Strona Główna Sobota, Lipca 27, 2024
Adrian Wieczorek

Adrian Wieczorek – Laureatem XX Olimpiady Teologii Katolickiej!!!

W dniach 8-10.04.2010 w Katowicach odbył się Finał Ogólnopolski XX Olimpiady Teologii Katolickiej.
W finale uczestniczyło ponad 120 licealistów ze wszystkich polskich diecezji. Łącznie w 20 edycji OTK wzięło udział ponad 19 tysięcy uczniów z ok. 1,3 tys. szkół ponadgimnazjalnych w Polsce. Ustna rywalizacja i wręczenie nagród odbyło się na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Tematem tegorocznej Olimpiady Teologii Katolickiej była katolicka nauka społeczna. Uczestnicy musieli się wykazać nie tylko znajomością kościelnych dokumentów dotyczących kwestii społecznych, ale również wypowiedzi specjalistów, książek, opracowań. Wśród pytań znalazły się m. in. takie: „Na czym polegał błąd antropologiczny socjalizmu wg Jana Pawła II”, „Na jakie nowe aspekty zjawiska migracji zwraca uwagę Benedykt XVI w Orędziu z roku 2005 poświęconym tej kwestii?”, „Jakie są kryteria korzystania z prawa do zbrojnego oporu przeciw uciskowi stosowanemu przez władzę polityczną?”. Finaliści otrzymywali również zadania, polegające na przykład na zidentyfikowaniu głównego problemu społecznego w jakiejś informacji prasowej i skomentowania go w świetle społecznego nauczania Kościoła.

Adrian Wieczorek z Naszego Liceum zajął IV miejsce z wynikiem 137,2 pkt. Nagrodą był laptop, książki i pamiątki, a także indeks uczelni wyższej do wyboru: w Krakowie, Katowicach Toruniu, Olsztynie, Opolu, Warszawie, Wrocławiu, Lublinie, Poznaniu, na wybranym przez siebie kierunku - filozofii, teologii, pedagogice, politologii, ekonomii, kulturoznawstwa oraz kilku innych kierunkach (do wyboru).

Jego opiekunem jest Ks. Marek Wyszomierski.

GRATULUJEMY!!!