Strona Główna Sobota, Kwietnia 20, 2024
LEKCJA PATRIOTYZMU

Z okazji przypadającego na początek marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych nasze żyrardowskie Liceum w dniu 20 marca miało przyjemność gościć w swoich progach trzech kombatantów ze Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, konspiracyjnej organizacji, której członkowie nie potrafili pogodzić się z narzuconym przez obce państwo reżimem komunistycznym i kontynuowali walkę o wolną i demokratyczną Polskę w latach 1945-1956.

Do szkoły przybyli przedstawiciele obwodu warszawskiego Zrzeszenia WiN– prezes, mjr Waldemar Kruszyński, vice- prezes – mjr Jerzy Juszkiewicz oraz członek organizacji – mjr Mieczysław Banaczyk, którzy od 4 lat współpracują z nami, organizując rajdy szlakami żołnierzy wyklętych, akcje pomocy kombatantom i Polonii na Ukrainie pod hasłem „Paczka dla kombatanta ze Lwowa” oraz wspierają naszą bibliotekę cennymi monografiami historycznymi.

Film Telewizji Żyrardowskiej emitowany 25 marca 2014 roku, prezentowany na stronie www.zyrardow.pl

Głównym celem wizyty było spotkanie z młodzieżą. Rolę gospodarzy pełnili p. dyrektor Genowefa Milczarek i nauczyciel historii a zarazem honorowy członek Zrzeszenia WiN – Sławomir Maszewski. Podczas spotkania padło wiele podziękowań za dotychczasową współpracę i szczególne wyrazy wdzięczności za przygotowanie przez klasę 1 D 88 paczek bożonarodzeniowych oraz zebranie kwoty 2 tys. złotych dla kombatantów i Polonii. Jak podkreślił mjr Kruszyński był to absolutny rekord! Ze swej strony gospodarze wręczyli żołnierzom Zrzeszenia informatory o Żyrardowie i tarcze przyjaciół naszego Liceum, dziękując za opiekę i wsparcie z ich strony.

A potem potoczyła się gawęda o trudnych latach walki, straconej w więzieniach młodości i Polsce, o którą walczyli i dla której żyją, i są nadal aktywni. To była prawdziwa lekcja patriotycznego wychowania!

Na spotkaniu nie zabrakło też przedstawicieli grupy rekonstrukcyjnej ze Skierniewic podtrzymującej tradycje 18 pułku piechoty z 26 DP, którzy we wrześniowych mundurach zaciągnęli wartę honorową przed najstarszym sztandarem szkoły. Wśród nich znalazł się nasz uczeń, laureat wielu ogólnopolskich i lokalnych konkursów historycznych, Bogumił Kędzior.

W naszej pamięci na długo pozostanie fragment trudnej polskiej historii, widziany oczyma jej bohaterów, a nie odczytywany z kart podręcznika.

Sławomir Maszewski