Strona Główna Sobota, Lipca 27, 2024
Dni Frankofonii 2014

Dni Frankofonii

W dniach 18, 19 i 20 marca 2014 roku w liceum im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie odbyły się drugie już „Dni Frankofonii” - międzynarodowe święto języka francuskiego.

Impreza została zorganizowana przez uczniów uczęszczających na język francuski pod przewodnictwem profesor Moniki Schotkosky.

Przez te 3 dni szkolna rutyna odeszła do lamusa, a w jej miejsce do liceum zawitał francuski klimat, wzbudzający w każdym pozytywne emocje. Na szkolnych korytarzach pojawiły się motywy francuskie takie jak flagi, czy tablice z ciekawostkami o kulturze i historii Francji. Na przerwie spragnione koncertu osoby mogły się wyżyć podczas niezwykłego występu szkolnego zespołu „The reds”. Całemu wydarzeniu towarzyszyła niezwykła aura. Szkoła ożyła zaangażowaniem większości uczniów. Można było skosztować francuskich smakołyków, rozkoszując się nimi przy najlepszej muzyce francuskojęzycznej.

Został zorganizowany szkolny quiz wiedzy o słynnych Polakach we Francji i Francuzach w Polsce, w którym zwyciężyły klasy IId i IIId obie o profilu humanistycznym, oraz turniej w petanque (inaczej w bule lub kule).

Po szkole wszyscy zainteresowani mogli przyjść na „wieczorek filmowy” i obejrzeć dobre francuskie kino.

Mamy nadzieje, to święto przejdzie do tradycji szkolnej, bo dzięki takim inicjatywą nasz „Czerwoniak” może tylko zyskać na wartości, gdy dzisiejsi gimnazjaliści będą wybierali swoje licea.