Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie
Strona Główna Pi±tek, Kwietnia 26, 2024
PARTYZANCKIMI ÅšCIEÅ»KAMI „PONUREGO” I „ SZAREGO”

PARTYZANCKIMI ÅšCIEÅ»KAMI „PONUREGO” I „ SZAREGO”


Po raz kolejny z inicjatywy prezesa Zarządu Obwodu Warszawa Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość mjr Waldemara Kruszyńskiego młodzież z 10 szkół mazowieckich z Warszawy Wołomina, Brwinowa i Żyrardowa współpracujących z obwodem warszawskim Zrzeszenia WiN oraz podhalańskiego Lubnia i Skarżyska Kamiennej miała okazję uczestniczyć w rajdzie historycznym.

W dniach 26 – 29 wrzeÅ›nia br. pod patronatem ministra Jana StanisÅ‚awa Ciechanowskiego kierownika UrzÄ™du ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych przy współpracy z krakowskim oddziaÅ‚em Instytutu PamiÄ™ci Narodowej oraz jego delegaturÄ… w Kielcach odbyÅ‚ siÄ™ MiÄ™dzyszkolny rajd partyzanckimi szlakami Jana Piwnika „Ponurego i Antoniego Hedy „Szarego” po Kielecczyźnie. Ta wspaniaÅ‚a inicjatywa organizatorów pozwoliÅ‚a przybliżyć mÅ‚odzieży sylwetki dwóch wybitnych dowódców partyzanckich okresu pierwszej i drugiej konspiracji, a nade wszystko podążyć trasami ich walk, dotknąć żywej historii, która przeminęła, ale nigdy nie powinna być zapomniana.

Major cichociemny Jan Piwnik „Ponury” i generaÅ‚ Antoni Heda „Szary” to dwaj synowie ziemi kieleckiej, którzy utworzyli najwiÄ™ksze w centralnej Polsce odziaÅ‚y partyzanckie skutecznie walczÄ…ce z niemieckim okupantem podczas II wojny Å›wiatowej. Lista walk, stoczonych przez ich podkomendnych z obÅ‚awami nieprzyjaciela, rozbitych wiÄ™zieÅ„, akcji likwidacyjnych i potyczek w obronie miejscowej ludnoÅ›ci jest imponujÄ…ca. I chociaż ich losy potoczyÅ‚y siÄ™ odmiennie, „Ponury” przerzucony na NowogródczyznÄ™ polegÅ‚ w obronie ziemi kresowej pod JewÅ‚aszami w czerwcu 1944 roku, a „Szary” kontynuowaÅ‚ walkÄ™ z kolejnym, tym razem sowieckim okupantem, to obydwaj na trwaÅ‚e wpisali siÄ™ poczet bohaterów nie tylko ziemi kieleckiej, ale caÅ‚ej Polski. Rajd pozwoliÅ‚ kolejnej grupie mÅ‚odych Polaków poczuć i zrozumieć kilka najprostszych słów: obowiÄ…zek, patriotyzm, poÅ›wiÄ™cenie …

Pierwszego dnia ponad 80-osobowa grupa uczestników rajdu miaÅ‚a okazjÄ™ spotkać siÄ™ w miejscowoÅ›ci Barak z dwoma żoÅ‚nierzami z drużyny ochronnej „Szarego” p. mjr Henrykiem Czechem i p. mjr Januszem Sermanowiczem, którzy od tej pory stale nam towarzyszyli. Wspólnie zÅ‚ożyliÅ›my kwiaty i zapaliliÅ›my znicze pod pomnikiem żoÅ‚nierzy WrzeÅ›nia 1939 roku, dzielnie stawiajÄ…cych opór nieprzyjacielowi w tej miejscowoÅ›ci. NastÄ™pnie podążyliÅ›my na leÅ›ny cmentarzyk żoÅ‚nierzy AK poÅ‚ożony opodal PogorzaÅ‚ego. I rozsuÅ‚a siÄ™ opowieść „chÅ‚opców od Szarego” o pochowanych tutaj partyzantach. A potem zaintonowana przez mjra Czecha popÅ‚ynęła ponad lasem „Modlitwa Armii Krajowej” I byÅ‚o tak jak w roku 1943 … Bez komendy mÅ‚odzi ludzie przyjmowali postawÄ™: baczność, a przemoczony deszczem las jeszcze raz usÅ‚yszaÅ‚ znane sÅ‚owa: „O Panie, któryÅ› jest na niebie, wyciÄ…gnij sprawiedliwÄ… dÅ‚oÅ„…” I przez chwilÄ™ nie byÅ‚o „starych partyzantów” i mÅ‚odzieży. ByliÅ›my jednoÅ›ciÄ… …

