Strona Główna roda, Maja 08, 2024
Reaktywacja festiwalu teatralnego Kszesło

Drodzy nauczyciele czcigodni uczniowie, reaktywacja festiwalu teatralnego Kszesło z lat 90-tych, powiodła się dzięki nowej formule, pasji naszych uczniów i pomocy Centrum kultury, kierowanego przez Beatę Rusinowską.

Jak do tego doszło?

Najpierw odbudowałem Teatr 36-zł, potem na zajęciach z wos-u klasy opracowały projekt organizacji tej imprezy, szczegółowy regulamin i sposób przeprowadzenia Licealnego Festiwalu Sztuki, KSZESŁO - 2013. Mocno wsparły nas obie Panie Dyrektorki, oraz profesorowie. Teatr 36 zł za pieniądze ze spektaklu WARIAT I ZAKONNICA, ufundował 9 drewnianych Krzesełek - symbol i główne nagrody festiwalu. Piękne statuetki zaprojektowała i wykonała Elżbieta Szyc.

Nasi aktorzy jak za dawnych lat: kierowali przygotowaniami, nagrali filmową reklamówkę festiwalu /dzięki Jarek/, kręcili filmy konkursowe, prowadzili konferansjerkę, a także zaadoptowali na dużą scenę WARIATA i ZAKONNICE. W dowód uznania Teatr Polski jesienią zaprasza nas do siebie.

Piękny to był dzień czwartek 27 czerwca, święto sztuki, poezji, filmy, spektakle i koncerty. Fantastyczną mamy młodzież, my nauczyciele poznajemy ją z innej strony, to bardzo ważne doświadczenie. Oprócz artystów /wszystkich/ znakomicie pracowała gazeta festiwalowa, oraz ekipa filmowa rejestrująca praktycznie wszystko. Serdecznie dziękuję pracownikom Centrum, którzy włożyli masę czasu i serca, w tak gorących dniach, aby festiwal został profesjonalnie zrealizowany.

Jurorzy - absolwenci naszego czerwoniaka, byli pod wrażeniem, siedziałem obok Marka Włodarczyka i Szymka Majewskiego, widziałem ich autentyczne żywiołowe reakcje na to co działo się na scenie. Joasia Trzepiecińska - gwiazda polskiego teatru i filmu, wprowadziła podczas obrad żartobliwą i swobodną atmosferę, choć jako szefowa jury była twarda i obiektywna.

Miałem wrażenie, że czas się zatrzymał. Zbudowaliśmy pomost pomiędzy starym czerwoniakiem, a obecną szkołą. Chyba nie tylko ja tego potrzebowałem, bo zawsze było mi żal tych przenosin. Fantastyczne wrażenia i odrobina niespełnienia zostaną mi w pamięci do następnego festiwalu w 2014 roku .

Pa

Mirek Wasiewicz prosto z Podlasia