Politechnika Warszawska odczarowuje matematykÄ™ i wysyÅ‚a jÄ… do ciepÅ‚ych krajów. Komputer, monitor, klawiatura, myszka, gra, filmy i czat z naukowcami – tak już niedÅ‚ugo wyglÄ…dać bÄ™dzie nauka matematyki, rodem z XXI wieku. Politechnika Warszawska odczarowuje matematykÄ™ i zaprasza do testowania innowacyjnego projektu – Archipelag Matematyki.
Archipelag Matematyki to całkowite przeciwieństwo tego, co powszechnie kojarzy się z nauką przedmiotów ścisłych. Autorzy projektu postanowili wyprowadzić królową nauk z kategorii przedmiotów abstrakcyjnych, trudnych, a często wręcz spędzających sen z powiek tak uczniom, jak i rodzicom. Dzięki wymyślonej przez nich innowacyjnej grze poznawanie twierdzeń, rozwiązywanie zadań matematycznych będzie przyjemnością i rozrywką.
Celem pomysÅ‚odawców jest przeÅ‚amanie niechÄ™ci licealistów do matematyki i dziedzin z niÄ… spokrewnionych. Projekt skierowany jest do wszystkich uczniów – nie tylko zainteresowanych studiowaniem matematyki czy fizyki. Ich potencjaÅ‚ może być uruchomiony dziÄ™ki aktywizacji i skupieniu uwagi na naukach Å›cisÅ‚ych. Jak to zrobić?
Zgodnie z wynikami badaÅ„ licealiÅ›ci spÄ™dzajÄ… Å›rednio 3 godziny dziennie przed ekranem komputera. Autorzy projektu, pracownicy WydziaÅ‚u Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, postanowili wiÄ™c dziaÅ‚ać w tym obszarze, a w którym nastolatki czujÄ… siÄ™ swobodnie. Tak powstaÅ‚ Archipelag Matematyki – innowacyjny projekt edukacyjny, realizowany niemal w caÅ‚oÅ›ci w przestrzeni wirtualnej. Platforma cyfrowa, stworzona w jego ramach, jest atrakcyjnÄ… formÄ… uzupeÅ‚nienia nauki matematyki w szkole.
Archipelag Matematyki to gra, która w przystępny sposób wyjaśnia twierdzenia matematyczne. Grając i pokonując przeszkody, użytkownicy wędrują po Archipelagu i wykorzystują zdobytą wcześniej wiedzę. Na każdej z sześciu wirtualnych wysp wykonują m.in. misje zlecone przez duchy najsłynniejszych matematyków. Każda z wysp Archipelagu dedykowana jest innej dziedzinie. Każda podzielona jest na mniejsze krainy tematyczne, imitujące miasta i ich dzielnice. Na każdej wyspie gracze poszukują miejsc, w których ukryte są interaktywne zadania lub multimedialne prezentacje. Wędrując po Archipelagu gracze rywalizują ze sobą i zdobywają punkty, szukają wskazówek, komunikują się przez czat i budują strategiczną pozycję w grze. W rywalizacji mogą brać udział pojedynczy uczniowie lub całe klasy.
Projekt Archipelag Matematyki obecnie wkracza w drugi etap realizacji, w którym do współpracy zapraszane są szkoły z całej Polski. Udział uczniów i nauczycieli w tej fazie projektu polega na testowaniu gry. Zadaniem nauczycieli będzie kierowanie pracami szkolnych Klubów Odkrywców Archipelagu, a także zbieranie opinii uczniów, proponowanie zmian i uzupełnień do Archipelagu.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na stronÄ™ archipelagmatematyki.pl. Można tam obejrzeć przykÅ‚adowe prezentacje. Projekt Archipelag Matematyki realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego KapitaÅ‚ Ludzki, Priorytet III Wysoka jakość systemu oÅ›wiaty w latach 2011–2014.
Opracowała: Barbara Lech