AKCJA LWÓW
GWIAZDKA 2013
W tym roku po raz szósty 10 mazowieckich szkół współpracujÄ…cych z obwodem warszawskim kombatanckiej organizacji Zrzeszenie Wolność i NiezawisÅ‚ość wzięło udziaÅ‚ w akcji „Paczka dla kombatanta ze Lwowa”. Idea akcji polega na zbieraniu paczek żywnoÅ›ciowych zawierajÄ…cych podstawowe produkty: mÄ…kÄ™, kaszÄ™, cukier, olej, konserwy i sÅ‚odycze oraz pozyskiwaniu drobnych kwot pieniÄ™dzy. Otrzymane lub przygotowane paczki i zebrane pieniÄ…dze sÄ… przekazywane potrzebujÄ…cej Polonii we Lwowie i okolicznych wioskach i miasteczkach: Gródku JagielloÅ„skim, Komarnie, BorysÅ‚awiu, Stryju, Czortkowie, Szczercu, StanisÅ‚awowie, KoÅ‚omyi itd. przez prezesa ZarzÄ…du WiN mjr Waldemara KruszyÅ„skiego i towarzyszÄ…cych mu nauczycieli i uczniów.
W ciągu 2 tygodni udało się nam zebrać rekordową liczbę 280 paczek (w tym 214 paczek żywnościowych ze szkół, 40 paczek od instytucji oraz 26 paczek z książkami, ubraniami, butami, aparatem do mierzenia ciśnienia i puzzlami dla dzieci a także laptop. Dodatkowo zgromadzono sumę 4.050 złotych, którą podzielono pomiędzy 15 kombatantów. Uczestniczące w zbiórce żyrardowskie Liceum im. Stefana Żeromskiego, dzięki ofiarności uczniów i ich rodziców oraz grup rekonstrukcyjnych, organizacji społecznych i prywatnych darczyńców przygotowało 88 paczek i pozyskało kwotę ok. 2 tys. złotych. Do każdej zaklejanej przez nas paczki wkładaliśmy indywidualne życzenia świąteczne i opłatek.
W dniu 12 grudnia dzięki pomocy Kancelarii Prezydenta RP, mjr Waldemar Kruszyński i nauczyciele: Anna Andrzejewska z delegacją uczniów z warszawskiego LO im. E. Konopczyńskiego oraz Sławomir Maszewski wraz z dwoma uczniami z LO im. S. Żeromskiego w Żyrardowie, powieźli zgromadzone paczki i pieniądze do Lwowa. Mimo kłopotów przeładunkowych na granicy, cały transport bezpiecznie dotarł do bazy w Brzuchowicach, gdzie paczki zostały podzielone pomiędzy 21 instytucji, towarzystw polonijnych, parafii i kombatantów.
Następnego dnia wraz z delegacją Kancelarii Prezydenta RP z p. Waldemarem Strzałkowskim na czele, mieliśmy okazję uczestniczyć w spotkaniach z Polakami w Gródku Jagellońskim i Komarnie. Ofiarność Pana Prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz nasza wzbudziły wiele entuzjazmu.
W podziÄ™kowaniach zostaÅ‚ dostrzeżony najważniejszy cel naszej wizyty – gÅ‚Ä™boka wdziÄ™czność tamtejszych Polaków za to, że Ojczyzna o nich pamiÄ™ta. W godzinach popoÅ‚udniowych w jednym ze lwowskich hoteli doszÅ‚o do spotkania z kombatantami i przedstawicielami Polonii, w którym wziÄ™li udziaÅ‚ minister Jan StanisÅ‚aw Ciechanowski, polski konsul generalny p. JarosÅ‚aw Drozd oraz nasza delegacja. Każdy z kombatantów obok 2 paczek żywnoÅ›ciowych otrzymaÅ‚ pewnÄ… kwotÄ™ pieniÄ™dzy, która nierzadko wynosiÅ‚a poÅ‚owÄ™ ich emerytury. Tych kombatantów, którzy ze wzglÄ™du na stan zdrowia nie mogli uczestniczyć w spotkaniu odwiedziliÅ›my w domach. Wielu wzruszeÅ„ dostarczyÅ‚ naszym uczniom osobisty kontakt z weteranami walk o niepodlegÅ‚ość, a szczególnie ze 104-letnim żoÅ‚nierzem WrzeÅ›nia 1939 roku, panem Teodorem FurtÄ…. PotoczyÅ‚y siÄ™ wspomnienia, w których obok walki, przewijaÅ‚y siÄ™ obrazy sowieckich Å‚agrów i represji. „Å»ywa lekcja historii” daÅ‚a niezwykÅ‚Ä… szansÄ™ nawiÄ…zania miÄ™dzypokoleniowej wiÄ™zi.
W ostatnim dniu naszej wizyty odwiedziliśmy cmentarz Orląt Lwowskich, złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy biało-czerwone znicze. Minutą ciszy uczciliśmy wszystkich poległych w obronie polskiego Lwowa, przystając na chwilę przed kwaterą Antka Petrykiewicza, najmłodszego, 13-letniego kawalera Virtuti Militari.
WracajÄ…c ku granicy spotkaliÅ›my siÄ™ w Żółkwi z polskÄ… rodzinÄ…, która doczekaÅ‚a siÄ™ szeÅ›ciorga dzieci. I znów nasza pomoc witana byÅ‚a z wielkÄ… wdziÄ™cznoÅ›ciÄ…. Te trzy dni wywarÅ‚y na nas niezatarte wrażenie. PoczuliÅ›my, jak bardzo nasz wysiÅ‚ek byÅ‚ potrzebny i dlatego w imieniu lwowskiej Polonii możemy powiedzieć wszystkim ofiarodawcom: „DziÄ™kujemy, w tÄ™ WigiliÄ™, choć z daleka bÄ™dziemy z Wami”.
SÅ‚awomir Maszewski
nauczyciel historii w LO w Żyrardowie