Po powrocie z cmentarza ruszyliÅ›my do Kielc, które przywitaÅ‚y nas strugami deszczu. Ale to byÅ‚o nieistotne. Przed nami byÅ‚o kieleckie wiÄ™zienie przy ul. Zamkowej, to samo które partyzanci „Szarego” i „Harnasia” zdobywali w nocy z 4 na 5 sierpnia 1945 roku uwalniajÄ…c z ubeckich rÄ…k 350 więźniów. I choć dzisiaj budynek przebudowano umieszczajÄ…c w nim OÅ›rodek MyÅ›li Patriotycznej i Obywatelskiej, z ekspozycjami poÅ›wiÄ™conymi dziewiÄ™tnastowiecznym polskim powstaniom i rewolucjom, walkom partyzanckim z okresu II wojny Å›wiatowej i czasom PRL, to wyobraźnia nadal podsuwaÅ‚a obrazy karcerów i przepeÅ‚nionych cel ubeckiej katowni. Kolejnym wstrzÄ…sajÄ…cym doÅ›wiadczeniem okazaÅ‚o siÄ™ zwiedzanie Michniowa i opowieść o pacyfikacji wsi w lipcu 1943 roku, której nie zdoÅ‚ali zapobiec partyzanci „Ponurego”. Za pomoc „leÅ›nym” Niemcy wymordowali tam i spalili żywcem w stodoÅ‚ach 203 osoby, w tym 30 maÅ‚ych dzieci. Jeszcze jedno ponure memento „czasu pogardy”.

Drugi dzieÅ„ rajdu wiÄ…zaÅ‚ siÄ™ z kilkunastokilometrowym marszem przez kompleks lasów siekierzyÅ„skich, od Siekierna przez dawnÄ… bazÄ™ ZgrupowaÅ„ „Ponurego” na Wykusie do WÄ…chocka. Po drodze 12 patroli mÅ‚odzieży odnajdowaÅ‚o i dokumentowaÅ‚o miejsca pamiÄ™ci, wszÄ™dzie skÅ‚adajÄ…c kwiaty i zapalajÄ…c biaÅ‚o-czerwone znicze. Meta tego etapu znajdowaÅ‚a siÄ™ przy zabytkowym klasztorze o.o. Cystersów w WÄ…chocku, gdzie oddaliÅ›my cześć zÅ‚ożonym tam prochom mjr „Ponurego”. NastÄ™pnie dr Tomasz DomaÅ„ski z kieleckiej delegatury IPN przybliżyÅ‚ mÅ‚odzieży dzieje polskiego paÅ„stwa podziemnego z okresu okupacji, a komandor rajdu SÅ‚awomir Maszewski oprowadziÅ‚ mÅ‚odzież po umieszczonym przed klasztorem Panteonie dzielÄ…c siÄ™ opowieÅ›ciami o poszczególnych postaciach z okresu I i II konspiracji, i akcjach zbrojnych polskiego podziemia. DzieÅ„ ten, 27 wrzeÅ›nia, uÅ›wietniÅ‚y obchody rocznicy powstania PaÅ„stwa Podziemnego, na które zÅ‚ożyÅ‚y siÄ™: msza Å›wiÄ™ta w sanktuarium MB Ostrobramskiej w Skarżysku Kamiennej i zÅ‚ożenie kwiatów pod tablicÄ… poÅ›wiÄ™conÄ… „Szaremu” i jego żoÅ‚nierzom. Podczas mszy uroczystÄ… homiliÄ™ wygÅ‚osiÅ‚ ks. kmdr Janusz BÄ…k, kapelan warszawskiego obwodu WiN. Wielkie wzruszenie wywoÅ‚aÅ‚y sÅ‚owa o tożsamoÅ›ci narodowej i sztafecie pokoleÅ„, która pozwala mÅ‚odym ludziom przejmować rolÄ™ strażników narodowej pamiÄ™ci. Jakże wspaniale konweniowaÅ‚o to z wieczornym spotkaniem mÅ‚odzieży z kombatantami od „Szarego”, którzy opowiedzieli o swoim udziale w akcji odbicia rozbicia wiÄ™zienia w Kielcach. ZauroczyÅ‚a wszystkich partyzancka gawÄ™da o tym, jak wprost z Å‚awy szkolnej trzeba byÅ‚o iść do lasu, bo przecież gdzieÅ› tam w Kielcach cierpieli w ubeckiej katowni dowódcy i koledzy z oddziaÅ‚u.

