Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie
Strona Główna ¶roda, Kwietnia 24, 2024
Uczniowie z duńskiej szkoły w Żyrardowie!

Uczniowie z duńskiej szkoły w Żyrardowie!

W dniach od 10 do 16 marca 2014 nasze LO gościło w swoich murach 25 uczniów i 2 nauczycieli z duńskiej szkoły Haarby Efteskole. Była to kontynuacja projektu wymiany międzynarodowej, w ramach, której 17 uczniów liceum i dwóch nauczycieli wyjechało na duńską wyspę Fionię w dniach od 20 do 27 października 2013r.

Podczas pobytu Duńczyków w Polsce, obowiązek goszczenia spadł na uczniów i ich rodziny, a niektórzy z naszych uczniów gościli nawet dwóch uczniów duńskich. Wiemy już, że uczniom i nauczycielom duńskim bardzo podobał się nasz program pobytu i byli pod wrażeniem gościnności polskich rodzin, za co bardzo serdecznie dziękujemy rodzicom uczniów partycypujących w wymianie.

Zapraszamy do przeczytania więcej o projekcie oraz do obejrzenia filmiku ze zdjęciami, przygotowanego przez Ewelinę i Igę z kl. IIB.

Agata Szustakiewicz-Gołdak

Kilka słów o szkole w Haarby. Jest to prywatna szkoła będąca pomostem pomiędzy gimnazjum a szkołą średnią, w której nauka trwa zaledwie rok. Uczniowie tej szkoły, będący w wieku od 15 do 17 lat, mają czas, aby określić swoje zainteresowania i w sposób przemyślany wybrać odpowiedni profil klasy w szkole średniej. Jest to szkoła z internatem, specjalizująca się w szczególności w sporcie i językach obcych, której uczniowie obligatoryjnie uczestniczą w programie wymiany międzynarodowej. Szkoła oferuje 12 godzin zajęć z języków obcych tygodniowo, a jej uczniowie specjalizują się w sportach takich jak: piłka ręczna, piłka nożna, tańce i nauka gry w golfa.

W trakcie pobytu w Danii, uczniowie byli zakwaterowani w pokojach ze swoimi duńskimi partnerami od poniedziałku do piątku, natomiast weekend spędzili z rodzinami duńskimi, które dołożyły wszelkich starań, aby uatrakcyjnić im pobyt i pokazać główne atrakcje kraju. Od poniedziałku do piątku uczestniczyliśmy w szeregu różnorodnych zajęć integracyjnych, rekreacyjnych i sportowych. Uczyliśmy się między innymi podstaw języka duńskiego, zwiedzaliśmy najbliższą okolicę szkoły wyposażeni w telefony komórkowe i urządzenia nawigacyjne, uczyliśmy się różnych ciekawych tańców, uczniowie pracowali nad filmami, które oceniane były na gali Oscarowej oraz próbowaliśmy wielu specjalności kuchni duńskiej.

Mieliśmy okazję uczestniczyć w wycieczce do stolicy Danii Kopenhagi, która mieści się na innej wyspie duńskiej Zelandii. Fionię z Zelandią łączy 16-kilometrowymost, otwarty w 2000 roku, po którym przejazd kosztuje 155 euro w jedną stronę. Warto tu wspomnieć, że wszelkie koszty pobytu naszych uczniów i nauczycieli pokrywa strona duńska, a my płacimy jedynie za autokar do Danii i ubezpieczenie uczestników. W Kopenhadze uczestniczyliśmy w wycieczce statkiem po malowniczym kanale Nyhavn, podziwiając najbardziej rozpoznawalne miejsca w Kopenhadze, między innymi pomnik Małej Syrenki, przedstawiający tytułową bohaterkę baśni Hansa Christiana Andersena.

Zwiedziliśmy również jedyną w swoim rodzaju dzielnicę Kopenhagi Christianię, której Duńskie władze nadały jej mieszkańcom legalny status niezależnej społeczności. Dzielnica powstała w 1971 roku, kiedy grupa hippisów zajęła opuszczone koszary, rozsiane na atrakcyjnym obszarze miasta. W 1994 mieszkańcy Christianii opracowali własny, nieoficjalny, obowiązujący do dziś "kodeks" praw, będący zupełnie niezależny od usankcjonowanego przez państwo. Zabronione jest w nim m.in. używanie samochodów, kradzieże, korzystanie z broni, kamizelek kuloodpornych i ciężkich narkotyków. Słynnym miejscem Christianii, które zrobiło duże wrażenie na naszych uczniach, jest jej główna ulica, znana jako Pusher Street (Ulica Dealerów), gdzie mimo zakazu wprowadzonego przez władze nadal ustawione są straganiki z haszyszem oraz marihuaną.

