Strona Główna Sobota, Lipca 27, 2024
„Od niepodległości do niepodległości”

Z okazji Święta Niepodległości uczniowie klasy 1d oraz 2d przygotowali montaż słowno – muzyczny pt. „Od niepodległości do niepodległości”.

Głównym celem uroczystości było kształtowanie postawy patriotyzmu, wzbogacenie wiedzy uczniów o odrodzeniu Polski, rozwijanie i pogłębianie szacunku dla dokonań minionych pokoleń Polaków. Twórcy scenariusza uroczystości chcieli również zwrócić uwagę na ciągłość historii i rolę wartości moralnych w życiu narodu, dlatego uwzględnili wydarzenia z lat 1918 – 1989.

W przygotowanej przez uczniów prezentacji pokazani zostali najważniejsi politycy i dowódcy oraz kluczowe dla naszej historii wydarzenia – od I wojny światowej do sukcesu Solidarności. W programie wykorzystane zostały fragmenty utworów: C. K. Norwida „Moja piosenka”, H. Bocheńskiej „Modlitwa za Polskę”, K. Wojtyły „Myśląc Ojczyzna” i inne. Wiele emocji wywołała recytacja Martynki Kamińskiej (Szkoła Podstawowa nr 7), która zaprezentowała „Katechizm polskiego dziecka”. Teksty literackie przepalatane były utworami muzycznymi wśród nich znalazły się Etiuda rewolucyjna Fryderyka Chopina, Polonez Ogińskiego, Rota (w wykonaniu Niny Pogorzelskiej), Pierwsza Kadrowa, Pierwsza Brygada. W związku z przyjętą konwencją nie mogło zabraknąć współczesnych utworów o takiej tematyce, dlatego uczestnicy uroczystości mogli usłyszeć „Biały krzyż” w wykonaniu Niny Pogorzelskiej, „Mury” Jacka Kaczmarskiego, „Nie pytaj o Polskę” Obywatela G. C.

Mamy nadzieje, że słowa Jana Pawła II: „Obowiązki wobec Ojczyzny dotyczą każdego Polaka. Każdy powinien swoją pracą, miłością i troską otaczać cały naród” pozostaną na długo w naszej pamięci.

Agnieszka Przyjankowska