Strona Główna ¶roda, Kwietnia 24, 2024
SPOTKANIE W SALAMINIE W GRECJI

PROJEKT COMENIUS - SPOTKANIE W SALAMINIE W GRECJI

W dniach 20-26 kwietnia 2013 siedmioosobowa grupa nauczycieli i uczniów naszej szkoÅ‚y braÅ‚a udziaÅ‚ w spotkaniu roboczym w Salaminie w Grecji w ramach projektu Comenius „Szkolna fabryka inicjatyw – równe obywatelstwo”. Oprócz nas na spotkanie przyjechali przedstawiciele szkół z Cypru, Francji, Islandii, Hiszpanii, Norwegii, Turcji i WÄ™gier.

Podczas spotkania omówiliÅ›my wyniki wspólnej ankiety badajÄ…cej stereotypy ról pÅ‚ciowych w naszych krajach oraz postawy mÅ‚odzieży wobec nich, a także zorganizowaliÅ›my miÄ™dzynarodowÄ… wystawÄ™ prac plastycznych pt. „Przeciwko przemocy ze wzglÄ™du na rasÄ™, pÅ‚eć i orientacjÄ™ seksualnÄ…” w UrzÄ™dzie Miejskim w Salaminie. Uczniowie poszczególnych szkół zaprezentowali zaÅ‚ożenia leżące u podstaw wystawianych prac, a także zadania wykonane w projekcie od ostatniego spotkania. SpotkaliÅ›my siÄ™ z merem miasta oraz z przedstawicielkÄ… Amnesty International, która omówiÅ‚a problem przemocy ze wzglÄ™du na rasÄ™, pÅ‚eć oraz orientacje seksualnÄ… w Grecji.

Ponadto, zwiedziliśmy Muzeum Etnograficzne w Salaminie oraz miejsce słynnej bitwy morskiej z Persami, port w Pireusie, Akropol wraz z zachowanymi fragmentami znajdujących się na wzgórzu antycznych budowli oraz Muzeum Akropolu, a także samo serce Aten - plac Syntagma, Monastiraki i dzielnicę Plaka. Wzięliśmy też udział w wycieczce do Kanakii, gdzie zobaczyliśmy ruiny pałacu Ajaksa. Najodważniejsi z nas kąpali się w morzu. Obejrzeliśmy pokaz greckich tańców ludowych, a później sami próbowaliśmy je tańczyć wraz z Grekami, słuchaliśmy miejscowej muzyki i kosztowaliśmy lokalnych potraw, a przede wszystkim stale przebywaliśmy ze sobą, rozmawiając po angielsku i poznając zwyczajne życie w greckiej szkole i w greckich rodzinach.