8 stycznia mieliśmy przyjemność powitać w naszej szkole Sylwię Chutnik -znaną społeczną działaczkę i felietonistkę prasową oraz nagradzaną ważnymi nagrodami pisarkę ( Paszport Polityki, społeczny Nobel- Ashoka, itd.)
Zaproszenie Pani Chutnik wyniknęło z realizacji projektu Comenius „Fabryka Szkolnych Inicjatyw-równe obywatelstwo”. Konkretnie wiÄ…zaÅ‚o siÄ™ z naszym udziaÅ‚em w MiÄ™dzynarodowym projekcie 16 Dni przeciwdziaÅ‚ania przemocy na tle pÅ‚ci. Akcja miaÅ‚a hasÅ‚o przewodnie-Kobiety i wojna!
Mogliśmy przybliżyć się do tematu na różne inne ciekawe sposoby jak ten, który zrealizowaliśmy zapraszając na spotkanie autorkę Kieszonkowego atlasu kobiet oraz Dzidzi. Idea popularyzowania wśród nas zainteresowania czytelnictwem polecanych w tym temacie książek, artykułów naukowych, publicystyki oraz prasy codziennej i różnych treści umieszczanych na ten temat na rekomendowanych stronach w Internecie, dzięki prezentowanemu spotkaniu tylko w nieznacznej części pozostała niespełnioną inspiracją, tak jak np., pomysł, aby zorganizować projekcję bardzo dobrze ocenianego i bardzo poruszającego filmu Róża Wojtka Smarzowskiego. Ten film nie jest jedynym przykładem, gdy zainteresowaniem kobiecym doświadczeniem przeżywania wojny i jej straszliwych konsekwencji wykazał się mężczyzna. Wartym wskazania reporterem w tym temacie jest Wojciech Tochman, choćby w zbiorze reportaży Jakbyś kamień jadła.
W coraz większej ilości tekstów zawierających opisy cierpienia czasów wojny równie często jak dotychczas heroiczna walka mężczyzn żołnierzy pojawia się motyw różnych innych również ważnych lub bolesnych doświadczeń, np. los kobiet żołnierek , doświadczenie cywili, w tym kobiet. np. ich masowość bycia ofiarami gwałtu seksualnego i wszelkich tragicznych konsekwencji tego faktu.
Z kobiecej perspektywy ukazane zostało też Powstanie Warszawskie w mogącym Was zainteresować filmie dokumentalnym Powstanie w bluzce w kwiatki dostępnym w Internecie w zasobach Feminoteki. Współautorką tego pomysłu była pani Sylwia Chutnik.
Z historią II wojny światowej związane były losy lokalnych bohaterek bliskich naszej szkole, bo były w niej nauczycielkami, dziś są patronkami ulic w pobliżu naszej szkoły. Godne naszych wspomnień i pełnej szacunku pamięci mogą być panie: Janina Kacperska, Joanna Froehlich - kobiety zasłużone na równych prawach dla wojennej konspiracji jak działający w niej mężczyźni.
Temat Kobiety i wojna mógł być także bardzo ciekawie zilustrowany przypomnieniem historii wybitnych na skalę kraju kobiet, których aktywność dzielnie przeciwstawiała się zbrodniczej ideologii II wojny i świadczyła o ich wielkiej odwadze cywilnej oraz bezkompromisowej wierności ponadczasowym ideałom humanitaryzu. Wśród nich moglibyśmy przedstawić sylwetkę Zofii Kossak Szczuckiej, autorki słynnej Odezwy- Protestu z sierpnia 42 skierowanej do katolickiego środowiska wobec faktu bezczynności ogółu Polaków w sytuacji prześladowań Żydów i ich eksterminacji dokonywanej przez Niemców w Polsce.
Podobną w wymiarze moralnym osobą w naszych wspomnieniach mogła być tytułowa bohaterka filmu Dzieci Ireny Sendlerowej, która pracując w konspiracji na rzecz ratowania 2, 5 tys. dzieci żydowskich, zorganizowała skuteczną pomoc.
Przewodni temat projektu 16 Dni.. to mogła być także okazja, żeby zapoznać Was z dokumentem filmowym Dziewczęta z Auschwitz, z ukazanymi w nim wspomnieniami więźniarek ich pobytu w obozie w Oświęcimiu. Film oraz nagranie audio wykładu na ten temat są dostępne dla celów naukowych w bibliotece szkolnej . I to tylko tyle albo aż tyle inspiracji w temacie Kobiety i wojna.
Młodzieżowa grupa liderów projektu z opiekunem.