrócenia pamięci o części lokalnego dziedzictwa, poznaliśmy różne elementy tradycji i kultury żydowskiej, a także zaopiekowaliśmy się cmentarzem. Natomiast dzięki promocji takich działań zorganizowanej przez organizację pozarządową, jaką jest wspomniana wyżej fundacja, mogliśmy podzielić się swoim doświadczeniem z pracy w udanym projekcie i zaprezentować nasze działania na targach projektowych również w celu poszukiwania sponsorów na wydanie okolicznościowej broszury zawierającej dorobek projektu.
Nasza obecność na uroczystoÅ›ci podsumowania VII edycji programu „Przywróćmy pamięć” z ekspozycjÄ… różnych form dokumentujÄ…cych naszÄ… pracÄ™ byÅ‚a możliwa dziÄ™ki pomocy Andrzeja Moskala-wolontariusza przyjaciela projektu obecnego w nim od poczÄ…tku, który spoÅ‚ecznie zadbaÅ‚ o nasz transport i ciekawie sfotografowaÅ‚ przedsiÄ™wziÄ™cie, za co bardzo dziÄ™kujemy.
Należy w tych okolicznościach napomknąć o tym, że naszemu projektowi Na rzecz dialogu kultur towarzyszyła od początku aprobata i życzliwość oraz dobre rady naszej Pani Dyrektor Genowefy Milczarek. Również wspierał nas Prezydent Miasta. Wszystkim oficjalnie planujemy podziękować we wrześniu podczas uroczystego zakończenia działania.
 Nieformalna Grupa realizatorów tego projektu koordynowana przez Bożenę Gąsiorowską od maja 2010 roku podjęła się we współpracy z Danielem Wagnerem potomkiem jednej ze znanych rodzin żydowskich żyjących przed wojną w Żyrardowie inwentaryzacji macew na miejscowym cmentarzu celem stworzenia bazy danych osobowych tam pochowanych do 1941 roku. Aby dane były możliwie dokładne pracujące w projekcie Justyna Żak oraz Roksana Lemiesz, reprezentując Muzeum Mazowsza Zachodniego, przeprowadziły badania w żyrardowskim USC dotyczące pochówków członków społeczności żydowskiej do 1941 roku. Justyna Żak brała udział również w innych działaniach.
Uczniowie stworzyli dokumentację zdjęciową macew odpowiednio przygotowanych w trzech turach pracy do translacji oraz roboczą mapę z rozmieszczeniem obiektów w przestrzeni kirkutu (żydowska nazwa cmentarza).
Podczas trzech kolejnych spotkań z Danielem Wagnerem odkrywano kolejne nagrobki, dodając do wyjściowej listy jeszcze kilkanaście pozycji. Dotychczasowy efekt przekazano do Nolana Altmana, aby umieścił dane na Jewish Gen VP for Data Acquisition , co stało się faktem.
 Nolan Altman złożył w imieniu współcześnie żyjącej na świecie społeczności żydowskiej podziękowanie polskiej młodzieży za jej zaangażowanej w projekt, który przyniósł tak wyjątkowe rezultaty. Wielu potomków polskich Żydów poszukuje danych o swoich przodkach. Być może ta baza pozwoli niektórym z nich poznać swoje polskie korzenie. Wszyscy wiemy, że w Polsce na przestrzeni wieków spotykały się różne kultury i religie, które stworzyły niezwykłe, wielokulturowe dziedzictwo. Jednym z miejsc, w którym to miało miejsce był przedwojenny Żyrardów. Ważną częścią zamieszkującej go wieloetnicznej społeczności byli Żydzi.

 


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_close() in /footer.php:25 Stack trace: #0 /news.php(170): require_once() #1 {main} thrown in /footer.php on line 25