Minutnik zaprogramowany i wykonany przez Bartosza Woźniaka
Bartosz Woźniak jest pasjonatem elektroniki.
"Od zawsze interesowało mnie wszystko co wiązało się z przepływem prądu. I tak Krok po kroczku, od małego, zadając pytania, tacie czy też innym ludziom, którzy byli w temacie, wchodziłem na wyższe poziomy elektronicznego wtajemniczenia. Przy tym wszystkim pomagały oczywiście lekcje fizyki.
Dopiero na poziomie licealnym naprawdę zrozumiałem jak działa tranzystor, bo przecież lekcje fizyki wytłumaczyły mi istotę półprzewodnictwa. Tak właśnie zrodził się pomysł na wdrożenie tej wiedzy w coś co ją unaoczni.
JednoczeÅ›nie mojej mamie popsuÅ‚ siÄ™ minutnik produkcji CCCP. I wtedy powiedziaÅ‚em - “Mamo, zrobiÄ™ Ci lepszy.” I tak powstaÅ‚ w peÅ‚ni dziaÅ‚ajÄ…cy minutnik.
Projekt był wykonywany w całości przeze mnie w zaciszu domowym, a patrząc w przeszłość widzę jak wiele mnie nauczył.
Zachęcam wszystkich do podobnych przedsięwzięć. Róbcie to co kochacie! "
Małe co nieco dla wtajemniczonych.
Sercem minutnika jest mikrokontroler a rodziny AVR, a jest to dokładnie atmega8l. Zaprogramowany z użyciem języka BASCOM, a Projekt płytki został wykonany w programie Eagle.
Mając już wzór ścieżek płytki mogłem wydrukować kliszę do naświetlania płytki, potem tylko wywoływanie, wytrawianie i montaż wszystkich elementów. Całość jest zasilana z baterii od nokii, wraz z wbudowanym gniazdem i układem ładowania możemy ładować minutnik z każdej ładowarki do noki na "cienki bolec".
Głównym celem projektu było nauczenie się multipleksowania wyświetlaczy. W skrócie polega to na szybkim zapalaniu i wygaszaniu poszczególnych wyświetlaczy. Czyli cyfra na danym wyświetlaczu pojawia się na kilka ms, żeby potem zgasnąć i wywołać zapalenie kolejnego wyświetlacza... i tak w kółko, ale jako że "ludzkie oko jest głupie" to nie widzi ultraszybkiego mrugania tych wyświetlaczy i odbiera je jako jednostajne świecenie. "
Gratulujemy pasji!!!