Mogliśmy również pospacerować po najdłuższym deptaku w Europie Stroget, który jest rajem dla amatorów zakupów, a także ważnym punktem programu dla każdego turysty. Obejmuje on pięć ulic przecinających centrum miasta od wschodu do zachodu, rozciągniętych między dwoma dużymi placami: Kongens Nytorv od strony wschodniej i Placem Ratuszowym Radhuspladsen od zachodu. Wzdłuż deptaku znajduje się wiele atrakcji turystycznych, zabytków, sklepów i kawiarni.

W piątek uczestniczyliśmy w wycieczce do Odense, miejsca urodzenia Hansa Christiana Andersena, które oddzielone jest od szkoły o zaledwie kilkanaście kilometrów. Odense jest trzecim pod względem wielkości miastem Danii i jednym z najstarszych duńskich miast. Spędziliśmy tu połowę dnia, relaksując się na deptaku w centrum miasta, odwiedzając miejscowe zoo oraz grając w kręgle. Podczas pobytu Duńczyków w Polsce dołożyliśmy wszelkich starań, aby program pobytu gości był atrakcyjny dla nich i również dla nas. Chcieliśmy zapoznać gości z podstawowymi informacjami dotyczącymi naszego kraju, w związku z tym nasi uczniowie przygotowali ciekawe zajęcia o kulturze, języku, ustroju politycznym, kuchni oraz położeniu geograficznym naszego kraju. Integrowaliśmy się uczestnicząc w różnorodnych zajęciach, między innymi w zajęciach sportowych, takich jak gra w piłkę siatkową i piłkę ręczną. Mecz w piłkę ręczną odbył się na hali sportowej AQUA, przy dopingu ponad setki uczniów klas drugich, wraz z witającą nas panią dyrektor szkoły i po odegraniu hymnów polskiego i duńskiego. Postanowiliśmy również przybliżyć gościom historię naszego miasta organizując im grę miejską, w której musieli oni dotrzeć do najznamienitszych miejsc naszego miasta oraz wykonać kilka zadań które dla nich przygotowaliśmy, między innymi: naszkicować szpularkę czy zapytać o cenę biletu do Warszawy na dworcu kolejowym. Pokazaliśmy gościom również wystawę muzealną w Kręgielni, ilustrującą dzieje Żyrardowa.

Trafionymi punktami programu gości w naszym kraju wydają nam się być również nauka poloneza, wspólne lepienie pierogów i wyprawa do Stajni Bieganów. Uczniowie bardzo dobrze bawili się samodzielnie wyrabiając ciasto, lepiąc pierogi, gotując, sprzątając i degustując wytwory własnych rąk. W Stajni Bieganów uczniowie jeździli na quadach, uczyli się strzelać z łuku, grali w piłkę, skakali na trampolinach, wybrali się na przejażdżkę wozami konnymi oraz zajadali się kiełbaskami upieczonymi przy ognisku.

PrzygotowaliÅ›my dla uczniów DuÅ„skich dwie wycieczki do Lublina i obozu koncentracyjnego w Majdanku oraz do Warszawy. Zarówno okrutna historia obozu w Majdanku jak i urokliwy Lublin zdawaÅ‚y siÄ™ wywrzeć wrażenie na uczniach duÅ„skich. Stolica również pozytywnie zaskoczyÅ‚a goÅ›ci – uczniowie odkrywali wszystkie istotne miejsca na Starym MieÅ›cie od Barbakanu po Uniwersytet Warszawski poznajÄ…c ich historiÄ™, podziwiali panoramÄ™ miasta z tarasu widokowego PaÅ‚acu Kultury i Nauki, zwiedzali w peÅ‚ni multimedialne muzeum Fryderyka Chopina i oczywiÅ›cie robili zakupy w centrum handlowym w ZÅ‚otych Tarasach.

Głównym celem wymiany byÅ‚o oczywiÅ›cie nawiÄ…zanie bliższych kontaktów pomiÄ™dzy mÅ‚odzieżą polskÄ… i duÅ„skÄ…, doskonalenie umiejÄ™tnoÅ›ci posÅ‚ugiwania siÄ™ jÄ™zykiem angielskim i poznanie „od kuchni” kultury, obyczajów i tradycji Danii. Jednakże oprócz wspólnych ognisk, spotkaÅ„, warsztatów kulinarnych, zajęć integracyjnych czy sportowych wymiana miÄ™dzynarodowa byÅ‚a dla uczniów przede wszystkim ogromnym doÅ›wiadczeniem zdobytym w stycznoÅ›ci z innÄ… kulturÄ…, ogromnÄ… lekcjÄ… tolerancji oraz niezapomnianymi przeżyciami, które majÄ… szansÄ™ dać niewymierne korzyÅ›ci w przyszÅ‚oÅ›ci, takie jak przyjaźnie, kontakty czy motywacjÄ™ do nauki jÄ™zyków obcych.

Opiekunkami projektu w tym roku były: Agata Szustakiewicz-Gołdak (jęz. angielski) i Agnieszka Wilk (jęz. angielski), przy pomocy Anny Kubickiej (pedagog).


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_close() in /footer.php:25 Stack trace: #0 /news.php(170): require_once() #1 {main} thrown in /footer.php on line 25