Strona Główna Pi±tek, Kwietnia 26, 2024
Zapomnianymi śladami

Spacer gra w przestrzeni miasta zatytułowana

"Zapomnianymi śladami".

Plakat - autor: Daria Czarnowska

W dniu dzisiejszym, 30 maja 2014, od 9:00- 12:00, w ramach realizacji kolejnego zadania w ogólnopolskim programie Młody Obywatel Centrum Edukacji Obywatelskiej, grupa uczniów z naszej szkoły przy udziale klasy gimnazjalnej ZS P nr 3 odbędzie kulturoznawczy spacer - "Zapomnianymi Śladami".

Młodzież przemierzy w ramach tego zadania trasę pomiędzy wskazanymi punktami, w każdym z nich realizując zaplanowane cele edukacyjno ekspozycyjne.:

1. cmentarz żydowski,
    2. budynek ZOPO –ul. Mireckiego [ewentualnie pobliski skwer NZSS Solidarność],
    3. Ulica Szulmama,
    4. skwer przy skrzyżowaniu 1 Maja/Okrzei,
    5. działka przy skrzyżowaniu 16 Stycznia /Mielczarskiego (z widokiem na kamienicę Chodaka).
    6. Aleje Partyzantów-Apel o pamięć!

Zakończeniem przedsięwzięcia o godz.11:00 będzie, z ewentualnym udziałem przedstawicieli CEO oraz lokalnych władz oświatowych, instalacja prezentująca motywy spaceru oraz osobę Jana Michała Langiewicza i Apel o pamięć! przygotowane od 10:00 -12:00 na obszarze kilku ścieżek, pomiędzy Aleją Partyzantów i ul. Wysockiego.

W wyznaczonej przestrzeni zostanie umieszczona kilkuelementowa ekspozycja towarzysząca zdarzeniu. Odbędzie się, z udziałem 3 klas, publiczny apel, którego postulatem jest zachowanie pamięci: o szlachetnym działaniu Sprawiedliwych ratujących podczas Zagłady Żydów, o bogatej kulturze tej mniejszości i jej tragicznej historii oraz o potrzebie przeciwstawiania się złu, obojętności, antysemityzmowi.

Uczniowie będą zachęceni, aby wypowiedzieli publicznie do mikrofonu własne intencje wymienionych dedykacji.

Nasz projekt "Sprawiedliwi stanowiÄ… dla nas wyzwanie" poÅ›wiÄ™camy upamiÄ™tnieniu uhonorowania w 1983r. Jana MichaÅ‚a Langiewicza (dyrektora naszej szkoÅ‚y w l.50 i 60.) medalem "Sprawiedliwy WÅ›ród Narodów Åšwiata" oraz aktywnej edukacji gimnazjalistów w zakresie wybranych elementów kultury i historii Å»ydów jako „Ratowanych”