Dziewięciu uczniów naszej szkoły zaangażowało się pod kierunkiem psychologa Magdaleny Bylicy-Pawlak i nauczycielki języka polskiego Kingi Sałaj w VI Ogólnopolski Konkurs Młodzi Przeciwko Patologiom Społecznym. Konkurs organizowany był przez Wyższą Szkołę Nauk Społecznych PEDAGOGIUM pod patronatem MEN, MSWiA, większości Kuratoriów Oświaty. Celem konkursu było zainteresowanie uczniów i nauczycieli problematyką twórczej profilaktyki środowiskowej oraz wyłonienie i wyszkolenie liderów środowiskowych, których zadaniem jest prowadzenie profilaktycznej działalności w środowisku swoich rówieśników.
Zgodnie z zasadami konkursu do I etapu trzeba było wykonać prace w jednej z dwóch kategorii- myślenie słowem czyli pracę pisemną lub myślenie obrazem czyli pracę audiowizualną. Tematyka prac związana była z trzema zagadnieniami – Autorytet, Internet i Samorządność w inspiracjach J. Korczaka. W I etapie konkursu wyłoniono 100 finalistów. Wśród nich znalazło się sześcioro uczniów naszej szkoły.
W kategorii myślenie obrazem znaleźli się: Weronika Majewska kl 2c , Karolina Reluga kl 2f – dziewczęta wykonały przestrzenne prace plastyczne uświadamiające zagrożenia płynące z Internetu. Klaudia Olech i Katarzyna Paluch z kl 1 d przygotowały niekonwencjonalny album z artystycznymi fotografiami zainspirowanymi działalnością pedagogiczną Janusza Korczaka. W kategorii myślenie słowem znaleźli się uczniowie klasy 1 d - Daniel Bednarczyk napisał pracę na temat roli i znaczenia Internetu zaś Jakub Kruk zajął dewaluacją pojęcia autorytetu.
Wszyscy ci uczniowie zakwalifikowali się do II etapu konkursu, który odbył się 4 czerwca 2012 w WSNS PEDAGOGIUM w Warszawie. Finaliści pisali test z wiedzy o społeczeństwie.
Miło nam poinformować, że wśród wygranych w konkursie znalazł się Daniel Bednarczyk, który zajął II miejsce. Otrzymał tym samym cenne nagrody – statuetkę lidera, notebooka, oraz możliwość bezpłatnego studiowania przez 2 lata w WSNS PEDAGOGIUM.
Doceniona została również Weronika Majewska, która zajęła V miejsce.
Wyróżnieni otrzymali nagrody książkowe zaś laureaci II edycji dyplomy. Samo uczestniczenie w gali zamykającej konkurs było dla naszych uczniów cennym doświadczeniem. Wszystkie prace plastyczne i audiowizualne były wyeksponowane i prezentowane publiczności.
Finał uświetnił wykład Jakuba Śpiewaka Prezesa Fundacji „Kidprotekt.pl” na temat „Cyberprzemocy” a także spektakl teatralny „Na huśtawce” przygotowany przez osoby bezdomne.
Możemy być dumni z naszych uczniów, którzy poza zdobywaniem wiedzy przedmiotowej wykazują się dużą wrażliwością społeczną, świadomie oceniają zagrożenia współczesnego świata i próbują znaleźć na nie antidotum.
Opracowanie: Magdalena Bylica-Pawlak, Kinga Sałaj