Strona Główna Pi±tek, Kwietnia 26, 2024
Dzień Matematyki 27 lutego 2013r.

Dzień Matematyki

Dnia 27 lutego 2013r. w Centrum Kultury w Å»yrardowie odbyÅ‚ siÄ™ zorganizowany po raz pierwszy przez nasze Liceum „DzieÅ„ Matematyki”.

Wśród zaproszonych gości pojawili się: zastępca prezydenta Miasta Żyrardowa pan Grzegorz Obłękowski, pani Naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury Fizycznej Barbara Cieplak, dyrektorzy i nauczyciele matematyki szkół gimnazjalny i ponadgimnazjalnych powiatu żyrardowskiego.

Zaproszeni goście oraz uczniowie mieli okazję wysłuchać dwóch wykładów:

• „Różne twarze matematyki” w wykonaniu dr hab. Tadeusza Rzeżuchowskiego prof. nadzw. z WydziaÅ‚u Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej
  • Matematyka na straży tajemnic” w wykonaniu dr Barbary Roszkowskiej-Lech z WydziaÅ‚u Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej

Oba wykłady ukazały potęgę matematyki, czyli jej zastosowanie w otaczającym nas świecie.

Tematem wiodÄ…cym tego dnia byÅ‚a kryptologia – nauka o szyfrowaniu, czyli bezpiecznym przekazywaniu informacji.

Po wykÅ‚adach uczniowie naszego liceum: PaweÅ‚ Kowalski i Emil Hotkowski przedstawili krótkÄ… prezentacjÄ™ „Nietzschego sobie szyfry”, w której, w zabawny sposób, pokazali dziaÅ‚anie wybranych szyfrów.

W przerwie przygotowano różne atrakcje. Uczestnicy mogli obejrzeć dwie wystawy:

• „Od hieroglifów do podpisu cyfrowego”
  • „Odszyfrować zwyciÄ™stwo”

UzupeÅ‚nieniem wystaw byÅ‚y informacje zawarte w specjalnym wydaniu szkolnej gazetki „MÅ‚ode Pióra”, którÄ… zredagowali uczniowie klasy 2a. DostÄ™pna byÅ‚a również prezentacja multimedialna dotyczÄ…ca kryptologii, na stanowisku komputerowym.

Na zaproszonych gości czekał poczęstunek przygotowany przez uczniów.

Zorganizowano również konkurs zwiÄ…zany z Å‚amaniem szyfru, który wygraÅ‚ Kacper BruÅ› – uczeÅ„ klasy 1a.

Na zakoÅ„czenie „Dnia Matematyki” uczestnikom zaproponowaliÅ›my film Andrzeja Tomczaka pt: „Tajemnice Enigmy”. ChcieliÅ›my w ten sposób przybliżyć postać niezwykÅ‚ego matematyka – Mariana Rejewskiego oraz jego przyjaciół – Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, którzy przyczynili siÄ™ do rozszyfrowania ENIGMY –przenoÅ›nej maszyny szyfrujÄ…cej wykorzystywanej przez siÅ‚y zbrojne oraz sÅ‚użby wywiadowcze Niemiec podczas II wojny Å›wiatowej.