Strona Główna Pi±tek, Kwietnia 26, 2024
„Od niepodlegÅ‚oÅ›ci do niepodlegÅ‚oÅ›ci”

Z okazji ÅšwiÄ™ta NiepodlegÅ‚oÅ›ci uczniowie klasy 1d oraz 2d przygotowali montaż sÅ‚owno – muzyczny pt. „Od niepodlegÅ‚oÅ›ci do niepodlegÅ‚oÅ›ci”.

Głównym celem uroczystoÅ›ci byÅ‚o ksztaÅ‚towanie postawy patriotyzmu, wzbogacenie wiedzy uczniów o odrodzeniu Polski, rozwijanie i pogÅ‚Ä™bianie szacunku dla dokonaÅ„ minionych pokoleÅ„ Polaków. Twórcy scenariusza uroczystoÅ›ci chcieli również zwrócić uwagÄ™ na ciÄ…gÅ‚ość historii i rolÄ™ wartoÅ›ci moralnych w życiu narodu, dlatego uwzglÄ™dnili wydarzenia z lat 1918 – 1989.

W przygotowanej przez uczniów prezentacji pokazani zostali najważniejsi politycy i dowódcy oraz kluczowe dla naszej historii wydarzenia – od I wojny Å›wiatowej do sukcesu SolidarnoÅ›ci. W programie wykorzystane zostaÅ‚y fragmenty utworów: C. K. Norwida „Moja piosenka”, H. BocheÅ„skiej „Modlitwa za PolskÄ™”, K. WojtyÅ‚y „MyÅ›lÄ…c Ojczyzna” i inne. Wiele emocji wywoÅ‚aÅ‚a recytacja Martynki KamiÅ„skiej (SzkoÅ‚a Podstawowa nr 7), która zaprezentowaÅ‚a „Katechizm polskiego dziecka”. Teksty literackie przepalatane byÅ‚y utworami muzycznymi wÅ›ród nich znalazÅ‚y siÄ™ Etiuda rewolucyjna Fryderyka Chopina, Polonez OgiÅ„skiego, Rota (w wykonaniu Niny Pogorzelskiej), Pierwsza Kadrowa, Pierwsza Brygada. W zwiÄ…zku z przyjÄ™tÄ… konwencjÄ… nie mogÅ‚o zabraknąć współczesnych utworów o takiej tematyce, dlatego uczestnicy uroczystoÅ›ci mogli usÅ‚yszeć „BiaÅ‚y krzyż” w wykonaniu Niny Pogorzelskiej, „Mury” Jacka Kaczmarskiego, „Nie pytaj o PolskÄ™” Obywatela G. C.

Mamy nadzieje, że sÅ‚owa Jana PawÅ‚a II: „ObowiÄ…zki wobec Ojczyzny dotyczÄ… każdego Polaka. Każdy powinien swojÄ… pracÄ…, miÅ‚oÅ›ciÄ… i troskÄ… otaczać caÅ‚y naród” pozostanÄ… na dÅ‚ugo w naszej pamiÄ™ci.

Agnieszka Przyjankowska