Ważnym akcentem koÅ„czÄ…cym obchody tego dnia byÅ‚o odznaczenie przez czÅ‚onków kapituÅ‚y mjr Jerzego Juszkiewicza i kmdr Janusza BÄ…ka krzyżami WiN czterech osób. Jednej za dziaÅ‚alność niepodlegÅ‚oÅ›ciowÄ… w latach 1945-54 i trzech mÅ‚odszych, za upamiÄ™tnianie tej najtrudniejszej z walk. Mocno wybrzmiaÅ‚y sÅ‚owa: „Ku chwale Ojczyzny panie majorze” z żoÅ‚nierskim zapaÅ‚em wypowiadane przez wyróżnionych. I wszyscy szybko pojÄ™li, że być kawalerem tego krzyża to nie tylko wielki zaszczyt, ale jeszcze wiÄ™kszy obowiÄ…zek, obowiÄ…zek wytężonej pracy na rzecz patriotycznego wychowania nastÄ™pnych pokoleÅ„.

Następnego dnia młodzież realizując kolejne zadania rajdowe wyruszyła na szlak wiodący ze Skarżyska, przez Brzask i Bór, trasą wokół Zalewu Rejowskiego na Baranowską Górę, a stamtąd do Muzeum Orła Białego, gdzie miała okazję obejrzeć bogaty zbiór broni z okresu II wojny światowej. Jednym z zadań było rozwiązanie w warunkach polowych testu z wiedzy o polskim państwie podziemnym, który decydował o zwycięstwie w szlachetnej rywalizacji młodzieżowych patroli. Wieczorem uczestnicy rajdu obejrzeli dwa filmy uzupełniające wiedzę o bohaterach rajdu. A potem pozostało już tylko ogłoszenie wyników. Najlepiej przygotowanym patrolem okazali się przedstawiciele L.O. z Brwinowa. Uczniowie żyrardowskiego liceum im. S. Żeromskiego zdobyli trzecie miejsce. Ale w tej konkurencji nie było przegranych. Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali cenne nagrody książkowe, gry i czasopisma historyczne. Przekazano tez spory pakiet publikacji szkołom ze Skarżyska Kamiennej, których patrole uczestniczyły w naszym rajdzie. Nic więc dziwnego, że główny organizator, mjr Waldemar Kruszyński odebrał gromkie brawa od młodzieży i jej wychowawców. Nie obyło się też bez podziękowań dla osób i instytucji, które przyczyniły się do pomyślnego przebiegu naszego rajdu, a w szczególności dla pracowników IPN z Krakowa i delegatury IPN w Kielcach.

Ostatniego dnia przed opuszczeniem Kielecczyzny, wszyscy uczestniczyliśmy we mszy świętej i zwiedzaniu sanktuarium w Kałkowie-Godkowie.

Wracaliśmy do domu bogatsi nie tylko o wspaniałe nagrody, ale przede wszystkim doświadczenie kontaktu ze świadkami naszej trudnej historii, która przez wiele lat skazywana była na zapomnienie. Uzyskaliśmy też niezwykłą możliwość podążenia prawdziwymi partyzanckimi ścieżkami, poznania trudów żołnierskiego marszu i rozsmakowania się w nieprzemijającym pięknie ziemi świętokrzyskiej.

Toteż nie na darmo naszym drogowskazem stały się słowa wiersza widniejącego na rajdowej ulotce:

„Gdy nas w lasach zabraknie.
Trawa kości przykryje,
Wspomnij synu tÄ™ walkÄ™,
Której pamięć tu żyje …”
Meldujemy, że to przesÅ‚anie wziÄ™liÅ›my do naszych serc i wykonaliÅ›my …
Szczególne podziękowanie za umożliwienie udziału w tym projekcie należy się Panu ministrowi Janowi Stanisławowi Ciechanowskiemu, który objął rajd swoim osobistym patronatem i pomocą finansową, Federacji Stowarzyszeń Weteranów Walk o Niepodległość RP oraz wszystkim burmistrzom i prezydentom dzielnic i miast Warszawy, Brwinowa, Wołomina i Żyrardowa, którzy docenili znaczenie rajdu w procesie patriotycznego wychowania młodzieży, wspierając go finansowo.
 Komandor rajdu Sławomir Maszewski

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_close() in /footer.php:25 Stack trace: #0 /news.php(170): require_once() #1 {main} thrown in /footer.php on line 25