Strona Główna Pi±tek, Kwietnia 19, 2024
Młody obywatel w urzędzie

Dnia 6 listopada 2012 roku uczniowie klasy 1d uczestniczyli w nietypowej lekcji wiedzy o społeczeństwie, która odbyła się nie w sali lekcyjnej naszego Liceum, ale w Urzędzie miasta Żyrardowa.

Obecne klasy pierwsze realizują nową podstawę programową, zagadnienia objęte podstawą mają służyć rozwojowi umiejętności i stosowaniu zdobytej wiedzy w praktycznym działaniu. Jednym z zagadnień, które znajduje się w programie wiedzy o społeczeństwie jest udział obywatela w życiu publicznym oraz znajomość organów administracji rządowej i samorządowej.

W ramach projektu „MÅ‚ody obywatel w urzÄ™dzie” uczestniczyliÅ›my w lekcji w UrzÄ™dzie Wojewódzkim w Warszawie a wizyta w UrzÄ™dzie Miejskim w Å»yrardowie to kolejny etap przedsiÄ™wziÄ™cia. Uczniowie mieli poznać strukturÄ™ UrzÄ™du oraz zakres jego dziaÅ‚aÅ„, mogli dowiedzieć siÄ™ gdzie i jak zaÅ‚atwiać sprawy urzÄ™dowe.

Nasza przygoda z urzędem rozpoczęła się w Biurze Obsługi Mieszkańcow, następnie udaliśmy się do Urzędu Stanu Cywilnego, gdzie uczniowie uzyskali szereg informacji dotyczących prawa rodzinnego i zadań realizowanych przez USC. Odbyliśmy spotkania w ważnych z punktu widzenia mieszkańca naszego miasta wydziałach. Były to: Wydział Gospodarki Komunalnej, Wydział Spraw Obywatelskich, Biuro Rady Miasta, Wydział Działalności Gospodarczej.

Duże zainteresowanie wywoÅ‚aÅ‚a informacja o inicjatywie, którÄ… jest „MÅ‚odzieżowa Rada Miasta”. Mimo licznych obowiÄ…zków znaleźli dla nas czas: Prezydent Miasta Å»yrardowa Andrzej Wilk i ZastÄ™pca Prezydenta Grzegorz ObÅ‚Ä™kowski. Uczniowie mogli usÅ‚yszeć o zakresie obowiÄ…zków oraz dziaÅ‚aniach podejmowanych w chwili obecnej przez Prezydenta m. in. o pracach nad budżetem na rok 2013, o planach inwestycyjnych na najbliższÄ… przyszÅ‚ość.

Wizyta w UrzÄ™dzie Miejskim uznana zostaÅ‚a przez uczniów za owocnÄ…, pozostaje mieć nadzieje, że umożliwi ona w przyszÅ‚oÅ›ci szybsze i Å‚atwiejsze zaÅ‚atwianie spraw urzÄ™dowych czy to bezpoÅ›rednio w UrzÄ™dzie Miasta ewentualnie poprzez e–urzÄ…d.

Agnieszka Przyjankowska

Obejrzyj galerię zdjęć!!!