Strona Główna Sobota, Lipca 27, 2024
PROJEKT COMENIUS - SPOTKANIE W PESSAC WE FRANCJI

W dniach 3 – 8 marca 2014 pięcioosobowa grupa nauczycieli i uczniów naszej szkoły brała udział w spotkaniu roboczym w Pessac we Francji w ramach projektu Comenius „Szkolna fabryka inicjatyw – równe obywatelstwo”. Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele większości szkół partnerskich, poza Grecją i Węgrami.

Podczas spotkania zaprezentowaliśmy badanie kapitału społecznego w naszym mieście oraz jego wyniki, a także wysłuchaliśmy prezentacji uczniów pozostałych szkół partnerskich na ten temat. Szkoła islandzka, której prezentacja na temat działalności charytatywnej za granicą, przedstawiona na Cyprze, wzbudziła ogromne zainteresowanie i niekłamany podziw słuchaczy, zapoznała nas z niektórymi szczegółami tej działalności. Mogliśmy wysłuchać osobistych komentarzy chłopców z Islandii, obecnych we Francji, ponieważ wszyscy trzej są bardzo zaangażowani w tę pomoc – jeden z nich uczestniczył nawet w pracy szkoły w Brazylii, która została zbudowana dzięki zaangażowaniu islandzkiej młodzieży. Obejrzeliśmy również wystawę plakatów przeciwko seksizmowi, zorganizowaną przez naszych gospodarzy we współpracy z Radą Regionu Akwitanii. Plakaty te, zaprojektowane przez młodzież i wydrukowane z funduszy Rady Regionu, zostały nagrodzone w ogólnokrajowym konkursie na ten temat we Francji.

Szkoła francuska zaimponowała nam umiejętnością współpracy w grupie projektowej oraz pozyskiwania sojuszników projektu poza szkołą. Przez cały czas towarzyszyło nam wielu nauczycieli i uczniów ze szkoły gospodarzy, często także dyrektor, byliśmy zapraszani do innych szkół w okolicy, a także przyjmowani przez przedstawicieli władz lokalnych, jak mer Pessac czy przewodniczący Rady Regionu Akwitanii. Okoliczne szkoły gastronomiczne i hotelarskie podejmowały nas znakomitymi posiłkami, w których nie brakowało lokalnych przysmaków, jak na przykład ostrygi, a szkoła kształcąca pracowników branży turystycznej udostępniła nam swoich uczniów jako przewodników. Wzięliśmy udział w wycieczce do Arcachon, wspaniałego nadmorskiego kurortu z przepięknymi willami, gdzie kiedyś bywało wielu znakomitych Francuzów – pisarzy, filozofów i artystów. Wspięliśmy się na najwyższą nadmorską wydmę Europy – Dune du Pyla o wysokości 115m. Zwiedziliśmy również zamek królewski Cazeneuve, którego wystrój w znacznej części nie uległ zmianie od XVIII wieku. Zobaczyliśmy tam, między innymi, królewskie łoże z baldachimem w stylu polskim, zrobione specjalnie dla Marii Leszczyńskiej, żony Ludwika XV. Ponieważ rejon Bordeaux słynie z najlepszych win na świecie, nie mogliśmy nie zwiedzić chociaż jednej z nich - Château Trillon. Uczestniczyliśmy także w pieszej wycieczce po Bordeaux, zwanego, ze względu na swój rozmach urbanistyczny i architektoniczny, małym Paryżem. Przepięknie położone nad rzeką Garonną miasto ze swoją klasycystyczną zabudową niewątpliwie zasługuje na ten przydomek.

Wróciliśmy z Francji pełni wrażeń i mocno zmotywowani do pracy nad organizacją spotkania w naszej szkole, żeby i nasi goście wynieśli stąd jak najlepsze wspomnienia.

Danuta Czyżewska – koordynatorka projektu