21 września w Resursie odbyła się uroczystość oficjalnego zamknięcia projektu w obecności Doradcy Pana Prezydenta Żyrardowa-Sylwii Matyjek oraz dyrektora naszej szkoły - Genowefy Milczarek, Wioletty Pilorz reprezentującej Stowarzyszenie Dziedzictwo, Barbary Wieczorek z Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego a także gości z liceum oraz gimnazjów i kilkorga mieszkańców miasta, którzy odpowiedzieli na zaproszenie.
Projekt Na rzecz dialogu kultur zakoÅ„czony. Duża grupa uczniów od dwóch lat angażowaÅ‚a siÄ™ we współpracÄ™ z profesorem Danielem Wagnerem z The Livio Norzi in Materials Science Weizmann Institute of Science z Izraela–oraz z JustynÄ… Å»ak prezentujÄ…cÄ… Muzeum Mazowsza Zachodniego w Å»yrardowie w prace porzÄ…dkowe i inwentaryzacyjne na żydowskim cmentarzu w Å»yrardowie. Paroosobowy zespół liderów doprowadziÅ‚ prace do koÅ„ca.
Nawiązując do efektów tego przedsięwzięcia, pragnę poinformować, że w zasobach muzeum oraz w posiadaniu partnerów tego projektu pozostaje lista osób pochowanych na cmentarzu żydowskim w Żyrardowie( których nagrobki są zachowane) oraz profesjonalna mapa obiektu podzielonego na sektory. Dane na liście osób zmarłych zostały skonfrontowane z zawartością akt USC.
Z poszanowaniem współautorstwa pracy ( uwzględniając również wielki wkład grupy młodzieży z LO im. S. Żeromskiego oraz pracę liderów) dane zostały umieszczone w ogólnodostępnych zasobach informacji dotyczących genealogii polskich Żydów lub ich potomków gromadzonych przez Nolana Altmana na stronie JewishGen Online Worldwide Burial Registry (JOWBR).
Ponadto w maju br. zaprezentowaliśmy nasze rezultaty w Warszawie na podsumowaniu ogólnopolskiego projektu edukacyjnego Przywróćmy pamięć.
Partnerzy projektu przygotowują ostateczną redakcję publikacji o charakterze przewodnika po żyrardowskim cmentarzu, który będzie zawierał wypracowane efekty.
Chętni w 2013 r. w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego ogłaszanego corocznie przez Centrum Edukacji Obywatelskiej-Ślady przeszłości roku będą mogli poczynić starania , aby na terenie obiektu umieścić tablicę informacyjną wraz z opracowaną mapą choćby ze względu na fakt, że znajduje się na nim jedyny w mieście pomnik ofiar Zagłady ze wskazaniem na żyrardowskich przedwojennych obywateli -Żydów.
Bardzo serdecznie dziękujemy dorosłym wolontariuszom pracującym w projekcie, szczególnie Andrzejowi Moskalowi, naszym absolwentom, a także Panu Markowskiemu za nieodpłatny przewóz uczestników spotkania, również uczniom klasy ID i uczennicom klasy I B za przygotowanie poetyckiego wstępu do uroczystego podsumowania oraz Panu Prezydentowi za honorowy patronat nad przedsięwzięciem i CK za udostępnienie sali Resursy i pomoc w organizacji uroczystego spotkania.
Z przyjemnością przyłączamy się do promocji świeżo wydanych wspomnień Komandora Jerzego Koziarskiego Honorowego Obywatela Żyrardowa w znacznej części poświęconych jego żydowskim sąsiadom sprzed wojny. Polecamy również reportaż zdjęciowy z naszej uroczystości w galerii tej strony.
Obejrzyj galerię zdjęć!!!