Strona Główna Sobota, Kwietnia 20, 2024
PROJEKT COMENIUS - SPOTKANIE W LARNACE NA CYPRZE

W dniach 26 stycznia – 1 lutego 2014 pięcioosobowa grupa nauczycieli i uczniów naszej szkoły brała udział w spotkaniu roboczym w Larnace na Cyprze w ramach projektu Comenius „Szkolna fabryka inicjatyw – równe obywatelstwo”. Oprócz nas na spotkanie przyjechali przedstawiciele szkół z Grecji, Islandii i Węgier.

Podczas spotkania zaprezentowaliśmy portret kobiet w polskich reklamach oraz wysłuchaliśmy prezentacji uczniów węgierskich na temat wyników badania kapitału społecznego w dzielnicy Budapesztu, w której znajduje się ich szkoła, a także szkoły islandzkiej o działaniach jej uczniów mających na celu poprawę kapitału społecznego w jej regionie. Szczególne wrażenie zrobiło na nas sprawozdanie młodzieży islandzkiej z międzynarodowej pomocy charytatywnej, jakiej od lat udzielają uczniom biednych krajów afrykańskich i azjatyckich, osobiście zarabiając pieniądze na ten cel rozmaitymi akcjami i działalnością artystyczną. Skala tej pomocy jest naprawdę imponująca. Dzięki ich wysiłkom zbudowano już trzy szkoły i kilka studni w krajach dotkniętych biedą, wojną lub klęskami żywiołowymi.

Szkoła cypryjska przyjęła nas z prawdziwą śródziemnomorską gościnnością. Jej uczniowie przygotowali dla nas przedstawienie ukazujące burzliwą historię wyspy oraz pokaz tańców ludowych. Sekcja kucharska i hotelarska szkoły podejmowała nas obiadami godnymi najlepszych hoteli, zarówno gotując posiłki w ramach lekcji, jak i podając do stołu. Mieliśmy również okazję zakosztować tradycyjnego cypryjskiego meze, wspólnego posiłku przy długim stole w tawernie, na którym lądują niezliczone potrawy do wspólnego spożywania. Skosztowanie choćby odrobiny każdej z nich okazało się nie lada wyczynem. Wzięliśmy też udział w wycieczkach do Pafos, gdzie zwiedziliśmy ogromny teren wykopalisk archeologicznych, na którym obejrzeliśmy znaleziska niemal ze wszystkich okresów w historii Cypru, do słynnej z misternych koronek wioski Lefkara oraz do stolicy kraju, podzielonej na część grecką i turecką Nikozji. Dramatyczna historia wyspy przemawiała do nas nie tylko z eksponatów w muzeach czy przedstawienia przygotowanego przez gospodarzy. Mogliśmy jej niemal dotknąć, przejeżdżając przez brytyjskie bazy wojskowe czy mijając posterunki graniczne w środku tętniącej życiem stolicy. Spotkanie obfitowało w przeżycia i było bardzo pouczające w wielu aspektach. Było również wspaniałą ucieczką od mroźnej polskiej zimy do mandarynkowych gajów, przydrożnych palm, słońca i morza o temperaturze wody około 16 stopni.

Danuta Czyżewska – koordynatorka projektu