Strona Główna Sobota, Lipca 27, 2024
Dzień Matematyki 27 lutego 2013r.

Dzień Matematyki

Dnia 27 lutego 2013r. w Centrum Kultury w Żyrardowie odbył się zorganizowany po raz pierwszy przez nasze Liceum „Dzień Matematyki”.

Wśród zaproszonych gości pojawili się: zastępca prezydenta Miasta Żyrardowa pan Grzegorz Obłękowski, pani Naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury Fizycznej Barbara Cieplak, dyrektorzy i nauczyciele matematyki szkół gimnazjalny i ponadgimnazjalnych powiatu żyrardowskiego.

Zaproszeni goście oraz uczniowie mieli okazję wysłuchać dwóch wykładów:

• „Różne twarze matematyki” w wykonaniu dr hab. Tadeusza Rzeżuchowskiego prof. nadzw. z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej
  • Matematyka na straży tajemnic” w wykonaniu dr Barbary Roszkowskiej-Lech z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej

Oba wykłady ukazały potęgę matematyki, czyli jej zastosowanie w otaczającym nas świecie.

Tematem wiodącym tego dnia była kryptologia – nauka o szyfrowaniu, czyli bezpiecznym przekazywaniu informacji.

Po wykładach uczniowie naszego liceum: Paweł Kowalski i Emil Hotkowski przedstawili krótką prezentację „Nietzschego sobie szyfry”, w której, w zabawny sposób, pokazali działanie wybranych szyfrów.

W przerwie przygotowano różne atrakcje. Uczestnicy mogli obejrzeć dwie wystawy:

• „Od hieroglifów do podpisu cyfrowego”
  • „Odszyfrować zwycięstwo”

Uzupełnieniem wystaw były informacje zawarte w specjalnym wydaniu szkolnej gazetki „Młode Pióra”, którą zredagowali uczniowie klasy 2a. Dostępna była również prezentacja multimedialna dotycząca kryptologii, na stanowisku komputerowym.

Na zaproszonych gości czekał poczęstunek przygotowany przez uczniów.

Zorganizowano również konkurs związany z łamaniem szyfru, który wygrał Kacper Bruś – uczeń klasy 1a.

Na zakończenie „Dnia Matematyki” uczestnikom zaproponowaliśmy film Andrzeja Tomczaka pt: „Tajemnice Enigmy”. Chcieliśmy w ten sposób przybliżyć postać niezwykłego matematyka – Mariana Rejewskiego oraz jego przyjaciół – Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, którzy przyczynili się do rozszyfrowania ENIGMY –przenośnej maszyny szyfrującej wykorzystywanej przez siły zbrojne oraz służby wywiadowcze Niemiec podczas II wojny światowej.