Strona Główna Czwartek, Kwietnia 25, 2024
Akademia Aktywny Żyrardowianin

Uczniowie klasy 2d byli uczestnikami dwóch etapów projektu „Akademia Aktywny Żyrardowianin”, którego patronem było Starostwo Powiatowe w Żyrardowie oraz stowarzyszenie „Wspólnota Żyrardowa”.

Celem głównym projektu jest wzmocnienie edukacji społecznej i korzystania z narzędzi kontrolnych obywateli w życiu publicznym i sprawowania nadzoru nad organami państwa i samorządu poprzez aktywizację mieszkańców miasta Żyrardowa. Osiągnięcie tego celu jest możliwe dzięki osiągnięciu celów szczegółowych, takich jak: aktywizacja młodzieży szkół średnich i podniesienie poziomu wiedzy obywatelskiej w zakresie prawa do informacji publicznej, wzrost aktywności organizacji pozarządowych w praktykach obywatelskiego nadzoru nad działalnością jednostek publicznych i administracji lokalnej oraz promocja narzędzi, które są wpisane w system prawa i zapewniają szeroki udział obywateli w nadzorowaniu działań gminy i które najlepiej realizują zasady przejrzystości, rzetelności i jawności działań. Pierwszy etap projektu to zajęcia informatyczne: „Internetowe źródła informacji publicznej” – jak i gdzie szukać, jak sprawnie i efektywnie wykorzystywać zasoby internetowe.” Uczniowie zdobywali podstawowe umiejętności informatyczne i społeczne w zakresie efektywnego wyszukiwania i posługiwania się informacją publiczną.

Drugim etapem przedsięwzięcia były warsztaty aktywizujące postawy społeczne przeprowadzone przez specjalistów w bardzo miłych okolicznościach przyrody – w Wierzbowym ranczu w Budach Michałowskich. Organizatorzy projektu mają nadzieje, że zdobyta wiedza i umiejętności pozwolą młodzieży lepiej radzić sobie w kontaktach społecznych i w relacjach z władzą publiczną.