Strona Główna Pi±tek, Kwietnia 19, 2024
SPOTKANIE ROBOCZE W REYKJAVIKU W ISLANDII

PROJEKT COMENIUS - SPOTKANIE ROBOCZE W REYKJAVIKU W ISLANDII

W dniach 21 – 28 wrzeÅ›nia 2013, w ramach projektu Comenius „Szkolna fabryka inicjatyw – równe obywatelstwo”, piÄ™cioosobowa grupa przedstawicieli naszej szkoÅ‚y wzięła udziaÅ‚ w spotkaniu roboczym w Verzlunarskoli Islands w Reykjaviku w Islandii.

Oprócz nas uczestniczyli w nim również uczniowie i nauczyciele z Węgier, Francji, Hiszpanii i Norwegii. Dla pozostałych partnerów Islandia okazała się niedostępna, zarówno cenowo, jak i ze względu na połączenia lotnicze.

Nasi uczniowie zaprezentowali działania projektowe wykonane w szkole, pracowali z kolegami z innych krajów na warsztatach, wszyscy razem wzięliśmy udział w spotkaniu z przedstawicielami stowarzyszenia działającego na rzecz osób homoseksualnych, gdzie poznaliśmy sytuację tych osób w Islandii.

Najbardziej fascynujÄ…ce byÅ‚y jednak wycieczki poza Reykjavik. WÄ™drujÄ…c wzdÅ‚uż granicy pÅ‚yt tektonicznych przecinajÄ…cej IslandiÄ™, mieliÅ›my niepowtarzalnÄ… okazjÄ™ zetkniÄ™cia siÄ™ ze zdumiewajÄ…cÄ… przyrodÄ… tej wyspy. ByliÅ›my w Parku Narodowym ?ingvellir, gdzie od 930 roku zbieraÅ‚ siÄ™ parlament, zwany Al?ingi, podziwialiÅ›my wybuchy ogromnego gejzeru Strokkur, z niedowierzaniem wpatrywaliÅ›my siÄ™ w wody rzeki Hvita, które z daleka wydawaÅ‚y siÄ™ zapadać pod ziemiÄ™, a w rzeczywistoÅ›ci dwoma potężnym kaskadami wodospadu Gullfoss – 11 i 21 metrów – ginÄ…ce w bezmiernej czeluÅ›ci wÄ…wozu powstaÅ‚ego przez rozsuniÄ™cie siÄ™ owych pÅ‚yt. KÄ…paliÅ›my siÄ™ w BÅ‚Ä™kitnej Lagunie – geotermalnym zbiorniku o niezwykÅ‚ym, intensywnie jasnoniebieskim zabarwieniu wody, smarowaliÅ›my siÄ™ biaÅ‚Ä… leczniczÄ… glinkÄ…, spacerowaliÅ›my po ogromnych polach spÄ™kanej, zastygÅ‚ej lawy, gdzieniegdzie pokrytej kożuchem barwnych traw i porostów. Nie udaÅ‚o nam siÄ™ tylko zobaczyć zorzy polarnej, ze wzglÄ™du na duże zachmurzenie nocÄ…. Z caÅ‚Ä… pewnoÅ›ciÄ… byÅ‚ to najbardziej egzotyczny wyjazd w ramach projektów Comenius.