Strona Główna Sobota, Kwietnia 27, 2024
Kaja Kubicka laureatką

Kaja Kubicka laureatką XLIII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego!!!

Kaja Kubicka uczennica kl. IID została laureatem XLIII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Zwycięstwo cieszy tym bardziej, że olimpiada jest wielostopniowa i bardzo wymagająca.

Udział w I części zawodów polega na samodzielnym napisaniu jednej obszernej pracy na temat wybrany z zestawu zaproponowanego na dany rok przez Komitet Główny.

Kaja opracowała temat „Groteska w różnych przestrzeniach kultury polskiej XX wieku (literatura, teatr, film, malarstwo) jako kategoria estetyczna i wizja rzeczywistości”.

Po zakwalifikowaniu pracy – już na etapie okręgowym - uczestnik pisze pracę literacką oraz rozwiązuje test językowy, a gdy otrzyma odpowiednią liczbę punktów przechodzi do części ustnej, polegającej na obronie pracy pisemnej z etapu szkolnego.

Jak widać, zawody okręgowe są dużym wyzwaniem, a zakwalifikowanie do zawodów ogólnopolskich ogromnym sukcesem. Kai udało się przejść pomyślnie ten etap – co więcej – za odpowiedz ustną otrzymała maksymalna liczbę punktów.

Na szczeblu ogólnopolskim zawody przebiegają dwuetapowo.

Pierwszy etap obejmuje napisanie rozprawki na jeden z tematów przedstawionych do wyboru, dotyczących historii literatury lub wiedzy o teatrze, albo też dokonanie analizy porównawczej dwóch utworów poetyckich lub krótkich utworów prozą wskazanych przez Komitet Główny. W drugiej części uczestnicy prezentują przed komisją dwa, wcześniej wybrane przez siebie tematy z literatury i języka. Kaja mówiła o twórczości Brunona Schulza, oraz perswazyjnej funkcji języka w tekstach propagandy politycznej. Udało się! Ciężka, całoroczna praca Kai przyniosła wspaniałe efekty.

Tytuł laureata nie tylko zwalnia Kaję z egzaminu maturalnego z języka polskiego, z którego uzyskuje maksymalną liczbę punktów, ale otwiera jej drzwi wielu uczelni wyższych.

Gratulujemy Kai wytrwałości, pasji i talentu. Mamy nadzieję, że jej sukces zainspiruje innych zdolnych uczniów naszej szkoły do podjęcia podobnego wyzwania.